Hlavní navigace

Tip: Jak na Androidu zůstat pod datovým stropem - 10. díl

8. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © ra2 studio - Fotolia.com
Studie ukazují, že uživatelé Androidu spotřebovávají nejvíce dat, což je možná dobrá zpráva pro mobilní operátory, ne už tak pro zákazníka, který musí platit koncem každého měsíce tučný “bezdrátový” účet.

Ve Spojených státech nyní dochází k boomu 4G sítí, s čímž je spojena vysoká poptávka, na niž operátoři reagují tak, že zkrátka omezují neomezené datové toky. U nás je situace podobná, možná o to horší, že naši operátoři nemají většinou co omezovat (plus realita 4G sítě je u nás hudbou budoucnosti). V této souvislosti je tedy důležité vědět, jak snížit přenos dat s minimálními kompromisy týkajícími se praktického využití internetu v mobilu. Přinášíme několik tipů, jak sledovat, potažmo zredukovat svou spotřebu dat tak, abyste se vyhnuli nadměrným platbám za internet a zároveň přiškrcování datových toků.

 

1. díl článku: Sledujte svou spotřebu dat

2. díl článku: Určete si, kolik dat potřebujete

3. díl článku: Hledejte bezplatnou Wi-Fi

4. díl článku: Blokujte reklamu

5. díl článku: Využívejte „lehčí“ prohlížeč

6. díl článku: Používejte offline mapy

7. díl článku: Nestreamujte

8. díl článku: Nemažte vaši cache při každé příležitosti

9. díl článku: Zamezte aplikacím na pozadí ve využívání dat

 

10) Buďte kreativní při provazování různých zařízení

Poslední tip uvádíme spíše pro zajímavost a pro ty, kdo využívají služeb zahraničních operátorů. Například američtí AT&T a Verizon naznačili něco málo o sdílených datových plánech, nicméně zatím bez jakýchkoliv konkrétních výsledků. Tyto plány se ovšem dají realizovat už dnes – a to tzv. tetheringem neboli provazováním zařízení.

skoleni

Hypoteticky, pokud v USA vlastníte smartphone s Androidem a neomezeným datovým plánem jednoho operátora (Verizon) a zároveň třeba iPad s 3G od AT&T, je placení dodatečných 30 dolarů za připojení iPadu s 3 GB FUP poměrně zbytečné. Lepší je zaplatit Verizonu dodatečných 20 dolarů a získat tak přístup k “androidímu” neomezenému tarifu i na iPadu tím, že obě zařízení provážete (spárujete).

Na druhou stranu provazování jednotlivých zařízení občas stojí více než dodatečná platba druhého tarifu, takže je lepší zkontrolovat si svůj datový plán a zvážit, která z možností pro vás bude lepší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).