Hlavní navigace

tipy & triky

1. 3. 2006

Sdílet

Pravidelná dávka tipů, lstí a fíglů pro váš operační systém a aplikace Ačkoliv by mělo být téma tohoto


Pravidelná dávka tipů, lstí a fíglů pro váš operační systém a aplikace


Ačkoliv by mělo být téma tohoto úvodníku věnováno bezvýhradně Windows, myšlenky se točí spíše kolem nepřestávajícího až krutého mrazu, který je občas vystřídán hustým sněžením. Dokonalé mozky softwarových vývojářů jsou však stále svěží a neusínají na vavřínech. V roce 2006 nás čeká spousta překvapení. Microsoft chystá definitivní verzi revoluční Visty, objeví se také zcela nepochybně zásadní update Windows Server Systemu 2003. Stále větší úspěchy zaznamenává největší výrobce softwaru také na poli mobilních zařízení se svými Windows Mobile 2005. Velkou událostí je taktéž spojení firem Adobe a Macromedia, jež jsou vlastníky dnes nejpopulárnějších internetových formátů PDF a Flash. Výsledkem bude jistě jejich vzájemná podpora, vedoucí k dalšímu pokroku na poli internetových aplikací.
Dnešní díl tipů a triků nebude jiný než obvykle. Najdete v něm soubor tipů z oblasti Windows i MS Office. Přeji příjemné počtení.

Tipy pro Windows

Uložte si web(IE 6.x)

Současnost je dobou internetu. Jsou do něj zapojeny miliony PC, ať už firemních, nebo soukromých. Dříve tomu tak ale nebylo. Mnoho uživatelů proto volilo možnost prohlížení internetového obsahu off-line, tedy bez přímého připojení. Stačilo navštívit třeba internetovou kavárnu a pomocí dostupného softwaru stáhnout obsah určených stránek i s obrázky, uložit je na USB disk a doma v klidu pročítat. Tato potřeba dnes rapidně poklesla, občas se ale můžete dostat do situace, kdy se off-line prohlížení stránek hodí. Stahování a ukládání stránek bylo vždy doménou speciálního softwaru, a to i přes fakt, že tuto funkci obsahovaly všechny známé prohlížeče. Byly však nespolehlivé a nestahovaly obsah správně. Dnes je situace jiná a Internet Explorer v šesté verzi (a samozřejmě i v chystané sedmé) dokáže získat příslušné stránky velmi obstojně a spolehlivě.
Spusťte IE a jděte na svůj oblíbený web. Poté zvolte v roletovém menu Soubor položku Uložit jako. Vyberte umístění souborů a zvolte způsob uložení stránky. Při volbě Úplná webová stránka dojde k vytvoření základního souboru HTML a složky, která obsahuje grafiku a kaskádové styly. Jestliže autor soubory CSS nechrání, lze takto získat velmi zajímavé vzorky např. pro vámi vytvářené stránky. Druhou možností je uložit web jako soubor MHT, neboli webový archiv. Opět je uloženo vše, ale pouze v jediném souboru. Výhodou je snadnější přenositelnost. Poslední dvě možnosti pak uloží pouze textové dokumenty bez grafiky, a to buď ve formátu HTML, nebo v prostém textu. Při uložení stránek lze zvolit i jazykové kódování, je-li jich dostupných více.

Transport kontaktů (Outlook 2003)

