Hlavní navigace

Tip: Objevte potenciál fotoaparátu vašeho smartphonu - 3. díl

6. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © arrow - Fotolia.com
V dnešním díle si představíme několik obrazových filtrů ozvláštňujících výslednou fotografii a rovněž se podíváme na několik fotografických efektů.

Že je možné krásnou fotografii pořídit pouze se zrcadlovkou za dvacet tisíc? Ale kdepak, pěkné záběry dovede zachytit i malý foťáček vašeho smartphonu. Podívejte se, jak na to.

 

1. dílOstření

2. dílPanorama, Automatické zachycení úsměvu

3. dílObrazové filtry, Fotografické efekty

4. dílHDR, Pokročilé funkce

5. dílVidea ve vysokém rozlišení, Webové úložiště Dropbox

6. dílFotografické sociální sítě

 

4) Obrazové filtry

V současné době stoupá obliba digitálních obrazových filtrů, které dodávají fotografiím zcela nový nádech. Je libo některý z dobových filtrů imitujících filmové kolorovací procesy ze 70. nebo 80. let? Zaujměte přátele netradičními, ale jinak zcela obyčejnými fotkami z dovolené. Vyzkoušejte je, experimentování je přeci klíčem k dobré fotografii.

Smartphony často již v základní výbavě disponují nějakou sadou filtrů či možnosti postprocessingu pořízené fotografie. Případně se opět obrátíme na úrodné obchody s aplikacemi, kde si jistě snadno vybereme. V případě řady smartphonů HTC One naleznete hned několik obrazových filtrů. V nabídce s ikonou polarizačního filtru se skrývají filtry Mono (tónování do určité barvy), Venkov, Starobylý, Černobílý, Sépie, a další, které propůjčí vašim fotkám zcela nový rozměr.

htc fotograficka skola - obrazvoe filtry 1

Ačkoliv aplikací nabízejících podobnou funkcionalitu jistě naleznete hned několik, asi nejznámější a nejpopulárnějším doplňkem pro fotografování se smartphony se stala aplikace Instagram, která nabízí nejen širokou škálu efektů, ale také možnost okamžitého sdílení fotografií. Instagram je v současnosti dostupný pro mobilní platformy iOS a Android.

instagram

 

5) Fotografické efekty

Telefony řady HTC One obsahují také přednastavené efekty, díky nimž si můžete pohrát například s hloubkou ostrosti. Zaostření soustředíte na vybraný objekt, přičemž bude zbytek fotografie rozmazán. Dalším zajímavým efektem je medailonek jako dělaný pro rodinné tablo. V nabídce s ikonou polarizačního filtru najdete funkce Hloubka pole, která simuluje hloubku ostrosti, Medailonek nebo Tečky.

htc skola fotografie - efekty

htc skola fotografie - efekty 2

Aplikací s fotografickými efekty je v „app storech“ opravdu velké množství. Jen namátkou, u Androidu sáhněte například po Fotografické efekty, s iOS vyzkoušejte PhotoBox a v případě Windows Phone jistě neuděláte chybu pořízením aplikace Pictures Lab.

webcast

 

Příští díl věnujeme dynamickému rozsahu expozice a podíváme se také na některé pokročilé úpravy.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).