Hlavní navigace

Tipy pro Firefox: Jak nastavit velikost tisku, nový vzhled a automatické obnovení stránek

23. 1. 2010

Sdílet

Naučte se, jak v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox změnit velikost tisku, převlečte svůj browser do nového kabátu...

Tipy pro Firefox: Jak nastavit velikost tisku, nový vzhled a automatické obnovení stránek

 

Nastavení korektního tisku webového obsahu

Jistě vás už někdy podivný výsledek tisku internetových stránek donutil položit si otázku: "Proč jsou najednou obrázky a text v tak velkém měřítku?" V takovém případě jste zřejmě v rukou drželi ne zcela povedený výtisk, na který se vlezlo sotva několik komicky obřích písmen původní webové stránky. Pokud si například často tisknete recepty, není ani třeba zmiňovat jejich nepoužitelnost plynoucí z chybějícího textu. Tudíž jestliže si takto nehodláte zkazit svůj gastronomický zážitek, měli byste raději zkontrolovat nastavení tisku.

Tisk ve Firefox

 

Spusťte Firefox, otevřete stránku, již zamýšlíte vytisknout, klikněte na Soubor a z nabídky vyberte Náhled tisku. V horní liště naleznete Měřítko a vedle něj rozbalovací menu. Otevřete jej a zvolte možnost Na šířku stránky. Nyní už by mělo být vše v pořádku. Nekorektní tisk je způsoben chybným nastavením měřítka, které se může samovolně změnit například na 150%, což zapříčiní zvětšení obsahu a jeho přesah stránky standardních rozměrů.

Co se týká Internet Exploreru, postup je velmi podobný. Pokud vás tedy trápí nechtěný formát tištěného textu, ujistěte se, že máte vhodně nastavenou hodnotu měřítka.

 

Firefox jako převlékací panenka

Grafické rozhraní Firefoxu rozhodně není špatně provedeno. Proč ale svému prohlížeči nedopřát nějaký ten módní výstřelek, obzvlášť když je to zadarmo? Dokud si nepohrajete s doplňkovou aplikací Personas 2.0, neuvědomíte si, jak šedivý vzhled váš současný Firefox má.

Personas

Tato nová funkce, pocházející z produkce Mozilla Labs, vám poskytne výběr z tisíců schémat, které váš prohlížeč jak se patří vyparádí. Je pravdou, že Firefox podporuje aplikování rozličných schémat už několik let, ovšem dříve se grafická změna neobešla bez stahování a instalací, což se zdá být nepraktické a uživatele to rozhodně zdrží. Doplněk Personas se naopak chová jako rychlá kosmetická úprava. Barevná a designová změna poznamená pouze horní menu, panely a spodní lištu formou backgroundového obrázku.

Co víc, před zvolením kteréhokoliv schématu si můžete nejprve prohlédnout jeho živý náhled. Stačí pouze otevřít galerii Personas, umístit kurzor nad kýžené schéma a po chvíli už můžete zhodnotit, jak grafický návrh prohlížeči sluší. Rovněž si designové návrhy můžete prohlížet v rychlé nabídce Personas, kterou po instalaci tohoto doplňku najdete v menu Nástroje, Personas.

 

Automatické aktualizace webových stránek

Jeden ze čtenářů nám poslal následující dotaz: "Je možné ve Firefoxu nějakým způsobem nastavit automatické obnovování stránek tak, abych nemusel klikat na tlačítko pro obnovení?" Takové nastavení by bylo opravdu užitečné, hodilo by se kupříkladu při sledování aukčních serverů.

Zde nám opět pomůžou volitelné doplňky prohlížeče. Vše co potřebujete, je aplikace zvaná ReloadEvery, jež se v nastavitelných intervalech postará o automatickou aktualizaci kteréhokoliv z otevřených panelů.

ReloadEveryPo dokončení instalace a restartu Firefoxu otevřete libovolnou stránku, kterou si přejete pravidelně aktualizovat, a v rozbalovacím menu, hned vedle tlačítka pro obnovení stránky (kruhová šipka), zvolte požadovaný časový interval.

Mimo to můžete prostě kliknout pravým tlačítkem kdekoliv na otevřené webové stránce a z kontextového menu vybrat možnost ReloadEvery. Výhodou aplikace je její schopnost aktualizovat každý panel zvlášť v různých intervalech, což vám umožní mít obnovení všech prohlížených stránek zcela pod kontrolou. Musíte si dát ovšem pozor při psaní mailů, blogů, nebo příspěvků do diskusních fór. Nečekané obnovení stránky by vás mohlo snadno připravit o rozdělanou práci.

 

skoleni

Kde hledat ztracený boční navigační panel služby Google Reader

Nedávno jsme od jedné ze čtenářek obdrželi naléhavý dotaz: "Používám Google Reader, abych držela krok s mými oblíbenými sítěmi a blogy. Na něco jsem klikla a od té doby mi zmizel seznam odběrů, který býval na levé straně. Jak ho dostanu zpět?"

Naštěstí víme přesně, kde se stala chyba. Zmíněný seznam odběrů, neboli souhrn internetových zdrojů informací, je součástí bočního panelu, který je zasunovací, aby v případě potřeby na obrazovce poskytl více prostoru pro čtení (což se zdá být v dnešní době obřích širokoúhlých monitorů zbytečné). Problém je v tom, že tlačítko ovládající zasunování navigačního panelu je umístěno hned vedle posuvníku (na pravé straně panelu), takže je velmi snadné na něj nechtěně kliknout. Ve skutečnosti byste si onoho tlačítka ani nemuseli všimnout, neboť dokud na něj neumístíte ukazatel myši, je skoro neviditelné.

Pokud na něj kliknete, navigační panel zmizí a zanechá po sobě pouze tlačítko Navigace, které umožňuje jen dočasné zobrazení vašich odběrů. Jestliže si přejete navigační panel zpět, jednoduše kurzorem najeďte na horizontální linku schovávající se úplně u levého okraje obrazovky, a klikněte na ni. Navigační panel se opět objeví.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).