Tento tip lze aplikovat s drobnými úpravami i na předchozí verze "velkého Outlooku", níže uvedený postup je však platný pouze ve verzi 2003.
V našem seriálu jsme se již několikrát zabývali převodem obsahu e-mailových složek velkého i malého Outlooku (myšlen Outlook Express). Stále jsme však nepostihli všechny problémy, které při tomto převodu mohou nastat. Dnes se budeme věnovat transportu kontaktů, které jsou součástí souborů PST, umístěných ve vašich osobních složkách. Pokud jste již kontakty společně se složkami přesouvali na nový počítač, případně na novou instalaci PC, zajisté jste se s níže uvedeným problémem setkali. Třeba vás znalost jeho řešení potěší.
Stromová struktura složek se zprávami, obsah kalendáře i úkolníku, samotné kontakty, vše je umístěno v jediném binárním souboru PST, který zpravidla najdete ve složce Documents and Settings loginname Local Settings Data Aplikací Microsoft Outlook. Oproti Outlook Expressu je tak přenos dat na jiné PC mnohem jednodušší. Snadno také provedete případnou zálohu, stačí prostě všechny soubory PST zkopírovat na záložní médium a v případě potřeby je opět do Outlooku načíst. Postup je následující.
Mějme čistě instalované PC včetně Outlooku. Spusťte Outlook a nechte jej vytvořit prázdný PST soubor v příslušné složce (uvedené výše), případně rovnou použijte průvodce pro nastavení internetových účtů, s nimiž budete Outlook používat (POP3, IMAP). Ty totiž jako jediné nejsou součástí datových PST souborů. Poté z menu Start spusťte Ovládací panely. Zde pokračujte poklepáním na ikonu Pošta. Získáte tak možnost konfigurace Outlooku před jeho spuštěním, což je přesně to, co potřebujete. Pod tlačítkem E-mailové účty lze opět definovat účty vaší elektronické pošty. Pro nás je podstatné tlačítko Datové soubory, pod kterým naleznete seznam používaných souborů PST (nyní je zde jeden nově vytvořený). Zvolte tlačítko Přidat, vyberte verzi dat PST a vyhledejte zálohovaný soubor z předchozí instalace Outlooku. Nyní máte v seznamu soubory dva a musíte určit, který z nich je výchozí. To provedete opětovnou volbou tlačítka E-mailové účty, k příslušnému účtu vyberete v dolní části dialogu správný soubor osobních složek, do nichž bude Outlook zprávy ze zvoleného účtu doručovat. Správnou volbu výchozího datového souboru lze opět ověřit pomocí tlačítka Datové soubory. Prakticky je tedy možné zprávy z každé schránky doručovat do jiného PST souboru.
Vše potvrďte a spusťte Outlook. Měli byste vidět úspěšně importovanou strukturu vašich složek z předchozí instalace. Správně by měl být importován i kalendář a úkoly včetně nastavení úvodní obrazovky Outlook Dnes. Problémy však nastanou při zobrazení kontaktů bývají dvojího druhu. V horším případě nezobrazíte kontakty v Outlooku vůbec, v tom lepším je sice v samotné aplikaci vidíte, nicméně při tvorbě nové pošty a volbou tlačítka Komu pro jejich výběr obdržíte chybové hlášení nebo prázdné okno. I tato situace má však řešení.
Nejprve jděte v hlavním okně Outlooku do roletového menu Nástroje, kde zvolte položku Adresář. Adresářů je ve Windows a v Outlooku více, problémem obvykle bývá zobrazení toho správného. V okně Adresáře pokračujte do roletového menu Nástroje a zvolte Možnosti. Zde vyberte v první kolonce, jaký adresář se má zobrazit jako první, ve druhé pak nastavte nejlépe tentýž, a to tak, aby se nové kontakty ukládaly přímo do něj. Vše potvrďte a vraťte se do hlavního okna Outlooku. V levé dolní části vyberte modul Kontakty. Po jeho zobrazení poklepejte pravým tlačítkem myši na položku Kontakty v horní části levého sloupce (viz obrázek) a z kontextového menu zvolte Vlastnosti. V dialogu s nastavením přejděte na záložku Adresář aplikace Outlook. Zde zaškrtněte možnost Zobrazit složku jako Adresář, čímž docílíte zobrazení importovaných kontaktů místo interního adresáře. Vše potvrďte. Po správném nastavení v obou výše uvedených konfiguračních dialozích dosáhnete správného zobrazení kontaktů ve všech součástech Outlooku.

