Hlavní navigace

Vyberte si správnou tiskárnu přesně dle svých představ

20. 10. 2009

Sdílet

Domácí a kancelářský tisk dokumentů v poslední době nemá zrovna na růžích ustláno - poradíme vám, jak vybrat správnou tiskárnu pro vaše potřeby.

Vyberte si správnou tiskárnu přesně dle svých představ

 

Situace je vážná, nikoliv však zoufalá

Můžete si stokrát říkat, že si tiskárnu nekoupíte, ale existují situace, kdy se bez ní zkrátka neobejdete. Podnikatelé potřebují tisknout smlouvy, daňová přiznání a nabídky pro zákazníky. Úředníci se bez oběžníků, dotazníků, formulářů a výkazů neobejdou. A že by školákům ubylo povinností zpracovat nějaké měsíční, semestrální či ročníkové cvičení, které je třeba odevzdat vytištěné, o tom jsme se v poslední době nedočetli. Zkrátka a dobře – tisknout se bude dál. Na čem? Záleží na tom, zda budete dokumenty zpracovávat doma nebo v kanceláři. Pozornost zaměříme na obě pracoviště a v zorném úhlu naší pozornosti budou zařízení, jejichž cena nepřekročí 15–20 000 Kč.

Domácí tisk dokumentů

Chcete nebo musíte tisknout v klidném prostředí vlastního domova? Naše rada je v podstatě jednoduchá – kupte si jakékoliv zařízení, které se vám bude líbit. Občasný tisk zvládnou všechny produkty na trhu, kvalita zpracování tisku je velmi dobrá a rychlost prvního výtisku zřejmě nebude důvodem, proč zbytečně utrácet 5–10 tisíc navíc.

Hovoříme-li o tisku dokumentů, nemáme na mysli jen soubory z aplikací MS Office či Open Office (a jakýchkoliv dalších kancelářských balíků). Patří sem e-maily, textové výstupy, kombinace textu s drobnou grafikou, tabulky všeho druhu, grafy, prezentace a pro úplnost můžeme do této skupiny zařadit i různé dokumenty ve formátu PDF. Spíše okrajově nás zajímají výsledky tisku grafiky, kam řadíme celostránkové vektorové nebo rastrové tisky v podobě plakátů, výkresů či fotografií.

Single nebo Multi, společné či oddělené?

V článku o tiskárnách takové otázky možná znějí trochu podivně. Ale vážně nás nezajímá, zda žijete v domácnosti sám/sama nebo jestli jste příznivcem či vyznavačem multikulturní společnosti.

Single a Multi jsou jen zkrácené výrazy, které občas při výběru tiskárny v obchodě můžete zaslechnout. Single znamená jednoúčelové zařízení, tedy takové, které zvládne jen tisk. Dokumenty zvládne vždy, o tom jsme psali výše. A často si s ním můžete troufnout i na fotografie. Multi je zkratkou z anglického „multifunction“ nebo „multifunctional“, tedy multifunkční a víceúčelový, což je v konečném výsledku totéž. Výrobce či prodejce u takového produktu zákazníkovi vysvětlí, že kromě tisku dokáže zařízení také skenovat (má zabudovaný skener s CCD nebo CIS snímací jednotkou) a kopírovat (obraz sejmutý skenerem je vytištěn tiskovou mechanikou stejného zařízení).

Černobíle nebo barevně?

U této otázky bychom se nemuseli zastavovat příliš dlouho, protože se zdá být  celkem jednoduchá. Černobílý tisk dokumentů je prováděn pomocí samostatného černého inkoustu nebo samostatného černého toneru. Narazit na trhu na inkoustovou tiskárnu, která obsahuje jen černý inkoust, snad dnes ani není možné. Dříve se některé levné barevné tiskárny prodávaly jen s černým inkoustem nebo černým tonerem a barvy si zákazník dokoupil až tehdy, když měl jistotu, že je bude potřebovat.

Inkoustové tiskárny jsou dnes nabízeny se všemi barevnými zásobníky CMYK (azurová, purpurová, žlutá a černá barva), někdy jsou instalovány dva černé inkousty – jeden je pigmentový pro tisk textu a druhý fotografický (světlejší, nepigmentový) pro lepší míchání barev během tisku fotografií. Dražší fototiskárny mívají šest nebo osm inkoustů, základní CMYK je doplněn světlou azurovou a světlou purpurovou barvou, občas několika odstíny šedé, někdy je použita ještě kombinace se zeleným a tmavě červeným inkoustem. Obecně platí, že čím více inkoustů, tím větší počet barevných kombinací dokáže tiskárna zpracovat. Na běžné kancelářské listy je ale zbytečné tyto inkousty používat, kouzlo skvělých barev a dokonalých přechodů si vychutnáte jen s využitím speciálních fotopapírů. Laserové tiskárny jsou na tom s barvami trochu jinak.

Na pultech prodejen jsou k dispozici modely jen s černým tonerem, a to jak jednoúčelové, tak multifunkční. Barvy originálu jsou převáděny do šedé škály a výtisk může být v nejlepším případě bílo-šedo-černý. Vedle černobílých tiskáren samozřejmě narazíte i na barevné laserové nebo LED zařízení, opět buď s funkcí tisku, nebo se schopností tisku, skenování, kopírování či faxování.

