Hlavní navigace

TIP: Desatero bezpečného nákupu software přes internetové aukce

19. 11. 2010

Sdílet

Společnost Microsoft zveřejnila desatero pro bezpečný nákup software přes internetové aukce.

1.    Zjistěte si informace od výrobce

Než se pustíte do samotného nakupování, zjistěte si co nejvíce informací o softwaru, který si chcete koupit. Na stránkách výrobce se podívejte, jak se program obvykle prodává, jaké existují verze a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Podívejte se také na obrázky, jak vypadá obal a ochranné prvky.

2.    Zamyslete se nad cenou softwaru

Pokud objevíte aukci nabízející zvolený software, podívejte se nejdříve realisticky na požadovanou cenu. Pokud například najdete aukci s možností okamžitě zakoupit program za 500 korun, přestože v obchodech stojí běžně 4500 korun, půjde pravděpodobně o podvod. Obecně jsou podezřelé ceny poloviční či ještě nižší ve srovnání s cenami například v internetových obchodech.

3.    Pročtěte si důkladně text aukce

Pokud se vám zdá cena v pořádku, projděte si pozorně text aukce. K častým signálům, že prodej není úplně v pořádku, patří například označení prodávaného programu jako záložní kopie, OEM verze (Original Equipment Manufacturer = licence k danému programovému vybavení získána koncovým uživatelem současně se zakoupením hardwaru, avšak prodávané na aukci bez hardware), nabídka licence v podobě nálepky s produktovým klíčem (COA štítek), zkušební či předprodejní verze nebo záložní kopie. Prodejci mohou také nabízet více programů na jednom disku, což u originálního software nebývá obvyklé. Pozor rovněž na prodej upgradů vydávaných za plné verze nebo legalizační nabídky. Vždy je vhodné ověřovat přímo o výrobce, zda je nabízený způsob legalizace výrobcem umožněn a akceptován.

4.    Ověřte si délku aukce

Lidé, kteří mají originální produkt, se jej na aukcích vždy snaží prodat za co nejlepší cenu, proto se zpravidla snaží protáhnout délku aukce na alespoň pět dní, ale i týden či déle. Padělatelé se naopak snaží délku aukce maximálně zkrátit, klidně i na jediný den a často nabízejí možnost okamžité koupě za nižší cenu. Většina provozovatelů aukcí totiž nabídky nelegálního software sama vyhledává a maže je.

5.    Zjistěte si historii prodávajícího

Poté, co prozkoumáte samotnou aukci, proklepněte si důkladně prodejce. Prodávající je zpravidla o to důvěryhodnější, čím déle na aukčním portálu působí. Zjistěte si, zda jde o dlouhodobého úspěšného prodejce nebo někoho, kdo se objevil teprve nedávno. Novými identitami padělatelé často kryjí dřívější negativní hodnocení.

6.    Zkontrolujte si pověst prodávajícího

Internetové aukce umožňují uživatelům hodnotit zkušenosti s prodávajícími. Běžný pohled na rating, počet prodaných aukcí či superlativní označení u jména prodejce však nestačí, prostudujte si proto důkladně komentáře, které o prodávajícím zanechali ostatní.

7.    Prozkoumejte další aukce prodávajícího

Většina aukcí nabízí možnost pohledu i na ostatní aktuální aukce prodávajícího. Neváhejte si je prohlédnout. Pokud například zjistíte, že má otevřeno více stejných aukcí s podezřele nízkou cenou, může jít o známku padělaného či kradeného software.

8.    Zjistěte si, odkud prodejce program nabízí

Pokud nakupujete na mezinárodním aukčním portálu, zkontrolujte si, z jaké země prodávající pochází. Již samotná země může něco napovědět, navíc však zde existuje riziko, že zakoupený produkt bude nekompatibilní pro váš počítač nebo nebude mít pro ČR platnou licenci. Zároveň se vyvarujte dodávek ze zahraničí, kdy pravděpodobnost nabídky nelegálního softwaru a následné řešení reklamace je daleko složitější.

9.    Komunikujte s prodejcem

Napište prodejci nějakou zprávu, například dotaz na nejasnost v textu aukce. Nechte si například poslat naskenovaný doklad o zakoupení programu, zeptejte se na způsob převedení registrace licence nebo si ověřte možnosti platby a doručení. Prodejci originálních programů jsou ve vlastním zájmu v komunikaci mnohem otevřenější a ochotnější.

Cloud22

10.    Zakoupený software si pořádně prohlédněte

I v případě, kdy u aukce neshledáte žádné negativní signály a produkt zakoupíte, buďte nadále pozorní. Po jeho obdržení ve fyzické podobě zkontrolujte, zdali vykazuje všechny prvky originálního software, tedy zda je v originální krabici, má návod a především obsahuje všechny ochranné prvky. V případě podezření se neváhejte obrátit přímo na výrobce software.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).