Hlavní navigace

Tip: Naučte se pracovat na PC bez zbytečného zatěžování očí

8. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © malekas - Fotolia.com
Poškození zraku je jeden z největších problémů, který vás v oblasti práce s počítačem může potkat. Jak se mu vyvarovat?

Sedíte-li před obrazovkou každodenně dlouhé hodiny (a kdo z nás v dnešní době ne?), můžete mít téměř jistotu, že si zakládáte na nějaký oční problém. Problémem pro oči však nejsou pouze počítače a notebooky. I tablety a smartphony mohou způsobovat zdraví vašich očí potíže.

Práci s počítačem třeba omezit nemůžete. Jak ale přesto snížit riziko pro vaše vaše oči? Umíte-li dobře anglicky, můžete začít tímto 16-stránkovým průvodcem ve formátu PDF. Vám ostatním nabízíme jeho shrnutí.

Průvodce nabízí informace o příčinách problémů (včetně toho, jak mohou tyto problémy zhoršit zrak lidem s již existujícími problémy s viděním), symptomech digitálního poškození zraku (od běžné únavy očí až po bolesti zad a hlavy!), a také o tom, kdo je v největším ohrožení (jak z průvodce vyplývá, jsou to ženy).

Abyste zjistili, jak se problémům s očima bránit, přejděte rovnou na stranu 11. Zde se nachází spousta užitečných rad.

 

Snižte záření

Přizpůsobte jas vaší obrazovky pomocí možností nastavení vašeho digitálního zařízení. Zvažte změnu barvy pozadí z jasně bílé na chladnější šedou. K dispozici jsou také filtry pro snižování jasu, které můžete jednoduše přichytit k obrazovkám počítačů.

Ztlumte okolní osvětlení

Snižte množství světla nad sebou a okolo sebe, které „soutěží“ se světlem obrazovky vašeho zařízení. Ztlumte interiérové světlo a v exteriéru se snažte vyhnout oblastem s intenzivním jasem. To vám opět pomůže zredukovat záření, potažmo oční problémy.

Průvodce také doporučuje staré pravidlo 20-20-20: Každých 20 minut mějte 20 sekund přestávku a zaměřte se zrakem na nějaký objekt vzdálený 20 stop (asi šest metrů).

Nakonec nabízíme z průvodce převzatý obrázek, který ukazuje, jak byste měli sedět u počítače:

skoleni

Správné sezení u PC

(pro zvětšení klikněte)