Zprávy o chybách. Ano či ne? (Windows XP)

S každou novou verzí Windows přichází stále větší komfort ovládání a péče o uživatele jako takového. V uživatelském rozhraní Windows je tomu podřízeno téměř vše. Počínaje všudypřítomnou nápovědou a konče různými pomocníky a kouzelníky. S příchodem verzí XP se tato "péče" stala někdy až nepříjemnou. Například v případě odesílaných chybových hlášení.
Sídlo společnosti Microsoft je ve Spojených státech. Proto jsou některé prvky ve Windows šité na míru americkému uživateli, pro kterého je například on-line připojení domácího počítače naprosto běžnou záležitostí. Tak je tomu i v případě odesílání chybových zpráv přes internet přímo Microsoftu tak, aby na ně mohl efektivně reagovat. Stane se tak vždy, když ukončíte libovolnou aplikaci nestandardním způsobem, případně ukončíte nestandardně samotný operační systém. Co je ale dostupné pro Američana, může být velmi otravné pro českého uživatele, který ještě často domácím připojením nedisponuje. Potom jsou pro něj okna chybových zpráv spíše noční můrou než skutečnou podporou ze strany výrobce.
Naštěstí existuje ve Windows XP místo, kde lze tyto zprávy vyřadit z provozu. Dokonce velmi komfortně. Jděte do menu Start a zvolte Ovládací panely. Zde pokračujte poklepáním na ikonu Systém a v následném dialogu zvolte záložku Upřesnit. Zde poklepejte na tlačítko Zasílání zpráv o chybách umístěné v dolní části dialogu. Objeví se malé okno s bohatými možnostmi nastavení. Jednak lze zprávy zcela zakázat, nebo můžete povolit jejich zobrazení jen v případě pádu operačního systému, nikoliv aplikací. Pomocí tlačítka Zvolit programy lze dokonce vybrat i jednotlivé aplikace, u kterých bude odeslání chybové zprávy možné. Nic více, nic méně.

Tipy pro MS Office

Změna písma v šabloně (Word 2003)

Tento tip je velmi jednoduchý, ale poměrně užitečný. MS Word, stejně jako jeho kolegové z kancelářského balíku, pracuje se šablonami. V praxi to znamená, že při volbě nového dokumentu lze použít již předem připravené šablony pro dopis, žádost nebo něco zcela jiného. Výběrem šablon vás provede průvodce. I v případě, že spustíte Word s prázdným dokumentem, jedná se o standardní šablonu, která však kromě nastavení neobsahuje žádné hotové obsahové části. Součástí této prázdné šablony je však definice řezu a velikosti písma, nastavení odstavců, řádkování, odsazení a dalších veličin. Standardně je tak zvolen Times New Roman, který se automaticky nastaví po každém otevření nového dokumentu. Jestliže pracujete s jiným řezem písma a vaše první změny se týkají právě přehození "Timesu" na něco jiného, můžete si standardní šablonu upravit podle svého a ušetřit si tak opětovné nastavování téhož.
Spusťte Word s prázdným dokumentem (šablona Normal). Proveďte všechny požadované změny, tedy změňte řez písma, řádkování, typ odstavců, vytvořte si vlastní styly atd. Můžete provést i změny v obsahu, jedná-li se například o text, který se vyskytuje v každém dokumentu, jež vytváříte. Potom jděte do roletového menu Soubor a zvolte položku Uložit jako. V dialogu vyberte v jeho spodní části jako typ souboru Šablona dokumentu. Word vám nabídne v seznamu souborů šablonu Normal. Tuto šablonu nelze přepsat, neboť je právě otevřená jako váš vlastní dokument, nazvěte tedy modifikovanou šablonu například Normal1 a vše uložte. Ukončete MS Word.
Poté otevřete libovolný souborový manažer (např. oblíbený Total Commander) a jděte do složky Documents and Settings loginname Data Aplikací Microsoft Šablony. Zde smažte soubor Normal.dot a přejmenujte Normal1.dot (vámi uložený) na původní Normal.dot. Spusťte Word a otevřete jako čistý dokument právě upravenou šablonu.

