Hlavní navigace

Test: Zabezpečené flash disky Kingston DataTraveler Locker+ G2 & DataTraveler 6000

19. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Kingston
Asi všichni nosíme po kapsách nebo po taškách několik USB flash disků, protože jako přenosná média jsou ideální – cena dostupná, vydrží více, než si myslíme, rychlost přenosu svižná. Problém může nastat ve chvíli, kdy disk ztratíme.

Pokud se na něm nachází jen fotografie z dovolené nebo rozepsaný román, zapláčeme nad vlastní blbostí a život jde dál. Horší to bude ve chvíli, kdy ztratíme nějaká tajná data, od dopisů milenkám až po firemní údaje. V té chvíli budeme litovat, že jsme nesáhli po některém z disků zabezpečených.

Celou paletu těchto modelů, lišících se (vedle velikosti) stupněm ochrany i designem, nabízí společnost Kingston. Řada DataTraveler přitom čítá více disků, než můžeme potřebovat, stačí si jen vybrat. Pro porovnání jsme vybrali dva zástupce, a sice DataTraveler Locker+ G2 a špičkový DataTraveler 6000, který si společnost natolik cení, že jej dokonce vyrábí ve Spojených státech.

Locker+ nabízí automatickou ochranu pomocí hesla a enkrypce, rozumí si s Windows XP, Vista, 7 i Macem. Uživatelé Linuxu mají smůlu. Disk pracuje s rychlostmi 10/5 MB/s. Kovový plášť sice lehce přidává na váze, ale zase je celý disk výrazně robustnější a více vydrží. Při zapojení do počítače nás modrá dioda upozorní blikáním na to, že je disk připraven, plným světlem potom na skutečnost, že jsme disk heslem odblokovali.

Základní spuštění je jednoduché, v podstatě si musíme jen zvolit heslo. Samozřejmě existují podmínky, jako je kombinace čísel, písmen a znaků. Hlavní trik je v tom, že heslo nesmíme zapomenout, protože po deseti chybných pokusech se disk automaticky reformátuje. A připomínat, že vymyslet složité heslo a potom si ho někam „nenápadně“ uložit, je hloupost, asi nemusíme. Enkrypce využívá 256bitovou technologie AES.

Výrazně dražší sourozenec DataTraveler 6000 pracuje na stejném principu, ale využívá razantnější ochrany. Enkrypce je stejná, tedy 256bitová AES, ale navíc je zde validace FIPS 140-2 Level 3, což je standard využívaný americkou vládou. FIPS zase vyžaduje, aby celý disk byl pokryt obalem, který vzdoruje poničení. TD 6000 se proto dočkal voduvzdorného obalu z nerezové oceli pokryté titaniem. I heslo je důkladnější – můžeme použít až 128 znaků. Pro dodatečnou bezpečnost nejsou žádné údaje o heslu uloženy ani na disku, ani na počítači (tato praxe bývala v minulosti běžná a jak bylo ještě nedávno odhaleno firmou SySS, umožňovala relativně snadné prolomení hesla). Další bezpečnostní prvky představuje kryptografie Eliptic Curve a technologie Spyrus. Jinak je práce s diskem stejná jako v případě levnějšího sourozence.

 

Verdikt:

Zabezpečené disky se mohou pro řadu lidí zdát zbytečností, ale k jejich využití nemusíme zrovna pracovat pro nějaké tajné organizace. Každý máme jistě spoustu dokumentů, u kterých bychom neradi, aby se dostali do nepovolaných rukou, ať už se jedná o manželku, čiperné potomky nebo třeba zvídavé kolegy v práci. Pokud vás uplynulé řádky o koupi zabezpečeného disku přesvědčily, vězte, že s řadou DataTraveler od Kingstonu rozhodně chybu neuděláte – vysloužily si od nás totiž ocenění PC World TOP PRODUKT 2012.

 

Hodnocení: 95 %

Pro: Sofistikovaný design

Proti: Nic podstatného

 

IT_PR_2023

Cena: Kingston DataTraveler Locker+ G2 4/8/16/32 GB – od 186/246/436/973 Kč; Kingston DataTraveler 6000 2/4/8/16 GB – od 1607/1856/2356/3355 Kč (zdroj: Heureka.cz, 18. 10. 2012)

Výrobce: Kingston

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).