Hlavní navigace

Tip: Jak zbavit Android dotěrných reklam

21. 1. 2012

Sdílet

Taky již přetekl váš pohrát trpělivosti, který postupně naplňovaly otravné reklamy vnucující se do vašeho smartphonu s Androidem? Podívejte se, jak reklamám učinit jednou provždy přítrž.

Mobilní operační systém Android se v posledních letech těší stále větší popularitě ze strany uživatelů, na což vývojáři reagují začleňováním podpory pro zobrazování reklam ve svých aplikací. Tento trend je pochopitelný, reklamy představují hlavní zdroj příjmů, avšak některé aplikace obohacené o vyskakující banery mohou být zvláště na menších displejích téměř nepoužitelné. Nehledě na fakt, že platíte-li si omezený datový tarif, nevyžádané reklamy se rovněž podílejí na datových přenosech. Jak situaci řešit? Alespoň částečně se můžete reklam zbavit za pomocí některých specializovaných aplikací a doplňků. Pojďme se na ně podívat.


Blokování reklam v aplikacích

V online obchodě s aplikacemi Android Market můžete nalézt řadu aplikací, jež jsou primárně zaměřeny na potlačování zobrazení reklam v prostředí spuštěných aplikací. Jedná se například o nástroje AdAway, NetSpector, Sniffer/Ad Blocker nebo AdFree Android. Všechny zmíněné však budou fungovat pouze na rootovaných smartphonech. Velké množství uživatelů však na svém telefonu root provést nechce či nemůže, proto se podíváme na alternativu v podobě aplikace, jež zmíněný zásah do systému nevyžaduje.

Přestože jistě existuje množství podobných aplikací, můžeme doporučit nástroj Ad Blocker and Data Toggle, který lze za cenu 38 Kč stáhnout z Android Marketu. Aplikace je zde rovněž nabízená v bezplatné trialové verzi, díky níž si můžete ověřit, zda vám funguje a vyhovuje. Po spuštění vám nástroj zobrazí seznam všech nainstalovaných aplikací a můžete zde vybrat, ve kterých z nich si přejete blokovat reklamy. Nutno však zmínit, že během používání zvolené aplikace vás Ad Blocker odpojí od internetu, na což byste měli myslet, pakliže například plánujete v průběhu hraní her na pozadí stahovat data či komunikovat přes chat.

skoleni

ad blocker

Blokování reklam v prohlížeči

Odpojení od internetu samozřejmě nepřipadá v úvahu, pokud se chystáte spustit webový prohlížeč. Naštěstí existuje několik aplikací, jež se starají o blokování reklam i v prohlížeči. Doporučit můžeme doplněk pro Firefox Adblock Plus. Prohlížeč Firefox můžete zdarma stáhnout z Android Marketu a následně nainstalovat zmíněný doplněk. Po restartu telefonu už si budete užívat procházení internetu téměř bez reklam, tedy alespoň bez animovaných flashových a vyskakovacích banerů. Podobného účinku dosáhnete, pakliže v prohlížeči „natvrdo“ zakážete zobrazení flashového obsahu. Toto nastavení najdete v menu pod položkou More → Settings → Enable plug-ins → On demand. Pakliže následně narazíte na flashovou animaci, nespustí se automaticky, nýbrž vám prohlížeč nabídne její manuální spuštění.