Hlavní navigace

Tip: Zálohujte emaily své Gmail schránky na lokální disk

10. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
Přestože Google vlastní celé budovy serverů a jistě disponuje robustním řešením zálohování, cloudovým technologiím stále mnozí uživatelé nedůvěřují. O to více, používají-li schránku Gmail pro důležitou korespondenci.

Google uživatelům nepopiratelně nabízí velice důvěryhodné služby, nicméně obava o data nemusí být zcela zcestná. Již jsme slyšeli o případech, kdy byl i technologický gigant ochromen nečekanou událostí v podobě přírodní katastrofy. Pakliže svou schránku Gmail používáte například pro pracovní komunikaci a schraňujete zde důležitou korespondenci a dokumenty, nemusí být od věci data lokálně zálohovat.

Jako přímočaré řešení se jeví využití protokolů POP a IMAP pro přístup k e-mailům skrze klienta typu Microsoft Outlook či Mozilla Thunderbird. Tento přístup však nezálohuje e-maily, které jsou na Gmailu uloženy třeba několik let. K tomuto účelu lze s výhodou využít volně dostupný program Gmail Backup. Ačkoliv nebyl aktualizován více jak tři roky, stále svou práci vykonává dobře.

Jakmile program stáhnete, nainstalujete a spustíte, budete muset vyplnit pouze krátký formulář a zálohování může započít. Pakliže si přejete stáhnout všechny uložené e-maily, odškrtněte volbu Pouze nejnovější emaily a nastavte patřičný rozsah dat. Prvotní stažení všech mailů může být v závislosti na využitém objemu vaší schránky poměrně časově náročné, nicméně každá další aktualizace stahující pouze nové zprávy probíhá rychle.

gmail backup

Program stažené e-maily ukládá ve formátu .eml, které dokáží zobrazit běžné poštovní klienty, jako je Windows Mail, Outlook Express nebo Mozilla Thunderbird. Pakliže si nepřejte instalovat plnohodnotného e-mailového klienta, můžete dát šanci programu MiTeC Mail Viewer, jehož hlavní funkcí je zobrazení (nejen) .eml souborů.

skoleni

Nevýhodou tohoto systému zálohy e-mailů je fakt, že ztratíte štítky přiřazené jednotlivým e-mailům. E-maily jsou navíc ukládány do samostatných souborů a nelze je tak tedy zobrazit ve stylu konverzací charakteristických pro Gmail. Pro účely bezpečnostní zálohy sloužící jako nouzové řešení je však tento způsob dostačující.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).