Hlavní navigace

Tip: Jak v záplavě externích disků vybrat ten správný - 5.díl

13. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Amy Walters - Fotolia.com
Dnešní díl věnujeme rozdělení disků podle velikosti a různého konstrukčního provedení jejich šasi.

Ať už rozšiřujete paměťovou kapacitu svého počítače nebo zodpovědně myslíte na zálohování, pravděpodobně sáhnete po externím disku. Podívejme se, jak na přeplněném trhu vybrat ten správný.

 

 | další díl >>

 

Rozměry disku

Externí disky se nejčastěji prodávají v 2,5" nebo 3,5" variantě.  Pakliže nemají uživatelé extrémní nároky na paměťovou kapacitu, častěji sáhnou právě po 2,5" discích, neboť jsou skladnější a nepotřebují externí zdroj napájení. Jejich kapacita však běžně končí na 2 TB, v kterémžto provedení jsou oproti 3,5" protějškům výrazně dražší.

V případě 3,5" disků lze pořídit řešení nabízející i 8TB kapacitu, v těchto případech se však interně jedná o kombinaci 2 a více samostatných disků zapojených do diskového pole. Navíc i v případě jednoho 3,5" disku můžete narazit na variantu vyžadující externí zdroj napájení, což výrazně snižuje mobilitu přenosné paměti.

Pakliže se však poohlížíte po běžné "rozumné" kapacitě, řekněme 1 TB, zřejmě nejpohodlnějším řešením je sáhnout po některém 2,5" disku, dokonce můžete narazit na modely, které jsou v dané kapacitě oproti 3,5" diskům levnější.

Specialitkou jsou potom vysoce kompaktní 1,8" disky. Existují varianty navržené jako klasické hard disky s otáčejícími se magnetickými plotnami, ale v dnešní nabídce naleznete pouze řešení ve formě SSD disků (jedná se tedy o pevnou flash paměť bez pohybujících se mechanických částí). Nutno zmínit, že SSD disky jsou stále oproti HDD výrazně dražší. Alespoň pro představu, 256GB 1,8" externí SSD disky cenově začínají zhruba na 4500 Kč.

toshiba store steel 1,8"

Konstrukční zpracování

Přestože jsme si v předchozím bodě disky kategoricky rozdělili do 3 velikostních skupin, ve skutečnosti se jednalo pouze o průměr magnetických ploten. Celková velikost disku je dána zpracováním a designérským návrhem šasi. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, může se jednat o poměrně významný parametr. Pakliže plánujete externí disk často přenášet či jej dokonce používat během cestování, jistě se vyplatí sáhnout po tlustším šasi s gumovým povrchem, jež disku zajistí vyšší odolnost vůči mechanickému poškození. Někteří výrobci dokonce za účelem zvýšení životnosti zařízení k diskům dodávají speciální ochranná pouzdra.

Radsomware

lacie rugged

V následujícím závěrečném díle se budeme věnovat softwarové výbavě určené pro zálohování či ochranu dat a  dodávanému příslušenství.