Hlavní navigace

Tip: Jsou mé informace na Facebooku v bezpečí?

20. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Možná se vám někdy stalo, že jste informace, které jste dali na Facebook, později objevili online zcela mimo tuto síť. V jak velkém (ne)bezpečí jsou vlastně vaše data?

Facebook používáme téměř všichni. A bez výjimky si musíme dávat pozor na to, abychom na zeď nevypustili něco nevhodného, trapného nebo zneužitelného. Je potřeba kontrolovat, jaké informace Facebooku dáváme a komu umožníme tyto informace sdílet.

Jestliže jste už v rámci své sociální sítě přepnuli do nového uživatelského rozhraní zvaného Moje historie (a brzy vám asi stejně nic jiného nezbyde), můžete kontrolovat, kdo skrze něj může získávat vaše informace. V opačném případě musíte jít na svůj profil. Jestliže jste právě teď přihlášeni na Facebooku, ulehčíme vám to. Klikněte zde.

Napravo od téměř každé položky umístěné na vašem profilu, a stejně tak u každého komentáře, který umístíte na svou zeď, naleznete malou černou ikonku, která se nazývá nástroj pro výběr okruhu uživatelů. Je to stahovací menu, jehož prostřednictvím můžete určovat, kdo může vidět konkrétní informaci a kdo ne. Můžete její sdílení omezit na přátele, přátele přátel, specifický okruh přátel nebo ji zveřejnit bez omezení. Některé věci na své zdi můžete označit tlačítkem „pouze já“, v tom případě tyto věci neuvidí ani vaši přátelé.


Varování: Pokud přidáte komentář na příspěvek některého přítele, ztratíte schopnost kontrolovat, kdo tento komentář uvidí. To je čistě záležitost vašeho přítele, který onen příspěvek zveřejnil.

MIF21

Možná budete chtít přizpůsobit i nějaké další nastavení soukromí. V tom případě klikněte na šipku napravo od odkazu „Hlavní stránka“ v pravém rohu horního pruhu na Facebooku, zde vyberte možnost „Nastavení soukromí“ a poté zkontrolujte, co zde najdete.

Soukromí na Facebooku je velice důležité téma, které by se nemělo podceňovat. Věříme, že se vám podaří najít optimální a vyvážené nastavení tak, aby se k vašim soukromým informacím nedostal někdo nepovolaný, případně aby vám informace zveřejněné na vašem profilu nečinily problémy v reálném životě.