Hlavní navigace

Tip: Jak bezpečně vymazat obsah pevného disku - 5. díl

28. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Cowpland - Fotolia.com
V pořadí již pátem díle tohoto seriálu se seznámíte s problematikou bezpečného mazání dat na discích SSD a příkazem Secure Erase.

Přesvědčte se, zda jsou data na vašich starých pevných discích skutečně důsledně ukryta před zvědavýma očima ostatních uživatelů! Tento jednoduchý průvodce vám poradí, jak skutečně důkladně a hlavně nevratně vymazat obsah pevných disků.

 

1. díl - Úvod & Ještě než začnete

2. díl - Bezpečné mazání určitých souborů pomocí speciálního nástroje Eraser

3. dílBezpečné mazání dat na vyměnitelných USB flash discích

4. díl - Bezpečné mazání obsahu mechanických pevných disků pomocí nástroje DBAN

 

Dokonalé smazání dat na hybridním disku či disku SSD pomocí nástroje Secure Erase

Bezpečné smazání obsahu disku SSD je trochu o něčem jiném než mazání dat z klasického pevného disku, a to díky používání algoritmů pro vyvažování zatížení jednotlivých paměťových buněk, které zajišťují, aby se data na disku SSD zapisovala rovnoměrně po všech buňkách. Bezpečného smazání všech dat na disku SSD dosáhnete pomocí příkazu Secure Erase, který je dostatečně vhodným nástrojem a je integrován do firmwaru všech současných disků SATA i starších disků s rozhraním PATA/IDE.

Některé disky SSD mají v sobě integrovánu možnost spustit bezpečné smazání jejich obsahu, nicméně pokud to není případ vašeho disku, nevadí – příkaz Secure Erase pro bezpečné smazání obsahu disku SSD dokáží spustit dva špičkové programy výrobců třetí strany – jedná se o nástroj Secure Erase od firmy Center for Magnetic Recording Research a o nástroj Parted Magic.

V tomto díle se zaměříme na program Secure Erase, nástroj Parted Magic bude tématem následujícího dílu tohoto seriálu. Chcete-li tedy použít program Secure Erase od firmy CMRR, musíte si nejprve nástroj stáhnout a poté soubor přesunout na vyměnitelný USB flash disk či CD a odtud jej spustit. Vlastní mazání dat pak odstartujete příkazem hdderase, který zadáte na příkazový řádek a potvrdíte stiskem klávesy Enter. Nástroj funguje jak na discích SSD, tak na mechanických pevných discích, což jej předurčuje jako vhodný nástroj k použití u hybridních disků.

Nástroj Secure Erase od firmy CMRR je sice na poli mazání dat na discích ostříleným borcem, nicméně v minulých letech se jeho vývoj zastavil. Pokud tedy při jeho používání zaznamenáte problémy s kompatibilitou, použijte namísto něj raději program Parted Magic. Jedná se sice zejména o program pro správu diskových oddílů, nicméně obsahuje i funkci pro spuštění příkazu Secure Erase, i když je vcelku skryta. Další podrobnosti už v příštím díle seriálu.

Root ELK školení

 

Příští a zároveň poslední díl seriálu se bude zabývat konkrétním programem pro bezpečné mazání souborů na discích SSD. Podrobně se tak seznámíte s programem Parted Magic.