Hlavní navigace

Tip: Jak na elegantní vkládání dat v Excelu - 2. díl

11. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
V dnešním pokračování se podíváme na tvorbu vlastních seznamů a na přizpůosbení vkládané řady čísel.

Excel je navržen tak, aby vám zjednodušil život při tvorbě rozsáhlých formulářů, seznamů, tabulek a dalších dokumentů. Mnohé funkce však nemusí být na první pohled zřejmé. Pojďme se podívat, jak z Excelu dostat maximum.

 

1. dílRychlé vkládání názvů dnů a měsíců

2. dílTvorba vlastního seznamu, Posloupnosti čísel

3. dílPosloupnosti kalendářních dat

4. dílPosloupnost pracovních dnů, Rychlé zaplnění buněk vzorcem či daty, Automatické vkládání desetinné čárky

 

2) Tvorba vlastního seznamu

Pokud při práci s tabulkami frekventovaně vyplňujete ty stejné seznamy údajů, jako jsou například jména zaměstnanců, adresy poboček a podobně, můžete si značně usnadnit práci vytvořením vlastních seznamů. Následně budete moci se svou sadou dat pracovat naprosto stejným způsobem, jak s již integrovanými seznamy celých čísel nebo názvů dnů a měsíců, jak jsme si ukázali v minulém díle. Jak na to?

Klikněte na kartu Soubor, zvolte Možnosti a v levém panelu přepněte na Upřesnit. V okně vyhledejte kategorii Obecné a klikněte na tlačítko Upravit vlastní seznamy (viz snímek obrazovky níže). V podokně Položky seznamu můžete vyplnit údaje vlastního seznamu, přičemž jednotlivé položky oddělujte odřádkováním nebo čárkou. Jakmile budete mít seznam hotový, klikněte na tlačítko Přidat. Stejným způsobem můžete doplnit další seznamy. Pokud jste již údaje seznamu dříve vyplnili přímo do tabulky, nemusíte je znova opisovat, nýbrž můžete využít tlačítka Importovat, jež vám umožní vybrat skupinu buněk s položkami vašeho nového seznamu. Nakonec vše potvrďte tlačítkem OK.

excel-seznamy

excel-seznamy 2

Nyní již se svým seznamem můžete pracovat stejným způsobem, který jsme si ukázali v předchozím díle, tedy pouze vepište do libovolné buňky některou položku seznamu, myší uchopte pravý dolní roh buňky a táhněte horizontálně či vertikálně.

 

3) Posloupnosti čísel

Budete-li chtíti skupinu buněk vyplnit určitou posloupností čísel, nemůžete se spolehnout na stejný způsob, jak v případě jmen dnů v týdnu či měsíců. Pokud byste vepsali například pouze hodnotu 1 a „roztáhli“ ji na více buněk, číslice se prostě jen zkopíruje. Pro vytvoření opravdové posloupnosti (kupříkladu od již vepsaného čísla 1) uchopte myší pravý dolní roh buňky tentokrát pravým tlačítkem a táhněte vertikálně nebo horizontálně. Jakmile tlačítko pustíte, vyberte v kontextovém menu volbu Řady (z matemtaického hlediska se však opravdu jedná o posloupnosti). V okně zvolte typ řady (lineární, geometrická, kalendářní) a velikost kroku. Potvrďte tlačítkem OK.

excel-posloupnosti

skoleni

 

V následujícím díle si ukážeme, jak efektivně pracovat s kalendářními daty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).