Hlavní navigace

Tip: Dostali jste pod stromek mobilní zařízení? Zabezpečte jej!

18. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Spousta lidí dostala k Vánocům jako dárek chytrý telefon, tablet nebo notebook. Poté, co opadne počáteční euforie, je třeba se ptát, jak svou novou „hračku“ zabezpečit proti kyberzločincům. Jestli už ovšem nebude pozdě.

Patrick Müller, který je manažerem v týmu Norton společnosti Symantec, k tomu doporučuje určitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby váš nový telefon (tablet, notebook...) nebyl ohrožen útokem zvenčí. To, že je zařízení nové, ještě neznamená, že není k takovému útoku náchylné. Podívejme se společně na Müllerovy tipy:

1. Telefon, tablet či notebook je třeba chránit. Nejprve PINem nebo heslem, i když ty samozřejmě nejsou všemocné. Zařízení je dobré pojistit a vybavit programem typu Norton Mobile Security, který v případě ztráty či krádeže umí zařízení lokalizovat a případně na něm uzamknout či v nejhorším i vymazat data, a to včetně těch na paměťové kartě.

2. Nakupujte jen na stránkách, kterým věříte. Pokud vaši novou hračku využíváte k online nákupům, je třeba být obezřetný a nechodit na online obchody, které nejsou vámi, vašimi známými nebo jinými uživateli internetu osvědčeny. Při samotném nákupu (zadávání citlivých informací z platební karty) se ujistěte, že je v adresním řádku prohlížeče na začátku adresy „https“ místo klasického „http“. To značí bezpečný přenosový protokol. Dále by měla být v adresním řádku ikonka zámku a minimálně část adresního řádku by měla být zvýrazněna zeleně.

3. Aktualizujte svůj bezpečnostní software. To, že máte na počítači nebo mobilním zařízení nainstalovaný bezpečnostní program, je sice pěkné, ale máte tento program pravidelně aktualizovaný? Kyberzločinci využívají všech skulinek, vyvíjejí stále rafinovanější škodlivé programy a producentům antivirů reakce na ně nějakou dobu trvá. Poté, co je ze strany antivirové společnosti vydána záplata k jejímu programu, důrazně doporučujeme tuto záplatu bezodkladně nainstalovat.

4. Nešetřete hesly. Ke každému důležitému online účtu byste měli mít zvláštní komplexní heslo, obsahující malá písmena, velká písmena, čísla i speciální znaky. A neměli byste si jej ukládat do textového dokumentu ani do webového prohlížeče pro případ, že vám později vaše mobilní zařízení někdo ukradne.

Tip do článku  - cybersecurity

(Pokud si hesla nepamatujete, uložte si je v „offline formě“, tedy na papír, kam pište jen heslo, nikoliv stránku, ke které patří. Heslo by mělo být skryto ve větším množství textu, aby na první pohled nebylo poznat, že se jedná o heslo. A papír si doma nebo v kanceláři umístěte na bezpečné místo.)

Zdroj: TZ Norton, redakce