Cenová pásma

Chcete skutečně tisknout jen a pouze dokumenty? Za inkoustovou tiskárnu pak nemusíte zaplatit víc než 1000 Kč a pokud nějakou stokorunu přihodíte, můžete počítat i s občasným tiskem fotografií. Pokud se vám podařilo uspořit něco mezi 1500–2000 Kč, můžete si dopřát nákup multifunkčního zařízení, které kromě tisku dokáže také skenovat a kopírovat. Dražší zařízení nemusejí tisknout výrazně lépe, ale rozhodně dokážou zpracovat úlohu rychleji, občas oboustranně, jejich provoz je levnější a měsíční zatížení může být výrazně vyšší. Produkty s vyšší pořizovací cenou se také pomocí vestavěného displeje lépe ovládají. Ale pokud jde jen o dokumenty, pak budete displej potřebovat jen pro první nastavení zařízení, kontrolu údajů k připojení do počítačové sítě a jinak jen pro rychlý přehled stavu spotřebního materiálu.

V případě laserových tiskáren pro černobílý tisk je nabídka také celkem rozmanitá. Základní modely pro občasný tisk do cca 1500 výtisků měsíčně pořídíte za necelé 2000 Kč. Nejedná se přitom o žádný vysloužilý odpad, poškozené či výběhové produkty. V této cenové hladině jsou nabízeny tiskárny, které za minutu zpracují 16–20 stran formátu A4 a za kvalitu tisku nebo rychlost prvního výtisku se stydět nemusí. Nízká cena je daní za nižší kapacitu startovacího toneru, malou kapacitu vstupního zásobníku, jediné připojení k počítači a absenci ovládacího panelu. Přidáním skeneru k základnímu modelu tiskárny vznikne multifunkční zařízení, které můžete pořídit již za 3500 Kč. Dražší produkt bývá rychlejší, poskytne lepší skener, větší kapacitu zásobníků a levnější provoz.

Na barevný laserový tisk budete muset vynaložit stejnou částku jako na černobílé laserové monochromatické zařízení, tedy 3 500 Kč a více. A budete muset rozhodnout, zda chcete čtyřprůchodovou tiskárnu, u níž je černobílý tisk 4× rychlejší než ten barevný (zpravidla 16/4 nebo 20/5 stran A4 za minutu), nebo dáte přednost jednoprůchodové tiskové technologii, u které jsou rychlosti barevného a černobílého tisku téměř shodné. Někdy se pohybují na hranici 8 stran za minutu, se zvyšující se cenou najdete modely s rychlostí 12/20 či 16/24 stran za minutu a pokud disponujete cca 15–20000 Kč, nemusíte se rozpakovat nakoupit tiskárnu s rychlostí nad 20 monochromatických či barevných výtisků za minutu.

Závěrečné shrnutí

Výběr tiskárny pro domácnost nebo kancelář by měl odrážet skutečné či plánované potřeby uživatele a teprve v druhé řadě by se měl řídit aktuálním stavem peněženky. Rychlý nákup velmi levného stroje sice vyřeší aktuální potřebu tisku, ale radost z pořízení trvá jen do doby, než se zákazník vydá kupovat nové inkoustové náplně nebo tonerové zásobníky. Je jistě rozdíl, když za jednu vytištěnou stránku vydáte 60 haléřů nebo 2 koruny. Šetřit je jistě třeba, ale na správném místě a ne za jakoukoliv cenu.

skoleni

Tiskárny, které můžeme doporučit pro většinu uživatelů, nepatří mezi nejdražší ani nejlevnější. Nabízejí výkon, který je pro jednotlivce téměř nadbytečný (pokud není vaším koníčkem účetnictví a neblíží se čtvrtletní uzávěrka), ale vyhoví vícečlenné rodině.

Čím tiskárnu připojíte k počítači nebo do počítačové sítě? Samozřejmě nějakým kabelem. Nebo i bez kabelu? Obě varianty dnes mohou být správné. Starší tiskány s počítačem komunikovaly prostřednictvím paralelního rozhraní (označení Centronics IEEE 1284, nebo LPT1, LPT2…), které bylo postupně nahrazeno univerzálním sériovým rozhraním USB 1.1 a rychlejším USB 2.0. Síťové tiskárny, tedy ty, které jsou připojeny do počítačové sítě (a může je tak využívat více uživatelů), jsou vybaveny ethernetovou zásuvkou RJ45. Kromě zmíněných kabelových připojení jsou v poslední době k dispozici také tiskárny s možností bezdrátového přenosu dat. Jen výjimečně je možné narazit na podporu infračerveného přenosu (IrDA), řešeného pomocí doplňkového snímače, častější je nabídka rozhraní Bluetooth, které je v nich přímo zabudováno, nebo nabízeno také jako doplněk. Největší budoucnost, nejlepší využití a nejčastější zastoupení spatřujeme u Wi-Fi připojení.