Alchymie formátování? (Word 2000)

Možná až příliš často omílané téma týkající se nepřehledného formátování MS Wordu je námětem i tohoto, dnes posledního tipu. S neustále rostoucím počtem inteligentních metod korektury textu ve Wordu samotném roste i nepřehlednost automatického formátování. Často pak uživatel tápe, co vlastně program v určité části dokumentu změnil a proč. Marně se jí potom snaží upravit k obrazu svému a nechápe, proč Word tvrdohlavě trvá na svém. Naštěstí si lze poměrně snadno pomoci, samozřejmě s využitím jeho integrovaných funkcí.
Prvním způsobem je aktivace funkce zobrazení formátovacích značek. Ikona této funkce není standardně na liště přítomna, musíte ji tam nejprve přidat. Přesný název ikony je Zobrazit vše a nachází se v panelu nástrojů Standardní. Na tomto panelu najdete např. i ikony pro otevření a uložení dokumentu. Pokud zde ikonu Zobrazit vše nenajdete, poklepejte myší na malou šipku na pravém okraji panelu Standardní a zvolte Přidat či odebrat tlačítka. V seznamu funkcí pak vyberte příslušnou ikonu (poznáte ji podle popisku vpravo) a přidejte ji do panelu. Po jejím stisku dojde ke zobrazení formátovacích značek, které vám zcela zásadně osvětlí strukturu dokumentu.
Styl formátování však lze zjistit i u jednotlivých částí textu. Jděte do roletového menu Nápověda a zvolte položku Co je to? Druhou cestou je stisk klávesové kombinace SHIFT+F1. Kurzor se v obou případech změní na otazník. Nyní ukažte na konkrétní součást dokumentu a obdržíte podrobné informace o stylu formátování. Pro návrat zpět do "psacího" režimu stiskněte opět kombinaci SHIFT+F1.
Tímto tipem se dnes rozloučíme. Za měsíc opět na shledanou.


Intertipy

Letošní tuhá zima přímo vybízí autory k psaní takových článků, jako jsou další internetové tipy a triky. Nepřeje však bezdrátovým spojům Wi-Fi, které mohou úspěšně zamrzat. Naštěstí se možnosti internetového připojení neustále rozšiřují a ty stávající reagují stále se snižující cenou. Připojení k internetu přestává být luxusem. ADSL lze dnes pořídit za 500 Kč měsíčně a pomalu se rozvíjí i možnosti mobilního připojení přes sítě 3G, jež pokrývají stále větší oblasti. V únoru došlo k definitivnímu zániku lidové značky Oskar a Vodafone CZ určitě nehodlá hrát druhé nebo dokonce třetí housle. V porovnání se svými konkurenty je sice momentálně nejmenší, ale díky nadnárodním rodičům bezkonkurenčně nejbohatší.
Dnešní internetové odkazy zabrousí do zóny tvorby WWW obsahu. Nastartujte svůj oblíbený "browser" a jdeme na to.

Amatérská tvorba
tvorba-www.webz.cz

Tento web se velmi profesionálně zabývá amatérskou tvorbou WWW obsahu. Postupně provede uživatele celým procesem od získání domény a hostingu, až po práci s PHP a MySQL. Základem ne zrovna vzhledného, ale zato povedeného webu je sestava návodů. Ta začíná velmi rozsáhlou školičkou HTML, pokračuje přes dnes již nezbytné kaskádové styly, Javascript, DHTML, PHP & MySQL, XML až k RSS. Návody jsou bohatě doplněny již hotovými skripty (Javascript a VBS), které jsou přehledně děleny podle oblastí svého upotřebení. Najdete zde animovaná pozadí, ukazatele, způsob ochrany webové grafiky a mnoho dalších příkladů. Sekce Grafika pak obsahuje velké množství souborů ke stažení, stěžejní součást tvoří pozadí a hotové webové šablony. Samostatně se také autoři věnují barvám, počítadlům, fontům, zvukům a multimédiím na webu obecně, javovým appletům a zabezpečení stránek. Samostatné sekce patří propagaci a základnímu pojednání o webdesignu jako velmi důležitém tématu pro každého úspěšného tvůrce webu. Vámi vytvořené stránky je možné editovat v některém z programů, které lze na stránkách přímo stahovat, případně je ověřit v některém z dostupných internetových validátorů. Na stránkách najdete i odkaz na diskusní fórum s příslušným zaměřením. Nechybí ani vyhledávač. Vše hezky česky.

