Hlavní navigace

TIP: Starý harddisk s nainstalovaným OS v novém počítači

2. 6. 2011

Sdílet

Dnešní tip představuje spíše vysvětlení, nežli vlastní návod. Podívejte se, proč nelze snadno nabootovat v novém PC ze starého disku s funkčním OS.

Windows XP se mezi velkou skupinou uživatelů stále těší velké popularitě, avšak hardware z dob nástupu tohoto OS už dnešním požadavkům nedostačuje. Samozřejmě je v případě koupě nového PC pochopitelné, že se nechcete vzdát operačního systému, na nějž jste zvyklí. Jako nejprostší řešení se tedy jeví jednoduše starý harddisk s instalací Windows přenést do nového PC a dále systém používat. V tomto kroku je však zásadní háček. Operační systém Windows vykazuje hardwarovou specifičnost a při přenosu na jiné zařízení může být velmi nestabilní, či zcela nepoužitelný.

Při instalaci se Windows konfiguruje podle hardwaru, na němž je instalace spuštěna. Pokud tedy není nový a starý počítač fyzicky stejný, přenos disku s operačním systémem může způsobit značné potíže.

To však nutně neznamená, že se operačního systému, na nějž jste zvyklí, musíte vzdát (ačkoliv Microsoft z bezpečnostních důvodů doporučuje přejít na některou z novějších verzí Windows jako je Vista, nebo lépe Windows 7). Pakliže jste OS na starý počítač instalovali z výrobcem dodaného CD (DVD), můžete stejný disk použít pro instalaci systému do počítače nového. Pravděpodobně bude instalační program zobrazovat varovné hlášení oznamující, že zadané licenční číslo je již používané, nicméně tento problém lze vyřešit na zákaznické lince Microsoftu (podmínkou je pochopitelně odstranění  operačního systému ze starého PC).

Pakliže jste však starý počítač zakoupili s již předinstalovaným systémem, váže se licence striktně pouze k danému hardwaru, tudíž ji bohužel nelze přenést.

MIF21

 

Úvodní foto: © lunamarina - Fotolia.com