Hlavní navigace

TIP: jak se ve Windows přihlásit na zaheslovaný administrátorský účet

14. 10. 2010

Sdílet

Chcete se přihlásit ve Windows přes administrátorský účet, který je opatřen heslem? Poradíme vám, jak na to.

Existuje několik způsobů, jak získat přístup k administrátorskému heslu ve Windows, které je chráněno heslem. My si dnes ukážeme dva. První z nich je rychlý a jednoduchý, avšak funguje pouze ve Windows XP: pokud nemáte heslo k administrátorskému účtu, zapněte PC a mačkejte klávesu F5. Z vyvolaného bootovacího menu zvolte Safe Mode. Jakmile se nyní Windows načtou, uvidíte Administrátorský účet, který není opatřen heslem. Po přihlášení do Windows v Ovládacích panelech klikněte na Uživatelské účty a změňte u administrátora heslo.

Pokud používáte Windows Vista nebo 7, můžete odstranit heslo u administrátora přes Ubuntu Linux. Tento si nejprve stáhněte a vypalte pomocí programu ISO Recorder na CD. Disk vložte do mechaniky a v nově zobrazeném okně klikněte na Try Ubuntu. Z horního menu zvolte System, Administrator, Software Sources. V novém okně zatrhněte volby: Community-maintained Open Source software (universe) a Softrware restricted by copyright or legal issues (multiverse). Klikněte na Close a Reload. Následně z toho samého menu zvolte System, Administration, a Synaptic Package Manager.

skoleni

V nově otevřeném okně Search zadejte příkaz chntpw, díky čemuž se zobrazí jméno tohoto programu v seznamu. Klikněte na něj a zvolte Mark for installation. Klikněte na Apply a počkejte, dokud nebude instalační proces dokončen. Nyní z horního menu vyberte Places a na pevném disku zvolte oddíl kde máte nainstalovány Windows. Jděte do adresáře Windows\system32\config a toto okno si nechte otevřené. Z horního menu vyberte Applications, Accessories, Terminal. Do příkazové řádky napište cd /media/ (za cd je opravdu mezera) a cestu do vašeho config adresáře (cd /media/windows/system32/config).

Zmáčkněte Enter. Nyní napište sudo chntpw -u logon SAM kde logon je jméno administrátorského účtu. Zmáčkněte Enter. Zmáčkněte číslo 1 a opět Enter. Na poslední otázku zmáčkněte y. Nakonec zvolte v horním menu tlačítko power a zapněte Windows. Administrátorský účet bude bez hesla.