Hlavní navigace

Tip: Jak si zdarma zašifrovat cloudové úložiště - 2. díl

5. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © mipan - Fotolia.com
Chcete-li, aby něco bylo uděláno správně, musíte to udělat sami. Možná to zní jako klišé, ale je to pravda. Minimálně v případě ochrany souborů uložených online.

Spousta nedávných incidentů – například trhliny v Dropboxu a iCloudu – podtrhává fakt, že dokonce i s integrovaným šifrováním a SSL přenosy nemohou poskytovatelé cloudového úložiště stoprocentně zajistit nedotknutelnost vašich dat. Naštěstí můžete vzít cloudovou bezpečnost do svých vlastních rukou.

 

1. díl článku: Úvod do problematiky, Která verze BoxCryptoru je pro vás ta pravá?

 

Instalujeme BoxCryptor

Prvním krokem v nastavení BoxCryptoru je prostě přijít na to, jak stáhnout ten správný program z webu BoxCryptoru. Na titulní stránce klikněte na tlačítko „Download BoxCryptor for free“ a poté se už dostanete na stránku stahování. Řada šedých ikon vypadá příliš informativně a možná vám zprvu nedojde, že pro stažení té správné verze musíte kliknout na ikonku vašeho operačního systému.

Jakmile máte instalační soubor, otevřete ho a spustí se (klasicky) instalační průvodce. V něm vyberte možnost "Create a new BoxCryptor folder" (vytvořit novou složku BoxCryptoru). Na další obrazovce si pro tuto šifrovanou složku vyberete umístění. Místo určení může být offline lokální složka, nicméně velkým plusem BoxCryptoru je, že funguje s jakoukoliv službou cloudového úložiště, která vytváří lokální adresář na vašem počítači, jako jsou desktopoví klienti pro Dropbox, Google Drive, SkyDrive nebo SugarSync. Většina cloudových poskytovatelů standardně vytvoří lokální adresář ve složce C:/Users/*Uživatelské jméno. Jakmile vyberete cílový adresář, zadejte jméno složky BoxCryptoru, kterou právě vytváříte.

Dále budete muset zvolit písmeno určené pro virtuální disk. Dejte pozor, ať vyberete písmeno, které ve vašich discích ještě nefiguruje. (V našem případě jsme si vybrali S: jako SkyDrive.) Nakonec si zvolte bezpečné heslo a můžete začít pracovat. Důrazně vám doporučujeme vytvořit si ve chvíli, kdy vás o to instalační program požádá, zálohu konfiguračního souboru BoxCryptoru, neboť pokud tento konfigurační soubor omylem smažete a nemáte náhradní, máte problém – vaše data zůstanou jen nečitelnou směsí šifer.

Poté, co zavřete průvodce, restartujte počítač, čímž se završí instalační proces. Virtuální disk se po restartu objeví ve složce „Tento počítač“ u vašich fyzických disků.

webcast_aruba

 

V příštím díle se společně podíváme, jak BoxCryptor používat.