Hlavní navigace

Tip: Co byste měli vědět o defragmentaci disku - 1. díl

10. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Péter Mács - Fotolia.com
Defragmentace slouží k přeorganizování dat na disku tak, aby bylo možno provádět vstupně výstupní operace rychleji. Podívejme se, jak se k problematice staví Windows 7 a co byste o defragmentaci měli vědět.

1. díl | 2. díl3. díl


Dnes už není defragmentace disku stejný problém, jako bývala v dobách, kdy bylo téměř nutností vlastnit kvalitní software z produkce třetích stran schopný „srovnat data do latě“ a spouštět jej minimálně jednou o měsíce, aby se s počítačem dalo rozumně pracovat. Přes nízké kapacity tehdejších disků operace defragmentace dokázala počítač vytížit i na několik dlouhých hodin.

Dobra pokročila, disky jsou dnes rychlejší, souborové systémy pokročilejší, nicméně fragmentace dat má stále výrazný vliv na celkový výkon počítače. O co se vlastně jedná? Hard disk sestává z rotujícího magnetického kotouče a čtecí hlavy, která se může na rameni pohybovat mezi středem a kraji. Mechanický pohyb by se dal přirovnat ke gramofonu a pohyb jehly po „elpíčku“. Pohyb ramene pochopitelně stojí nějaký čas, proto jsou data na gramofonové desce uložena pěkně sekvenčně za sebou tak, aby se jehla mohla pohybovat plynule spirálovitým pohybem od kraje ke středu. Stejně tak na harddisku jsou v ideálním případě jednotlivé bity náležející čtenému souboru uloženy sekvenčně za sebou.

Při běžné práci se souborovým systémem, kdy soubory mažete, vytváříte, přesouváte či kopírujete, není možné data ukládat sekvenčně, nýbrž je nutné využívat štěrbiny vzniklé po smazaných souborech a zkrátka každý soubor rozkouskovat na několik částí a rozmístit je do fyzicky různých částí magnetické plotny. Takto vzniká fragmentace, daň za to, že je hard disk na rozdíl od gramofonové desky přepisovatelné médium. Při čtení jednoho souboru tak musí rameno s čtecí hlavou rychle cestovat od středu ke krajům a zpět, aby posbíralo všechny části čteného souboru.

disk

Představte si, že by měla jehla čtecí hlavy gramofonu zběsile skákat po desce tam a zpátky, příliš souvislé muziky byste si asi neposlechly. V případě hard disku to sice díky rychlému otáčení plotny (běžně 5 400 nebo 7 200 otáček za sekundu) funguje, značně se tak ale prodlužuje doba čtení (a zápisu). Jaký je důsledek? Počítač je líný, otevírání souborů i ukládání trvá dlouho, bootování trvá v řádu minut a tak dále.

cyber23

 

V příštím díle si ukážeme, jak se k problému fragmentace/defragmentace staví Windows 7.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).