Hlavní navigace

Tipy a triky pro Internet Explorer 9 - 3. díl

19. 4. 2011

Sdílet

Microsoft se snaží uvedením nové zcela přepracované verze Internet Exploreru získat zpět ztracený podíl na trhu internetových prohlížečů. Přečtěte si, jak tento nový prohlížeč využívat na maximum!

Internet Explorer 9, který před několika týdny představila firma Microsoft, se vyznačuje téměř minimalistickým oknem. Nenechte se tím ale zmást. Skrývá se totiž za ním daleko více než v předchozí verzi tohoto internetového prohlížeče. V tomto článku vám ukážeme, co všechno tento velmi rychlý prohlížeč dokáže. Pokud ještě nemáte Internet Explorer 9 na svém počítači nainstalovaný, můžete si jej stáhnout a následně nainstalovat z internetové stránky http://windows.microsoft.com/cs-cz/internet-explorer/products/ie-9/home. K dispozici je verze i pro 64bitové operační systémy.

 

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/tipy-a-triky-pro-internet-explorer-9-1-dil-16888
2. díl článku: http://pcworld.cz/software/tipy-a-triky-pro-internet-explorer-9-2-dil-16889

 

6. Zrychlete práci prohlížeče

Podobně jako pro Firefox či internetový prohlížeč Chrome od Googlu existuje i pro Internet Explorer 9 v současné době řada rozšíření, která se označují anglickým výrazem Add-on. Jakmile si takové rozšíření nainstalujete, spouští se pak při každém startu internetového prohlížeče. To si samozřejmě vezme nějaký ten čas a ostatně i operační paměť. Internet Explorer 9 čas potřebný ke spuštění těchto rozšíření sleduje a prostřednictvím sloupcových grafů pak uživatele informuje o tom, když jedno či více rozšíření celý systém nadměrně brzdí. Často se kupodivu jedná právě o ta rozšíření, která spotřebovávají značné množství systémových prostředků, a která se víceméně instalují společně s jinými programy a jsou často naprosto zbytečná.

Chcete-li si udržet přehled o všech nainstalovaných rozšířeních i jejich nárocích na systémové prostředky, klepněte úplně vpravo na ikonu ozubeného kolečka a vyberte příkaz Spravovat doplňky. Následně uvidíte, která rozšíření se spouštějí automaticky a zdržují tak start prohlížeče. Můžete si přitom vybírat mezi nainstalovanými a právě spouštěnými rozšířeními - příslušného zobrazení dosáhnete klepnutím na okno vlevo. Vypnutím nepotřebných rozšíření se dá do značné míry urychlit jak spuštění prohlížeče, tak zobrazování internetových stránek. Rozšíření se dají rovněž zakázat i prostřednictvím dialogového okna, které Internet Explorer 9 pravidelně zobrazuje.


7. Učte se od programátorů internetových stránek

Stejně jako u předcházejících verzí tohoto internetového prohlížeče je i v deváté verzi k dispozici sada nástrojů pro vývoj internetových stránek - Nástroje pro vývojáře. Ta se ve spodní čtvrtině okna prohlížeče zobrazí po stisku klávesy F12. Můžete si pak nejen prohlížet zdrojový kód právě prohlížené stránky, ale také provádět různé úpravy a sledovat, jak se bude stránka měnit. Úpravy lze přitom provádět nejen u vámi vytvořených stránek uložených na vašem počítači, ale i u libovolných stránek na internetu. Snadno a rychle tak zjistíte, jak vlastně pracují příkazy, které na svých webech používají ostatní tvůrci. Prostřednictvím nástrojů pro vývojáře lze načítat i hodnoty použitých barev (položka Nástroje / Zobrazit volbu barev).

Chcete vědět více?

Odstranění stop po surfování na internetu jedním klepnutím myši

Poměrně složité příkazy založené na souboru Rundll.exe, které se používají pro odstraňování stop po vašem surfování na internetu, není nutno zadávat pokaždé znovu. Stačí, když si tyto příkazy jednou zapíšete do textového souboru a tento soubor uložíte s příponou cmd na pracovní plochu. Stopy po surfování tak odstraníte pouhým poklepáním na takto vytvořený soubor.

Ovládací prvky na nejlepším místě

Poměrně záhy zjistíte, že ovládací prvky v Internet Exploreru 9 se nachází na úplně jiném místě, než jste byli zvyklí v předchozích verzích. Tlačítka pro příkazy Zastavit a Aktualizovat se tak najednou objevují v panelu Adresa úplně vpravo. Pokud si nechcete zvykat na nové umístění, pak tyto prvky jednoduše přesuňte tam, kde vám to vyhovuje nejvíce. Stačí, když klepnete pravým tlačítkem myši do prázdné plochy vlevo vedle záložky stránky a z místní nabídky, která se zobrazí, vyberete příkaz Přesunout tlačítka Zastavit a Aktualizovat.

MIF21

 

Titulní foto: © Nmedia - Fotolia.com