Hlavní navigace

Těžká konkurence Outlooku: Thunderbird 2.0

11. 4. 2007

Sdílet

Společnost Mozilla vypustila novou verzi svého e-mailového klienta Thunderbird 2.0 RC1, jehož hlavní vylepšení spočívají v dokonalejší organizaci zpráv a podpory Windows Vista. Thunderbird je hlavním konkurentem programu Microsoft Outlook.

top100

Jde o sesterský program internetového prohlížeče Firefox a podobně jako v jeho případě, se i na vývoji Thunderbirdu podílí řada nadšenců z celého světa. Oba programy jsou open-source a jsou poskytovány zdarma včetně řady doplňků. RC1 označuje „release candidate“, tedy takřka konečnou verzi programu, která ještě podstoupí zkoušky v rozsáhle komunitě přibližně 50 000 testerů. Pokud ti nenajedou chyby v jejím kódu, bude končená verze ke stažení ještě do konce dubna.


Mezi největší změny proti minulým preview a beta verzím Thunderbird 2.0 patří značkování zpráv. Uživatelé si mohou vytvářet libovolné značky/poznámky a ty dávat zprávám, pomocí nich pak poštu lépe organizovat a snadněji se v ní orientovat, respektive vyhledávat potřebné informace. Přidání značek (tagů) bylo uživateli hodně žádáno, nyní tedy autoři jejich přání vyslyšeli. Značky jsou známy i z jiných poštovních programů, Google Gmail je zná jako „labels“ a v Outlooku jsou to „categories“ (kategorie).

Thunderbird 2.0 samozřejmě přináší i silnější bezpečnostní nástroje, například lepší detekci phishingu, tedy podvodných mailů majících z uživatele různými způsoby vylákat citlivá data jakými jsou například hesla k bankovním účtům. Naneštěstí verze 2.0 ještě nevyužívá seznamu blokovaných phishing adres z prohlížeče Firefox, ale Thunderbird 3.0 by již tuto možnost mít měl.

Jak již bylo zmíněno, Thunderbird 2.0 více využívá možností Windows Vista a odstraňuje případně nekompatibilnosti. Také obsahuje podporu dvou webových e-mailových služeb – jsou to Gmail a Apple .Mac.

Hlavním produktem Mozilly je ovšem prohlížeč Firefox, takže tradičně jsou nové verze Thunderbirdu vydávány s jistým zpožděním po Firefoxu. Stejná politika je i u bezpečnostních aktualizací - po vydání konečné verze 2.0 budou ještě půl roku vydávány nové záplaty pro verzi 1.5, potom však podpora této verze ustane. V zásadě však není proč otálet s instalací nové verze programu, instalační balíky jsou vždy poměrně malé a instalace bezproblémová.

Thunderbird 2.0 RC1 je ke stažení pro systémy Windows, Mac OS X a Linux a ve 35 jazycích včetně češtiny: http://www.mozilla.org/projects/thunderbird/all-beta.html .

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).