Hlavní navigace

TIP: Jak obejít heslo správce systému Windows 7

23. 4. 2011

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Pokud z vaší firmy náhle odejde zaměstnanec, který má jako jediný přístup k počítačům s úrovní oprávnění správce systému, ocitáte se ve velmi nepříjemné situaci.

Nebudete schopni instalovat aplikace, měnit důležitá nastavení, popřípadě dokonce i přistupovat k zašifrovaným souborům. Naštěstí existují nástroje, které vám umožní heslo správce systému odstranit, takže se budete moci do systému pod oprávněním správce přihlásit pouhým zadáním uživatelského jména. Nástroj, který k této operaci potřebujete, se nazývá Offline NT Password & Registry Editor.

Jedná se o zdarma dostupnou aplikaci pracující s textovým rozhraním, kterou nabootujete ještě před samotným spuštěním systému. Ke stažení je v podobě iso souboru, který vypálíte jako obraz disku a vytvoříte tak spustitelné CD. Použít k tomu můžete například plnou verzi oblíbeného vypalovacího nástroje Ashampoo Burning Studio 2010, kterou vám na PC Worldu nabízíme zdarma ke stažení.

Jakmile tak učiníte, vložte CD do mechaniky a v BIOSu povolte bootovaní z této jednotky. Poté se řiďte následujícími kroky. Pokyny, které se budou zobrazovat na monitoru, jsou zvýrazněny kurzívou. Po zadání příslušného příkazu vždy stiskněte klávesu Enter.

Komunikační dialog

boot: Nyní stiskněte pouze klávesu Enter.

Select: [1]: Nad touto výzvou uvidíte seznam všech diskových oddílů na počítači. Ten správný s nainstalovanými Windows vyberete stisknutím klávesy s příslušným číslem.

What is the path to the registry directory?...: Zde uvedená výchozí cesta je obvykle tou správnou. Stačí tedy stisknout klávesu Enter.

[1]: 1

What to do? [1] ->: 1

or simply enter the username...: Zadejte název účtu správce systému. Pokud si nejste jisti tím, který to je, podívejte se na jména účtů, která jsou zobrazena výše.

Select: [q] >: 1

Select: ! – quit...: !

What to do [1]: q

About to write file(s) back...: y

New run? [n]: n

V této chvíli vyjměte CD disk z mechaniky a restartujte počítač.

 

Nyní byste se měli být schopni přihlásit do účtu správce systému bez zadání hesla. Kvůli zabezpečení však rozhodně nezapomeňte co nejdříve vytvořit pro účet heslo nové.

skoleni

 

Úvodní foto: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com