Hlavní navigace

Tichý, studující a démon

1. 3. 2007

Sdílet

Tři ztišené stolní sestavy od Agenu napříč cenovým a výkonnostním spektrem Nákup správné počítačové se...


Tři ztišené stolní sestavy od Agenu napříč cenovým a výkonnostním spektrem


Nákup správné počítačové sestavy není nic jednoduchého a to ani pro zkušeného uživatele, který přesně ví, co by uvnitř svého nového plechového miláčka chtěl. Na trhu existuje mnoho firem zabývajících se vlastní výrobou počítačových sestav, a tak musejí přicházet v boji o zákazníka stále s něčím novým, čím by nalákali uživatele k nákupu nového PC. Velkým lákadlem pro mnohé uživatele je fenomén tichého počítače mnozí z nás tráví u PC dlouhé hodiny a sedět v takovém případě vedle miniaturní přistávací dráhy odbavující několik letadel během minuty jsou skutečná muka. Mezi dodavatele, kteří se na zaměřují nejen na výkon či cenu, ale též na nízkou hladinu hluku, patří také společnost Agen rozhodli jsme se proto otestovat tři z jejich sestav, jež odpovídají nejprodávanějším kategoriím nejlevnější PC, středně drahé systémy uspokojující všechny multimediální nároky běžné domácnosti a konečně dražší model zaměřený zejména na náruživé počítačové hráče.

Agen Student

Za necelých 12 000 Kč nabízí studentská sestava vedle operačního systému MS Windows XP Home poměrně kvalitní komponenty. PC je postaveno na platformě Intel, konkrétně na procesoru Intel Pentium 4 524, s poměrně obstojnou frekvencí 3,06 GHz, 533MHz systémovou sběrnicí a jedním megabytem vyrovnávací paměti. CPU je osazeno do základní desky Asus P5GZ-MX vybavené čipovou sadou Intel i945GZ. Nepříliš početnou společnost dělá procesoru paměťový modul DDR2 533 MHz o velikosti 512 MB vzhledem k ceně ale není divu, že všechny ostatní komponenty jsou integrované na základní desce šestikanálový zvukový výstup má na starosti čip Realtek ALC883, komunikaci s okolím zajišťuje gigabitový adaptér Marvell 88E8001 a nechybí ani čtveřice rychlých USB 2.0 konektorů.
Zbývající vybavení počítačové skříně tvoří 160GB pevný disk Seagate ST3160811AS, DVD vypalovačka LG GSA-H12NRBBB, FDD mechanika a interní čtečka paměťových karet 7 v 1. Celá sestava je umístěna ve skříni EuroCase MLi 1331 Black při bližší prohlídce vnitřních prostor jsme nenarazili na jakýkoliv přídavný ventilátor, který by odváděl přebytečné teplo pryč ze skříně, k dispozici byl pouze boxovaný chladič procesoru Intel (s mírně vrčivým tónem slyšitelným i při běžné práci) a napájecím zdrojem Forton, který v sobě měl 12cm ventilátor. Při dlouhodobém zatížení sestavy se postupně teplota procesoru zvyšovala až za hranici 60 stupňů Celsia a pravděpodobně právě díky absenci přídavného chlazení počítač neprošel dlouhodobým testem stability. Jedná se sice o řešení, které omezuje hluk, možná by ale bylo vhodnější přidat do skříně jeden či dva tiché ventilátory za zhruba 150 Kč. Sestava si díky relativně výkonnému procesoru Pentium 4 vedla v testech obstojně svým výkonem bohatě dostačuje na jakékoliv kancelářské aplikace. Herní nároky neuspokojí díky slabší integrované kartě Intel (to lze ale napravit dokoupením výkonnější grafické karty). Celkově v nás zanechal Agen Student dobrý dojem vzhledem k ceně výkonného, ale málo chlazeného PC.

