Hlavní navigace

Tip: Vyřešte problémy v síti s počítači s OS Windows 7 - 10. díl

15. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © ktsdesign - Fotolia.com
Domácí síť nabízí spoustu zábavy a někdy bohužel i spoustu problémů. Poslední díl našeho seriálu je zaměřen na diagnostiku internetového připojení.

Konfigurace a správa vaší domácí sítě je u počítačů s operačním systémem Windows 7 snazší než kdy dříve, i když ideální ještě zdaleka není. Řadu problémů se sítí ani ve Windows 7 nevyřešíte pouhým zásahem do možností nastavení v ovládacích panelech. Proto jsme se v tomto článku rozhodli shromáždit soubor těch nejběžnějších problémů, které se v počítačových sítích mohou vyskytnout, a poradit vám, jak je co nejsnáze a nejrychleji vyřešit.

 

1. díl: Resetování IP adresy počítače

2. díl: Vyprázdnění vyrovnávací paměti služby DNS

3. díl: Restart širokopásmového modemu a směrovače

4. díl: Nastavení zabezpečení bezdrátové sítě

5. díl: Otevření a předávání portů (port forwarding)

6. díl: Umístění počítače do DMZ

7. díl: Aktualizace ovladačů síťového adaptéru

8. díl: Odblokování programu a přidání výjimky ve Windows firewallu

9. díl: Zjištení seznamu zařízení připojených k síti

 

Diagnostika internetového připojení

Je vaše internetové připojení nestabilní a nevíte, proč tomu tak je? Nevadí, protože ve Windows 7 se nachází řada prostředků, které vám pomohou. Konkrétně se jedná o nástroje ping a tracert (traceroute), které vám pomohou zjistit, jak to vlastně s vaším internetovým připojením je a zda je problém ve vaší domácí síti, nebo u poskytovatele internetového připojení, popřípadě někde mezi.

Nástroj ping je možné použít pro odhalování problémů se síťovým připojením, protože dokáže nepřetržitě zasílat žádosti o odezvu.

Nástroj ping je možné použít pro odhalování problémů se síťovým připojením, protože dokáže nepřetržitě zasílat žádosti o odezvu.


Pokud použijete příkaz ping pro nepřetržité zasílání žádostí o odezvu od nějakého dobře známého webu (jako je kupříkladu google.com), pak můžete neustále sledovat stav internetového připojení a zjistit, zda nedochází ke ztrátě paketů či výpadkům internetového připojení. Otevřete proto okno příkazového řádku (klepněte do nabídky Start --> Všechny programy --> Příslušenství --> Příkazový řádek) a zadejte do něj příkaz ping google.com -t, který potvrďte stiskem klávesy Enter.

Počítač pak začne nepřetržitě zasílat žádosti o odezvu na server Googlu. Pokud je internetové připojení stabilní a spolehlivé, pak byste neměli zaznamenat žádné chyby, ale pouze odpovědi od serveru zde reprezentovaného IP adresou s údajem o době odezvy a další informace. Pokud z nějakého důvodu síťové připojení mezi počítačem a serverem na internetu vypadne, pak vám příkaz ping oznámí, že od serveru nedorazila žádná odpověď.

skoleni

Dalším užitečným nástrojem je utilita tracert, která vypisuje cestu, po níž putují pakety a měří prodlevy paketů při jejich putování. Nástroj tracert opět pracuje na příkazovém řádku, a to například v podobě tracert google.com. Příkaz v tomto tvaru víceméně mapuje cestu paketu z počítače k serveru Googlu, přičemž vypisuje IP adresy serverů a síťových prvků mezi nimi.

Cesta paketu začíná ve vaší místní síti, pak putuje do sítě poskytovatele připojení k internetu a poté hledá cestu k serveru google.com. Pokud paket uvízne ve vaší síti, pak je problém právě v ní, pokud se paket nedostane ze sítě poskytovatele internetového připojení, pak pravděpodobně došlo k výpadku u něj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).