Hlavní navigace

Tip: Port sem port tam, k čemu je všechny mám? - 2. díl

15. 6. 2012

Sdílet

V dnešním díle si ukážeme konektor eSATA, ethernetový konektor a některé konektory pro připojení audio soustavy.

Pokud jste si někdy detailně prohlíželi zadní stěnu vašeho stolního počítače, pravděpodobně jste narazili na množství volných konektorů s doposud neznámou činností. Pojďme si v nich udělat jasno.

 

1. díl USB

2. díleSATA, síťové rozhraní, audio

3. dílvideo konektory

4. dílPS/2, FireWire, sériový port, paralelní port

5. dílThunderbolt, budoucí vývoj


eSATA

eSATA

Konektor eSATA (external Serial Advanced Technology Attachment) umožňuje připojit externí hard disk a zajistit dostatečnou datovou propustnost. Rychlý přenos dat je nezbytný předpoklad, pokud chcete využít externí úložiště například k archivaci či dokonce přímé úpravě fotografií nebo videí. Připojení eSATA nabídne propustnost až 6 Gbit/s, což je dokonce o něco rychlejší než USB 3.0. Na trhu se pohybuje řada eSATA rámečků pro připojení externího disku dokonce s podporou systému RAID.

 

Síťové rozhraní

ethernet

Gigabitový ethernet je v dnešní době zabudován do většiny základních desek, a pakliže se můžete k domácí či pracovní síti připojit právě přes ethernet, jedná se aktuálně o nejrychlejší možné řešení (dokud zařízení nezačnou podporovat nadcházející „gigabitový“ standard 802.11ac).

Některé základní desky rovněž nabízejí bezdrátovou konektivitu. Setkáte se s integrovaným Wi-Fi adaptérem podporujícím standard 802.11n a občas můžete narazit také na integrované Bluetooth.

 

Audio

jack

Nejpoužívanějšími zvukovým konektorem je analogový jack. Pokud vlastníte vícekanálovou audio soustavu jako 5.1 či 7.1, využijete i tři nebo čtyři konektory. Zelený jack se typicky používá pro sluchátka, či přední dvojici reproduktorů, oranžový pro subwoofer a centrální reproduktor, stříbrný pro boční dvojici reproduktorů a černý pro zadní reproduktory. Červený konektor se používá jako mikrofonní vstup a modrý konektor jako vstup pro další zvuková zařízení.

K analogovému audiu nicméně existují i jiné alternativy v podobě digitálního výstupu. Nejběžnějším digitálním audio konektorem je výstup Toslink S/PDIF. Jedná o systém, kde se digitální data šíří po optickém vlákně. S/PDIF disponuje dostatečnou propustností pro nekomprimované stereo, avšak pro více kanálů je již komprese potřeba. Digitální audio pak umí přenášet také HDMI a DisplayPort 1.2.

topitemployers23

 

Následující pokračování věnujeme video konektorům, jako je VGA, DVI, HDMI nebo DisplayPort.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).