Hlavní navigace

Tip: Jak nastavit sdílení tiskárny a dat v OS Windows - 3. díl

4. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Sven - Fotolia.com
V dnešním pokračování si předvedeme, jak se k síťové tiskárně připojit z Windows XP a Vista.

Přenosné médium schovejte zpět do kapsy a podívejte se, jak si správně nastavit domácí síť a pohodlně mezi počítači s operačním systémem Windows XP, Vista nebo 7 sdílet soubory a tiskárny.

 

1. dílNastavení sdílení tiskárny ve Windows 7

2. dílNastavení sdílení tiskárny ve Windows Vista a XP, Připojte se ke sdílené tiskárně z Windows 7

3. díl Připojte se ke sdílené tiskárně z Windows Vista a XP

4. dílVytvořte domácí skupinu

5. díl - Sdílejte data ve Windows 7

6. dílSdílejte data ve Windows Vista a XP

 

Připojte se ke sdílené tiskárně z Windows Vista a XP

 

Pokud se k tiskárně připojujete z klientských počítačů běžících na Windows Vista nebo XP, bude se postup od předchozího případu mírně lišit. V případě Windows XP se řiďte následujícími kroky:

 

1) Otevřete menu Start -> Ovládací panely, vyberte Tiskárny a faxy, rozbalte menu Soubor (File) a zvolte možnost Přidat tiskárnu (Add Printer). Pokračujte stiskem tlačítka Další.

pridat_tiskarnu_WinXP

2) Zvolte druhou možnost pro přidání síťové tiskárny a klikněte na Další.

3) Vyberte Připojit k této tiskárně (Connect to this printer), vepište cestu ke sdílené tiskárně a stiskněte tlačítko Další.

 

Například pokud je váš počítač hostící tiskárnu pojmenován jako HLAVNI a tiskárna se jmenuje EPSON_R1800, správný zápis cesty by vypadal takto: \\HLAVNI\EPSON_R1800. Pokud si nejste jisti cestou k vaší tiskárně, otevřete na hostitelském počítači (běžícím na Windows 7) Průzkumníka Windows, v levém panelu klikněte na položku Síť, vyhledejte název vašeho počítače a v této složce následně tiskárnu. Takto si ověříte oba potřebné názvy.

cesta_k_tiskarne_WinXP

4) Nyní zadejte své uživatelské jméno a heslo náležící vašemu účtu na hostitelském počítači a zaškrtněte volbu Zapamatovat heslo, pakliže si přejete, aby se klientský počítač k tiskárně připojoval automaticky. Pakliže se nestáhnou a nenainstalují potřebné ovladače, budete je muset doinstalovat manuálně, jak již bylo zmíněno v předchozím díle.

5) Nakonec již pouze vyberte, zda si tuto tiskárnu přejete nastavit jako výchozí.

 

V případě Windows Vista použijte následující postup:

 

1) Otevřete menu Start, zvolte Ovládací Panely a otevřete složku Tiskárny.

2) Zvolte možnost Přidat tiskárnu a následně Přidat síťovou tiskárnu.

3) Operační systém by měl tiskárnu sám vyhledat, tudíž ji pouze vyberte ze seznamu a pokračujte tlačítkem Další. Pakliže by tiskárna nebyla automaticky nalezena, můžete se ji pokusit vyhledat ručně stejným způsobem jako v případě Windows XP.

4) I zde může nastat problém s ovladači. Pakliže vám operační systém zobrazí varovné hlášení, že nebyly nainstalovány potřebné ovladače, budete je opět muset dodat ručně.

5) Nakonec pouze vyberte, zda si přejet tiskárnu používat jako výchozí.

Tip MIF pravo

 

V příštím díle si vysvětlíme koncept Domácí skupiny a ukážeme si, jak ji vytvořit a připojit se k ní.