Web Tvorba
www.webtvorba.cz

Výborně provedený web s podrobným popisem základních technologií a jazyků, potřebných pro tvorbu moderního webu. Autoři se zde odděleně věnují úplným začátečníkům, kterým nejprve vysvětlují zcela základní pojmy a teprve poté je zasvětí do základů HTML. Pro ostatní jsou kromě příručky XHTML dostupné i další podrobné manuály o CSS, PHP a Javascriptu (zde velice stručně o jeho zapracování do HTML kódu). Zvláštní položkou je popis získání domény a prostoru pro váš web na internetu. Na stránkách najdete i sekci s tipy a triky a přehled české literatury o dané problematice. V další oddělené části se autoři věnují propagaci vašeho webu v internetovém katalogu, obecně pak problematice SEO a internetového marketingu. Autoři dále odkazují na zajímavé weby s tematikou webdesignu, jako nedílné součásti při vytváření nových stránek. Vše česky.

E-stránky
www.estranky.cz

Sice komerční, ale velmi zajímavý český projekt pro uživatele začátečníky, kteří touží po vlastních webových stránkách, ale nevědí o této problematice vůbec nic a její studium pro ně není z nějakého důvodu zajímavé nebo možné. E-stránky vám totiž nabízí možnost vytvoření a hostování stránek, jejichž vzhled si pohodlně vyberete z připravených šablon. Pro neplatící uživatele je sice výběr poměrně omezen, nicméně rodinnou galerii nebo informace o své osobě budete mít hotové skutečně během pár minut a vaše prezentace určitě překvapí. Základní šablonu tvoří buď jakýsi sloupcový redakční systém, nebo jen klasická fotogalerie. Části stránek vám systém umožní zamykat heslem a přihlašovacím oknem. Možnosti již prozkoumejte sami. Vše v češtině.

Webový guru
www.webguru.cz

Pojem "guru" určitě není našemu čtenáři neznámý. Zatímco předchozí odkazy byly určeny zejména pro začátečníky, tento poslední je pro skutečné tvůrce, kteří se chtějí zdokonalit nebo si vyměnit své poznatky v PHP. V úvodu naleznete novinky z oblasti PHP a soubor posledních příspěvků. Pod nimi již existují samotné tematické sekce, z nichž každá obsahuje další sadu článků. Velmi zajímavý je také podle témat rozdělený odkazovník, ve kterém najdete desítky URL na další weby, velmi přehledně seřazené. Zajisté by se za něj nemusel stydět ani profesionální portál. Na konci úvodní stránky na vás čeká hned několik příspěvků z diskusních fór o PHP, ale také MySQL, instalaci webových serverů a dalších souvisejících tématech. Webguru pro vás připravil i odkaz na užitečné aplikace, knihy nebo hotové PHP skripty. Informace o novinkách lze objednat prostřednictvím newsletteru. Nechybí ani nezbytný vyhledávač. Vše pěkně v češtině.

Texty.cz
www.sweb.cz/texty.cz/

Tato stránka vás rozhodně svým zeleným designem nikterak neohromí. Obsahově je však velmi zajímavá a nanejvýš vhodná pro začínající tvůrce. Obsahuje jakési textové tutoriály, které vás v mnoha kapitolách podobných výuce našeho školního systému provedou celou tvorbou od A do Z. Texty jsou doplněny příklady v kódu HTML a jsou doprovázené grafickou interpretací v prohlížeči. Vše je velmi názorné a pochopitelné. Stránky dále obsahují několik ukázkových šablon, jejichž kód je samozřejmě k dispozici k nahlédnutí. Nechybí ani formulář pro vaše dotazy a pár her pro zábavu při práci. Česky.

Šablony
www.sablony.xf.cz

A na závěr webové šablony. Všechny předchozí weby byly víceméně plné informací o tom, jak svoje stránky vytvořit, posledním odkazem je soubor několika desítek hotových stránek (šablon), u kterých pozměníte pouze vzorový obsah. Pod výše uvedeným odkazem najdete šest sekci obsahujících soubory HTML, pro každou šablonu vždy archivované pomocí komprese ZIP. Šablony jsou ke stažení zcela zdarma a můžete je využít či modifikovat podle libosti. Vše v češtině.