Hlavní navigace

Tipy, jak snížit svou spotřebu, abyste neplatili extrémní poplatky za provoz své domácnosti

18. 7. 2022

Sdílet

 Autor: goffkein.pro / Shutterstock.com
Ceny energií stoupají, a ještě chvilku očividně stoupat budou. Proč tomu tak je a jak zajistit, abyste za provoz své domácnosti neplatili extrémně vysoké částky?

Faktory, které přispěly ke zvyšování cen energií

Cena energií stále stoupá, což je způsobeno hned několika faktory. V prvé řadě se na zdražování energií podepsaly zdražující se emisní povolenky, které musí tepelné elektrárny odvádět za to, že do ovzduší vypouštějí oxid uhličitý. K finální ceně energií je nutné přičíst také náklady na její distribuci ke koncovým zákazníkům, daně, poplatky za jistič a podobně.

Čím méně energie spotřebujete, tím méně zaplatíte

Domácnosti, které mají vysokou spotřebu, zaplatí pochopitelně více než domácnosti, které s energiemi šetří. Chcete-li aby vaše faktury za energie zůstali co nejnižší, začněte se nad svou spotřebou zamýšlet. Nemusíte přece svítit v každé místnosti v bytě, jakmile venku padne soumrak. 

Rovněž nemusíte mít veškeré spotřebiče neustále zapojené v síti. Dokonce i vařit se dá chytře. Stačí se zamyslet nad tím, kolik hrnců skutečně potřebujete a vždy přizpůsobit velikost hrnce obsahu. Nemluvě o zbytečně vysoké spotřebě vody, kterou se některé české domácnosti vyznačují.

webcast

Zamyslete se nad svou spotřebou a změňte, co se dá

Osvojte si nejprve základy a následně i pokročilé způsoby ekonomického chování ve své domácnosti. Již za samotné vyúčtování za dodávku energie totiž zaplatíte, takže je zbytečné jej extrémně zvyšovat ohromnou spotřebou energií. Vyplatí se také podepsat smlouvu u dodavatele, který vám nabídne fixní ceny energií a poskytne kvalitní služby.

Šetřete s energiemi a snažte se omezit svou spotřebu. Každý z nás má určitě prostor ke zlepšování a osvojit si návyky spořivého bydlení není nijak složité. Chce to jen chuť něco změnit. Snížení výdajů za energie může posloužit jako dobrá motivace.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).