Hlavní navigace

TIP: Jak vyzrát na neduhy MS Word - 3.díl

18. 5. 2011

Sdílet

Dnešní díl věnujeme problematice horizontálního zarovnání odstavců textu do několika sloupců. Netřeba vrtkavé práce s tabulátory či s vlastními sloupci.

Jistě jste už někdy čelili nepříjemné situaci, kdy se nepochopitelně sám měnil vámi nastavený font, nedaly se vyrovnat sloupce nebo celý program "zamrznul" a přišli jste tak o rozpracovaný dokument. Společně se podíváme, jak zvládnout pět nejčastějších problémů spojených s textovým procesorem Microsoft Word. Uvedené postupy jsou určeny pro verze Word 2007 a Word 2010.

 

1. problém: http://pcworld.cz/software/tip-jak-vyzrat-na-neduhy-ms-word-1-dil-20269

2. problém: http://pcworld.cz/software/tip-jak-vyzrat-na-neduhy-ms-word-2-dil-20270

 

3) Nedaří se mi horizontálně vyrovnat sloupce textu

Při psaní strukturovaného dokumentu autor často naráží na potřebu rozložit text do dvou (a více) vertikálních sloupců tak, aby danému záznamu na levé straně odpovídal záznam na straně pravé. Jako příklad může sloužit životopis, kde musí být každý údaj v levém sloupci (předchozí zaměstnání, vzdělání, apod.) horizontálně srovnán s prvním řádkem odstavce příslušných údajů (seznam pracovních pozic, seznam vzdělávacích institucí, apod.) ve sloupci pravém.

Jako řešení se nabízí využití tabulátorů na horizontálním pravítku, nebo rozložení stránky pomocí nástroje Sloupce. Oba přístupy však představují zdlouhavou práci a zbytečné trápení o pozdějším přidávání textu do již zarovnané struktury nemluvě.

Problém lze jednoduše a elegantně vyřešit za pomocí tabulky s neviditelnou mřížkou. Ve svrchním menu programu vyberte záložku Vložení, klikněte na ikonu Tabulka a vyberte libovolný počet sloupců a jeden řádek.

Tabulka

Na stránce se vám vyobrazí tabulka zvolených rozměrů. Tabulka by ve výsledném dokumentu neměla být viditelná, čehož docílíte zvolením neviditelné mřížky. Ve svrchním menu v záložce Návrh rozbalte seznam stylů tabulek a vyberte možnost Vymazat.

Tabulka2

Pokud tabulka zcela zmizí, přepněte do záložky Rozložení a klikněte na tlačítko Zobrazit mřížku. Díky tomuto nastavení tabulku při práci uvidíte, tisknout se však nebude. Pakliže si přejete manuálně nastavit šířku sloupů, můžete tak učinit tažením střední dělící příčky po horizontální ose.

Hlavní předností využití tabulky je vlastní velice jednoduché a rychlé ovládání při vkládání údajů. Text můžete začít psát v levé buňce. Pro přesun kurzoru do vedlejší (pravé) buňky stiskněte klávesu Tab. Takto kurzor posunete vždy o jednu buňku doprava. Stiskem Tab v poslední pravá buňce vytvoříte nový řádek. Stiskem klávesy Enter vložíte nový řádek do aktuální buňky, přičemž se ostatní buňky patřičně rozměrově přizpůsobí.

Uveďme si příklad pro výše zmíněný životopis. Vložíme tabulku o dvou sloupcích a jednom řádku. Do levé buňky zapíšeme údaj "Předchozí zaměstnání" a stiskneme Tab pro přesun o jednu buňku doprava. V pravé buňce uvádíme jednotlivé záznamy, za každým stiskneme Enter. Stiskneme Tab pro přesun do levé buňky v novém řádku, kde můžeme pokračovat například údajem "Vzdělání".

ICTS23

 

Úvodní foto: © Aleksander Radovanov - Fotolia.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).