Hlavní navigace

Tip: Objevte potenciál fotoaparátu vašeho smartphonu - 2. díl

5. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © fox17 - Fotolia.com
V dnešním díle si ukážeme, jak zachytit panoramatické snímky a rovněž se podíváme na automatickou detekci úsměvu fotografovaných osob.

Že je možné krásnou fotografii pořídit pouze se zrcadlovkou za dvacet tisíc? Ale kdepak, pěkné záběry dovede zachytit i malý foťáček vašeho smartphonu. Podívejte se, jak na to.

 

1. dílOstření

2. dílPanorama, Automatické zachycení úsměvu

3. dílObrazové filtry, Fotografické efekty

4. dílHDR, Pokročilé funkce

5. dílVidea ve vysokém rozlišení, Webové úložiště Dropbox

6. dílFotografické sociální sítě

 

2) Panorama

V některých případech se do klasického rozměru fotografie nevejde tolik informací, kolik je potřeba. Monumentální dojem z rozlehlého horského masivu či krásu dlouhé písečné pláže zkrátka jediná fotografie nezachytí. V těchto případech se fotografové uchylují ke kompozici scény z několika snímků, tedy tvorbě panoramatu. Telefony řady HTC One pro tento účel nabízejí funkci Panorama, která umožňuje sloučení pětice samostatných fotografií do jedné panoramatické.  Nutno však zmínit, že pro pořízení panoramatického snímku není nutné využívat speciální nástroj fotoaparátu, s trochou praxe lze jednoduše vyfotit několik na sebe navazujících snímků, jež můžete později spojit na počítači za pomocí kdekterého grafického softwaru.

htc skola fotografie - panorama 1

htc skola fotografie - panorama 2

htc skola fotografie - panorama 3

V případě smartphonů HTC One vyberte v přednastavených režimech funkci Panorama. Vyfoťte první snímek. Je potřeba mít na paměti, že první snímek je vždy krajní. Po prvním snímku stačí s telefonem posouvat vybraným vodorovným směrem. Fotoaparát automaticky vyfotí zbývající čtyři snímky. Jako pomůcku má uživatel na displeji vodováhu, která zaručuje, že výsledné panorama bude bez nepříjemného sklonu.

Jak jsme již zmínili v prvním díle, netřeba mít všechny funkce integrované v systému, stačí sáhnout po některé z šikovných aplikací. V případě Androidu můžete dát šanci například aplikaci Photaf Panorama, u iOS se poohlédněte po 360 Panorama a s Windows Phone můžete vyzkoušet například Zlitch.

 

3) Automatické zachycení úsměvu

Telefony HTC One jsou vybaveny funkcí automatického zachycení úsměvu. Trik je snadný, jakmile fotoaparát rozpozná lidský obličej a především úsměv, okamžitě pořídí fotografii. S touto funkcí tedy můžete směle vyhlásit konec všem ničitelům rodinných fotografií a věčným ufňukánkům.

htc skola fotografie - usmev

V nabídce Možnosti fotoaparátu zapněte funkci Automatické zachycení úsměvu. Fotoaparát okamžitě začne analyzovat lidské obličeje a trpělivě vyčkávat na správný moment, kdy na fotce není jediný smutný výraz.

V případě iOS vyzkoušejte aplikaci Smile2Shoot a pro Android se nabízí například HappyShutter. Pro Windows Phone se nám bohužel nepodařilo najít podobnou aplikaci, nicméně nevylučujeme, že existuje.

MIF21

 

V následujícím díle si představíme několik obrazových filtrů ozvláštňujících výslednou fotografii a rovněž se podíváme na několik fotografických efektů.