Hlavní navigace

Tip: Udělejte si jasno v pojmech megapixel, megabyte a DPI – 1.díl

4. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Tryfonov - Fotolia.com
Pakliže se ztrácíte v pojmech a zkratkách spjatých s pořizováním a tiskem digitálních fotografií, dnešní tip vám přijde vhod. Vysvětlíme si význam hesel megapixel, megabyte a DPI.

1. díl člínku - megapixel, megabajt

2. díl člínku - DPI, shrnutí pojmů

 

V dnešní době může digitální fotografie pořizovat doslova každý, moderní kompaktní digitální fotoaparáty abstrahují od technických nastavení a zjednodušují zachycení snímku na stisk jediného tlačítka. Obecně však platí, že čím více nám elektronická zařízení usnadňují práci, kdy za nás automaticky přizpůsobí všechna složitější nastavení, tím „hloupější“ uživatele z nás činí, neboť nás nenutí o problému přemýšlet, nenutí nás získávat potřebné znalosti. Učiňme přítrž tomuto trendu a vysvětleme si alespoň význam trojice základních pojmů, které si uživatelé často pletou.

 

Megapixel

 

Fotoaparáty jsou většinou charakterizovány množstvím megapixelů. Ačkoliv se nejedná zdaleka o nejvýznamnější parametr fotoaparátu (fotoaparát smartphonu s rozlišením 8 Mpx bude stěží pořizovat stejně kvalitní fotografie jako zrcadlovka s 6 Mpx), výrobci jej v rámci marketingových kampaní vyvyšují nad všechny ostatní, tudíž se s tímto termínem setkáte na prvním místě. V zásadě se jedná o maximální rozlišení, kterého je světločivný čip schopen dosáhnout. Termín pixel představuje jeden obrazový bod, tudíž fotoaparát s údajem 10 Mpx je schopen v přijímaném obrazu rozlišit 10 milionů diskrétních bodů. Převedeme-li tuto hodnotu na součin počtu pixelů výšky a šířky fotografie, můžeme dostat (v závislosti na poměru stran) například hodnotu 3872 x 2592 px. Povšimněte si, že v souvislosti s megapixely nezmiňujeme velikost (v megabytech), kterou fotografie zabere na disku, neboť spolu tyto dvě hodnoty souvisí pouze částečně.

 

Megabyte

Megabyte je jednotka velikosti dat uložených na disku (či jiném paměťovém zařízení). Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že výše rozlišení fotografie v megapixelech musí přímo ovlivnit velikost, kterou fotografie zabere na disku (více bodů přece musí zabrat více prostoru), není tomu tak. Velikost výsledné fotografie závisí v první řadě na formátu, v němž je uložena. Například bitmapový formát JPEG (do nějž fotografie ukládá drtivá většina digitálních fotoaparátů) používá ztrátový kompresní algoritmus, který sníží velikost výsledné fotografie, zatímco surový formát RAW (používaný především zrcadlovkami avšak dostupný i na některých kompaktech) využije maximální velikost příslušející datům získaným z digitálního čipu.

 

V příštím díle si vysvětlíme význam zkratky DPI a provedeme celkové shrnutí pojmů.

MIF21

 

Úvodní foto: © Tryfonov - Fotolia.com