Hlavní navigace

Tipy Nortonu pro online bezpečnost dětí

8. 2. 2013

Sdílet

 Autor: (c) olly - Fotolia.com
V rámci nedávného „Dne bezpečnějšího internetu“, který má propagovat bezpečnější a zodpovědnější používání online technologií, přináší tým Norton společnosti Symantec desatero tipů pro online bezpečnost dětí.

Následující tipy a triky by rodiče měli předat dál svým dětem, které při používání internetu bývají většinou méně obezřetné a snadněji se nechají oklamat.

1. Nikdy na internetu nezveřejňujte své osobní údaje – Domácí adresa, telefonní číslo, pracovní čísla rodičů. To vše je tabu. Neuvádějte tyto údaje nikam, ani na svůj profil na Facebooku, protože jsou snadno zneužitelné zločinci.

2. Co dáte na internet, to tam zůstane – Fotky, videa, statusy – to vše může vědět kdokoliv. Na své bezpečnostní nastavení se nespoléhejte a i věci, které mohou vidět jen vaši přátelé, mají obsahovat pouze informace, jejichž další potenciální zveřejnění by vám nevadilo ani vás nijak nepoškodilo.

3. Na sociálních sítích i jinde zkontrolujte svá nastavení ochrany osobních údajů – Nastavte si své zabezpečení tak, aby vaše osobní údaje (přesto omezené) viděli pouze vaši přátelé a nikdo jiný. Stejně tak nastavte, kdo může vidět vaše statusy, videa a fotky.

4. Používejte silná hesla – v heslech vždy používejte kombinaci velkých a malých písmen, čísel a speciálních symbolů a pro každou svou službu používejte heslo jiné. Nikdy svá hesla nezveřejňujte a neříkejte je ani nejlepším přátelům.

5. Máte-li tablet či smartphone, chraňte je – základem je bezpečný PIN, ale dobré je stáhnout si aplikaci, která například telefon nalezne v případě ztráty nebo odcizení, a v nejhorším případě je i schopna na dálku smazat citlivá data.

6. Nepouštějte se do rozhovorů s cizími lidmi – A to ani online, ani v reálném světě. Když se vás někdo cizí pokusí kontaktovat, ihned to oznamte svým rodičům. V žádném případě s takovými lidmi nechoďte na schůzky!

7. Dejte na zkušenosti dospělých – Dospělí bývají ohledně internetových rizik zpravidla obezřetnější než jejich potomci. Kyberzločinci se stále více zaměřují na děti a dospívající mládež, proto je třeba řídit se radami dospělých, abyste se vyhnuli problémům. Svou případnou nedůvěru k původu jakéhokoliv online obsahu s nimi také konzultujte!

8. Věnujte pozornost nezajištěným a neznámým webovým stránkám – Nakupujete-li na internetu, používejte pouze známé a ověřené obchody. Při obchodních transakcích věnujte pozornost adresnímu řádku, v němž by měl být začátek adresy „https://“ a měla by tam být i ikonka zámku.

9. Dávejte pozor, kam klikáte – Než kliknete na nějaký odkaz v e-mailu, na chatu či na sociálních sítích, raději vše dvakrát zkontrolujte. Kyberzločinci jsou schopni odeslat e-mail i jménem vašich přátel. Při nejistotě si u těchto přátel raději ověřte, že vám něco posílali.

skoleni

10. Zajistěte aktuálnost vašeho bezpečnostního softwaru – Ujistěte se, že váš bezpečnostní systém je aktualizovaný na nejnovější verzi a funkční.

Zdroj: TZ Norton