Hlavní navigace

Test: Zotac GeForce 9800 GTX

19. 6. 2008

Sdílet

Přinášíme vám test donedávna high-endové grafické karty Zotac GeForce 9800 GTX, která s příchodem nové generace klesla do vyšší střední třídy jak svým výkonem, tak ale především svou pořizovací cenou.

Tato grafická karta je defakto nástupcem již téměř dva roky starého modelu GeForce 8800 GTX. Pokud očekáváte razantně vyšší výkon, budete zklamáni, neboť 9800 GTX přináší pouze drobná vylepšení architektury, největší předností tak je především energetická úspornost. Začněme ale od začátku – GeForce 9800 GTX je postavena na čipu G92 vyrobeném 65 nm výrobní technologií. Jedná se vlastně o jakýsi refresh G80 (čip, na kterém jsou postaveny 8800 GTX a Ultra) jen s tím rozdílem, že je možné dosáhnout vyšších pracovních frekvencí a uvnitř GPU je integrován obvod zajišťující hardwarovou dekomprimaci videa ve vysokém rozlišení – PureVideo HD.Pracovní frekvence GPU 9800 GTX je 675 MHz, frekvence výpočetních jednotek je 1 688 MHz a rychlost pamětí GDDR3 je 1 100 MHz (2 200 MHz DDR). Výčet konfigurace pak doplňuje 128 Stream procesorů a použitá 256 bitová paměťová sběrnice.

Právě posledně jmenovaný parametr však může z velké části za to, že i přes vyšší pracovní frekvence si vede v herních testech 9800 GTX oproti 8800 GTX velmi podobně, ne-li hůř. Čip G80 totiž disponoval 384 bitovou paměťovou sběrnicí a právě tento rozdíl je hodně znát ve vysokých rozlišeních. Všechny důležité funkce a parametry, kterými disponují předchozí grafické karty postavené na G92 zůstaly zachovány, nemá je proto cenu vyjmenovávat. Zvláštností a jistou jedinečností 9800 GTX je přítomnost dvou konektorů SLi pro zapojení tří grafických karet do tohoto režimu.

Když si prohlédneme prodejní balení, nalezneme zde kromě samotné grafické karty také příslušenství v podobě dvou napájecích redukcí, jedné redukce DVI-VGA a jedné DVI-HDMI, kabel S-Video-cinch a CD s ovladači a jednou plnou počítačovou hrou The Lost.
GeForce 9800 GTX je v referenčním provedení, hmotnost karty je 708 gramů, disponuje dvěma DVI a jedním S-Video výstupem, rozhraním PCI Express 2.0, dvěma konektory SLi a napájení obstarávají dva šestipinové konektory. Chlazení je řešeno pomocí masivního chladiče usazeného z přední strany karty (zadní strana je odkrytá), zahrnuje tak GPU i paměti. Hlučnost grafické karty je v klidu nízká, nicméně ne neslyšitelná, vyšší hlučnost začne produkovat až při plném zatížení. Teplota GPU nepřesahuje 80 stupňů Celsia, ale i v klidu není karta chladná. S tímto souvisí i zajímavá funkce HybridPower, která umožňuje snížit nebo dokonce vypnout celou grafickou kartu při spolupráci s „firemním“ čipsetem nVidia nForce 780. Tato funkce však ještě není 100procentně funkční u všech kombinací grafických karet a základních desek, nicméně s naší kombinací Zotac GeForce 9800 GTX a Asus Striker II Formula bylo vše v pořádku a po přechodu do úsporného režimu si grafická karta „vzala“ pouhých 12 W navíc.

Výkon recenzované grafické karty je vysoký, nicméně stále nepřesahuje dva roky starou GeForce 8800 Ultra, což je velké zklamání. Na druhou stranu, s příchodem nové generace se cena této grafiky dostane hluboko pod 6 000 Kč a za tuto cenu se jedná o velmi zajímavé řešení v případě, že netrváte na maximálním výkonu (ten nyní přechází na nový model nVidia GeForce GTX 280, přičemž recenzi této karty vám přineseme v nejbližší době).
Pokud tedy máte stařičkou GeForce 8800 GTX nebo Ultra, rozhodně se vám nevyplatí upgrade na GeForce 9800 GTX, pokud máte grafickou kartu střední nebo nižší třídy, určitě si ještě nějaký ten den počkejte, až klesnou ceny této řady vlivem příchodu nové generace ještě o nějakou tu stokorunu níže. Pak se nákup této karty zcela jistě vyplatí.

Verdikt:
Pro příznivce společnosti nVidia za několik týdnů velmi dobrá koupě, neboť bude k dispozici grafická karta s moderními technologiemi a vysokým výkonem (bohatě stačícím na veškerá rozlišení v maximální kvalitě až do 1 900 x 1 200 bez vyhlazování, nebo s mírnými ústupky na kvalitě obrazu a zapnutým celoobrazovkovým vyhlazováním) za rozumnou cenu. Otázkou ovšem je, jakou cenovou hladinu nasadí konkurence v podobě grafických karet ATI Radeon HD 4850/4870 a v neposlední řadě také GeForce GTX 260 a/nebo nižší, dosud nepředstavené modely výrobce. Provedení samotného modelu nelze nijak zásadně kritizovat, je zcela stejné jako referenční kus nVidia a tak jeho jednou nectností je vyšší hluk produkovaný při zátěži.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).