Hlavní navigace

Tipy pro zvýšení efektivity v Evernote - 2. díl

3. 5. 2013

Sdílet

 Autor: Evernote
Možná, že už dokážete v Evernote dobře využívat poznámky, poznámkové bloky i jejich štosy. Nicméně pro efektivní využívání tohoto užitečného a oblíbeného programu je ještě stále co zlepšovat.

Předchozí díl

Archivujte webové stránky, celé nebo jejich část

Zasílání webové stránky nebo její URL adresy na vlastní e-mail pro pozdější znovuzískání má svá úskalí. Komplikace nastanou zejména ve chvíli, kdy se snažíte uložit stránku chráněnou heslem nebo nějaký aktuální článek, který časem může z webu zmizet.

Web Clipper vám umožňuje kopírovat webové stránky do Evernote vcelku. Nemusíte však do programu přenášet úplně kompletní. Web Clipper se totiž automaticky pokusí určit, kde je podstata webové stránky, a tuto část „obkreslí“ žlutým rámečkem. Pak použijete klávesy šipek, pomocí nichž programu řeknete, jestli chcete přenést větší část stránky (šipka nahoru), menší část stránky (šipka dolů) nebo si chcete na stránce zvolit jiný výběr (šipky doleva a doprava). Jakmile skončíte, zmáčkněte enter, čímž zachycování stránky dokončíte a vybranou část uložíte.

Ovládněte vyhledávací nástroj Evernote

Jak se vaše databáze v Evernote začne zaplňovat, budete se muset stále více spoléhat na vyhledávač. Můžete hledat jednoduchá klíčová slova, tato taktika však vygeneruje větší počet výsledků, zejména pokud Evernote používáte pro ukládání spousty informací o úzkém souboru témat.

Naštěstí nabízí vyhledávací systém aplikace pokročilou syntaxi, která vám umožní vyhledávání v poznámkách regulovat.

 • Pro vyhledávání podle štítků zapište do vyhledávacího políčka tag:název tagu nebo tag:"víceslovný název tagu". Pro nalezení přesné fráze, která se skládá z několika slov, používejte uvozovky.

 • Podobnou strukturu můžete využít pro hledání poznámek umístěných výhradně v blocích, které v názvech obsahují specifické pojmy. Napište do vyhledávacího políčka notebook:název bloku nebo notebook:"víceslovný název bloku".

 • Jestliže byste rádi našli poznámky, které obsahují v názvu vyhledávaný pojem, zkuste buďto intitle:pojem nebo intitle:"víceslovný pojem".

 • Aby vám vyhledávání „vyhodilo“ poznámky, které obsahují jeden z konkrétních pojmů, napište do vyhledávacího políčka any:pojem1 pojem2 pojem3. (To samé vyhledávání bez any: ve výsledku logicky vygeneruje pouze poznámky, které obsahují všechny tři pojmy.)

 • Vyhledávání můžete provádět i na základě data vytvoření obsahu, a to s pomocí osmimístného čísla reprezentujícího toto datum (například created:rrrrmmdd).

 • Další možností je vyhledávat podle data, kdy byla poznámka naposledy aktualizována, v tom případě do vyhledávacího políčka vepište updated:rrrrmmdd.

Naučte se pokročilou e-mailovou syntaxi

Jednoduchým způsobem, jak něco dostat do Evernote, je poslat to e-mailem na svou adresu vygenerovanou Evernote. Problémem je, že pokud přímo nespecifikujete, kam by měl e-mail jít, skončí jako poznámka v obecném notebooku, a to bez štítků.

Při posílání e-mailu do Evernote můžete upravit předmět tak, aby určoval, kde e-mail v Evernote skončí. Třeba podle následujícího příkladu:

Hobit @Filmy #recenze #trpaslíci

Takovýmto způsobem vytvoříte poznámku nazvanou „Hobit“ v poznámkovém bloku Filmy se štítky „recenze“ a „trpaslíci“. Poznámkový blok (@) a štítky (#) je třeba uvádět v tomto pořadí. Navíc už musejí obě kategorie v Evernote existovat předtím, než je e-mailem pošlete.

MIF21

Používejte klávesové zkratky

Následující klávesové zkratky vám pomohou používat Evernote na PC ještě efektivněji.

 • Ctrl-Alt-N: Začít novou poznámku. (Ve Windows se jedná o globální zkratku, což znamená, že funguje z jakékoliv aplikace, kdykoliv je otevřený program Evernote.)

 • Windows-A: Vloží vybranž text do nové nebo otevřené poznámky (Opět globální zkratka.)

 • F9: Synchronizovat.

 • Ctrl-N: Nová poznámka.

 • Ctrl-Shift-N: Nový poznámkový blok.

 • Ctrl-Shift-T: Nový štítek.

 • Ctrl-Shift-E: Poslat poznámku nebo poznámky pomocí e-mailu.

 • Ctrl-Shift-C: Vložit zaškrtávací políčko.

 • Alt-Shift-D: Vložit aktuální datum a čas.

Globální zkratky pro Windows můžete přímo v Evernote také změnit, a to v menu Nástroje > Možnosti > Klávesové zkratky (Tools > Options > Hot Keys).