Agen Silence Student+

Druhá sestava společnosti Agen je již vybavena technologií snižující hluk. Celý vnitřek počítačové skříně EuroCase MLi 1351 BlackSilver je vystlán tlumící hmotou, spolu s velmi kvalitním, účinným a téměř neslyšitelným chladičem procesoru Arctic Cooling Freezer 7 Pro a 350W napájecím zdrojem značky Fortron se spodním nasáváním vzduchu pomocí 12cm ventilátoru. Cirkulace vzduchu ve skříni je řešena pouze pomocí těchto dvou ventilátorů a musíme přiznat, že co se hluku týče, byl náš pocit při práci s touto sestavou velmi dobrý slyšeli jsme jen velmi slabé ševelení a sem tam práci pevného disku. Takovéto řešení opět značně ztěžuje odvádění tepla z počítačové skříně a zatímco předchozí sestava byla v oblasti produkce tepla jen malým ohříváčkem, grafická karta 7600 GS a dvoujádrový procesor Intel Pentium D 945 jsou již v kategorii malých plotýnkových vařičů a přebytečného tepla je tedy dost. Stejně jako u předchozího modelu se stávalo, že během dlouhodobého zatížení počítač nevydržel náročné testy a resetoval se. Naše testy pochopitelně simulují nejhorší možné zatížení (zejména procesoru) a při běžné práci se tak nemusíte setkat s žádným problémem, nicméně jistou vypovídací hodnotu tyto výsledky mají a dostatečně chlazené a jinak bezvadné PC by je mělo zvládnout. Konfigurace modelu Student+ zahrnuje vedle zmíněných komponent desku Asus P5LD2 SE/C, dva moduly DDR 2 667 MHz pamětí s celkovou kapacitou 1 GB, 250GB pevný disk Seagate ST320620AS, vypalovací DVD mechaniku NEC AD-7173A LF/B a kombinovanou FDD mechaniku se čtečkou paměťových karet. Agen Silence Student+ je určen pro náročnější uživatele a dokáže uspokojit všechny potřeby multimediální domácnosti, jako je hraní moderních her, přehrávání či základní editace hudby a filmů (chybí však televizní tuner, který v podobných sestavách často naleznete). Je škoda, že výrobce sáhl po energeticky náročném procesoru Pentium D a nezvolil o mnoho lepší Core 2 Duo drtivá většina uživatelů se ale nakonec rozhoduje přece jen podle ceny, a tak jsou podobné kompromisy celkem pochopitelné. Pomineme-li problém s testem stability (který by patrně vyřešilo účinnější chlazení, jež nemusí být nezbytně o mnoho hlučnější), pracovalo se nám se sestavou Student+ výborně. Tiché PC je báječná věc, ale v tomto případě bychom výrobci doporučili důkladnější testování a případné posílení chlazení celkově se totiž jedná o velmi zajímavou a tichou sestavu do studentského či dětského pokoje nebo pracovny.

Agen Silence Demon

Třetí sestava vyrobená společností Agen je splněním snu o výkonném, ale velmi tichém počítači. Jeho základem je dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E6600 pracující na frekvenci 2,4 GHz. Procesoru sekundují 2 GB (2 x 1 GB) operačních pamětí DDR2 667 MHz, 320GB pevný disk, vypalovací mechanika NEC AD-7173A LF a grafická karta Leadtek GeForce 7900 GTX. Kromě televizního tuneru či samostatné zvukové karty X-Fi tento počítač obsahuje vše, co si současný náročný uživatel (a zároveň hráč počítačových her) může dopřát. Výkon sestavy je ve všech směrech vyvážený, nikde není slabší místo. Jak ve výpočetně náročných aplikacích, tak i v herních testech dosáhl tento počítač nadprůměrných výsledků, nemluvě o tom, že daná konfigurace by si měla bez problémů poradit s novým OS Windows Vista i ve verzi Ultimate.
Co se týče celkové hlučnosti počítače, je na podobné úrovni jako předchozí model, neboť je vybaven zcela stejným systémem. Z hlediska hlučnosti je tedy systém velmi dobře navržen a i při plném zatížení byl největším zdrojem hluku ševelící ventilátor v napájecím zdroji či DVD mechanika s vloženým médiem. Přestože počítač není vybaven dalšími ventilátory a je osazen výkonnou (= žravou & žhavou) grafickou kartou, byl systém naprosto stabilní. Zásluhu na tom má patrně velmi kvalitní základní deska Asus P5B Deluxe. Daní za velmi tichý (a omezený) systém větrání a chlazení může být o něco nižší životnost komponent. Pokud jste ochotni se s tím smířit (koneckonců po dobu záruky vám to může být jedno, jen častěji zálohujte data), získáte kvalitně navrženou a zpracovanou sestavu, jejíž hlučnost je minimální a poskytuje výborný výkon.

Agen Student

nízká cena
nedostatečné chlazení (nestabilní)
Cena vč. DPH: 11 662 Kč
K testu zapůjčila firma: AGEN Computer s. r. o., www.agen.cz

Agen Silence Student+

tiché provedení
nedostatečné chlazení (nestabilní)
Cena vč. DPH: 21 825 Kč
K testu zapůjčila firma:
AGEN Computer s. r. o.,

Agen Silence Demon

výpočetní a herní výkon, stabilita, tichý
cena, nedostatečné chlazení
Cena vč. DPH: 40 163 Kč
K testu zapůjčila firma:
AGEN Computer s. r. o., www.agen.cz