Hlavní navigace

TIP: jak na obnovení systému ve Windows - 1. díl

28. 10. 2010

Sdílet

V dnešním tipu se dozvíte, proč a jak je třeba vytvářet ve Windows body obnovení.

Jak jistě mnozí z vás vědí, Windows mají zabudovaný "zálohovací" systém s názvem Obnovení systému. Ten vám - při vytvoření obnovitelného bodu - umožní vrátit ve vašich Windows čas, respektive stav věcí k tomuto bodu. Jinými slovy, všechny dokumenty a aplikace se při obnovení systému vrátí ke stavu danému ke dni, kdy byl daný bod obnovení vytvořen. Co se obnovení týče, musíme se zabývat dvěma otázkami: jak často Windows vytvoří body obnovení a jak dlouho je uchovají. My se dnes podíváme na první otázku, tu druhou si ponecháme na příští týden.

Cloud22

Windows samy od sebe vytvářejí bod obnovení ve dvou situacích: těsně před tím, než se aktualizují a také před tím, než proběhne obnova starého bodu. Někdy je bod sám od sebe vytvořen také při instalaci nového programu. Standardně by Widnows měly vytvořit bod obnovení každých 24 hodin (pokud již nebyl vytvořen třeba při aktualizaci). Zde však narazíme na jedno omezení - aby byl bod každých 24 hodin vytvořen, musí se PC nacházet ve stavu nečinnosti. Je proto lepší a bezpečnější, abyste si nastavili čas vytvoření bodů obnovení sami manuálně.

Body obnovení umožňují vytvářet už Windows XP (Start, Programy, Příslušenství, Systémové nástroje, Obnovení systému). Pokud používáte Windows Vista, doporučujeme, abyste si stáhli bezplatný nástroj Quick Restore Point Maker. Ten vám umožní vytvořit body snadno a rychle - pozor, nefunguje však ani v XP ani ve Windows 7. V nejnovější verzi operačního systému od Microsoftu stačí kliknout na Start a napsat vytvořit. Následně najděte ikonu "Vytvořit bod obnovení.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).