Hlavní navigace

Tip: Nástroj Obnovení systému pomůže opravit systém - 4. díl

22. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © James Thew - Fotolia.com
V posledním díle seriálu si předvedeme, jak zvrátit změny provedené nástrojem Obnovení systému a shrneme jeho možnosti, schopnosti a nedostatky.

Znáte to. Nainstalujete si tohle a stáhnete zase tamto a než se nadějete, operační systém Windows je v nepoužitelném stavu. Naštěstí máme po ruce nástroj Obnovení systému, jež nám umožní vrátit čas.

 

1. dílCo nabízí nástroj Obnovení systému

2. dílTvorba bodu obnovení

3. dílObnovení systému ze zachyceného bodu obnovení

4. díl - Obnivení zle zvrátit, Obnovení systému není všemocné

 

Obnovení lze zvrátit, aneb odvolávám, co jsem odvolal

V některých případech vám může obnovení systému do předchozího stavu paradoxně přidat více problémů, než jste se systémem měli doposud. Pokud nejste s chováním počítače po dokončení obnovení spokojeni, můžete stále celý proces ručně zvrátit. V jiném případě může dojít k tomu, že návrat k předchozímu bodu obnovení selže. Tehdy nástroj Obnovení systému automaticky uvede počítač zpět do stavu, v němž se nacházel před zahájením procesu obnovení.

Manuálně můžete obnovení zvrátit pomocí následujícího postupu.

 

1) Otevřete menu Start, do pole Prohledat programy a soubory vepište Obnovení systému a stiskněte klávesu Enter.

2) Po dokončení obnovení nástroj zobrazí nabídku návratu k předchozímu stavu, z nějž jste provedli obnovení do aktuálního stavu, či si můžete zvolit ještě jiný bod obnovení.

3) Klikněte na tlačítko Vrátit zpět obnovení systému a následně na tlačítko Další.

4) Nástroj vám nyní zobrazí stejná varovná a informační hlášení, jako v případě původního obnovení systému. Postupujte tedy stejným způsobem, který jsme si ukázali v předchozím díle, čímž počítač uvedete do původního (nefunkčního) stavu.

 

Obnovení systému není všemocné

UI21

Nástroj Obnovení systému dokáže rychle a pohodlně vyřešit velké množství problémů, přičemž není nutné hledat viníka nekorektního chodu počítače. Pouze si musíte uvědomit, kdy ještě počítač správně pracoval, a zbytek práce již za vás vykoná samotný nástroj. Namísto zdlouhavého a často bezvýsledného pídění se za podstatou problému tedy dostanete opět funkční systém prakticky lusknutím prstu.

Berte však na zřetel, že každou kritickou situaci, s níž se můžete setkat, nástroj nezachrání. Obnovení systému pracuje pouze s programy a systémovými soubory Windows, ne s vašimi osobními daty. Pakliže si například nechtěně smažete fotografie z dovolené, Obnovení systému vám nepomůže. Tehdy můžeme pouze podat denně opakovanou radu: zálohovat, zálohovat, zálohovat. (A v případě nejvyšší nouze se obrátit na specializovaný software určený pro obnovu dat, jako je například Recuva).