Hlavní navigace

TIP: proč tvůrci virů nechtějí zlikvidovat váš počítač

3. 1. 2011

Sdílet

Nenačtou se ve vašem počítači Windows? V dnešním tipu si řekneme, že virem to nejspíše nebude.

Pravidelně se k nám dostávají dotazy uživatelů, jejichž počítače nenačítají operační systém (nenabootují). Buď po zapnutí uvidí modrou obrazovku (Blue Screen of Death - BSoD), nebo se jim PC vypne dříve, než se načtou Windows. Někdy se jim také objeví chybová hláška s tím, že neexistuje operační systém nebo pevný disk. Z tohoto chování počítače uživatelé  následně viní viry. Tato představa vznikla v devadesátých letech poté, co virus Leonardo způsobil, že nakažený počítač nabootoval a data byla nepřístupná. V té době však bylo psaní červů hobby, dnes se to dělá pro peníze. Útočníci chtějí váš počítač využít k rozesílání spamu, aby se účastnil útoků typu DDoS nebo aby nakazil další počítače. A v přímé souvislosti s tím, jak dlouho tajně kontrolují váš počítač, jsou následně schopni získávat i vaše hesla a čísla kreditních karet.

skoleni

Pokud se vaše PC nemůže načíst, je pro útočníka bezcenné. Snad nikdo tedy v dnešní době nepíše viry speciálně proto, aby způsobovaly celkovou nečinnost počítače. Stejný názor má i uznávaný nezávislý bezpečnostní expert Bruce Schneier a specialisté ze Symantecu nebo společnosti Trend Micro. "Pokud opravář počítačů tvrdí, že potřebujete opravdu nebo výměnu dílu kvůli viru, buď dané problematice nerozumí nebo vás podvádí," říká David Perry z Trend Micro.

To samozřejmě neznamená, že dnešní viry nemohou způsobit pád vašeho počítače - jen to nejspíš nebudou dělat úmyslně. Například na počátku minulého roku se objevil trojský kůň trojský kůň Backdoor.Tidserv, který způsoboval nemožnost bootování PC. Ten je však v záplavě škodlivých kódů spíše výjimkou. Pokud se tedy váš počítač z nějakého důvodu nenačítá, problém spočívá s nejvyšší pravděpodobností v něčem jiném.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).