Hlavní navigace

Tip: Objevte potenciál fotoaparátu vašeho smartphonu - 1. díl

4. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Suriko - Fotolia.com
Že je možné krásnou fotografii pořídit pouze se zrcadlovkou za dvacet tisíc? Ale kdepak, pěkné záběry dovede zachytit i malý foťáček vašeho smartphonu. Podívejte se, jak na to.

Že je možné krásnou fotografii pořídit pouze se zrcadlovkou za dvacet tisíc? Ale kdepak, pěkné záběry dovede zachytit i malý foťáček vašeho smartphonu. Podívejte se, jak na to.

 

1. dílOstření

2. dílPanorama, Automatické zachycení úsměvu

3. dílObrazové filtry, Fotografické efekty

4. dílHDR, Pokročilé funkce

5. dílVidea ve vysokém rozlišení, Webové úložiště Dropbox

6. dílFotografické sociální sítě

 

Dávno jsou pryč časy, kdy jsme na prvních telefonech s vestavěným (či dokonce externím) fotoaparátem s VGA rozlišením hledali mezi změtí barevných pixelů náznaky obrysu vyfoceného obličeje. Dnešní smartphony jsou vběžně vybaveny pěti a více mexapixelovými fotoaparáty doplněnými o autofocus, přisvětlovací diodu a moře funkcí pro přizpůsobení výsledného obrazu. Zkušení fotografové nyní jistě namítnou, že počet megapixelů je poměrně nevýznamný parametr, zvláště pak u smartphonů s miniaturními digitálními čipy. Ano, nemůžeme, než souhlasit, nicméně i se smarptohnem dnes uděláte velmi pěkné fotky, tím spíš ve venkovních dobře osvětlených prostorech. Letní měsíce jsou pro fotografování smartphonem jak dělané, v ostrém slunečním svitu není o dostatek okolního světla nouze a letní výpravy do přírody nebo tropické dovolené vám přinesou scenérie hodné fotografického zdokumentování přímo na stříbrném podnose.

Společnost HTC ve spojitosti se svou poslední řadou smartphonů One připravila fotografickou školu pro letní fotografování se smartphony. Tipy však nejsou určeny pouze pro majitele některého ze smartphonů HTC One S, One V nebo One X, neboť funkce, jež si v následujících tipech předvedeme, integrují i smartphony ostatních výrobců, případně lze v online obchodech s aplikacemi najít nástroj, který chybějící funkci hravě nahradí. Chopte se tedy svého smartphonu, prst na spoušť a jdeme na to.

 

1) Ostření

Rozmazané snímky jsou noční můrou každého fotografa, proto je ostrá fotografie první lekcí ve škole. I když jsou fotoaparáty v telefonech HTC One vybaveny funkcí automatického ostření, lze ostřit na konkrétní objekty na displeji. Nejedná se pochopitelně o výsadu řady HTC One, s možností ostření dotykem prstu na displej se běžně setkáte také u ostatních smartphonů či některých digitálních fotoaparátů.

htc fotografická škola - ostření

Při focení se nebojte dotknout displeje tam, kam má fotoaparát ostřit. Pokud fotíte portrét, ostřete na obličej, respektive na oči. Fotíte-li partnera nebo děti s pláží v pozadí, opět ostření zaměřte na fotografované postavy, nejlépe na obličej, abyste nedostali fotografii s krásně ostrým mořem, ale zato neostrými osobami. Jeli kompozice složená z několika objektů v popředí i v pozadí, udělejte ji zajímavější tím, že zaostříte na pozadí. Popředí zůstane lehce rozmazané a fotografie dostane profesionální nádech.

skoleni

 

V příštím díle se zaměříme na tvorbu panoramatických záběrů a na automatické zachycení úsměvu.