Hlavní navigace

Recenze: Sony Ericsson Xperia X10 Mini

24. 8. 2010

Sdílet

Sony Ericsson Xperia X10 Mini je vzhledově velmi zajímavý, kvalitně provedený telefon s OS Android.

Společnost Sony Ericsson jako by se sama zalekla toho, jak velký telefon dodala na trh v podobě Xperie X10 se 4“ kapacitním LCD displejem, a tak zanedlouho po X10 uvedla také model X10 Mini. Například v případě Nokie N97 se verze „mini“ zmenšila v zásadě jen o několik milimetrů, jenže v u X10 ono „Mini“ v názvu znamená velmi podstatný rozdíl, konkrétně jeho displej je jen 2,55“ s QVGA rozlišením 320x240 bodů. Zařízeníse tak pochlubí rozměry 83x50x16 mm (proti 119x63x13 u X10) a hmotností pouhých 88 gramů (X10 má 135 g). Jinak mají oba telefony hodně společného, v designu se jedná o vzhled čelní masky a tlačítek, použití kapacitního displeje a operačního systému Android verze 1.6.

Nicméně ponechme nyní stranou technická data a podívejme se na to, jak vlastně telefon působí. Ačkoliv to z fotografií nemusí být patrné, je to skutečný drobeček. Skoro bychom řekli, že pro mnohé uživatele může být až příliš malý. Oceňovali sice jeho přednosti, zejména kompaktnost, nicméně malá velikost působí odrazujícím dojmem, a to zejména na potenciální mužské uživatele, naopak ji oceňovaly příslušnice opačného pohlaví. Na druhou stranu - pokud hledáte skutečně malý telefon, je X10 Mini zajímavá volba.

Xperia X10 Mini

 

Malá velikost se projevuje zejména na obrazovce, pro niž může být problém zobrazit některé aplikace. Také prohlížení webových stránek je kvůli tomu ztížené, hodí se tedy spíše pro občasné nahlížení na předpověď počasí, zprávy či jízdní řády, a to na stránkách optimalizovaných pro mobilní telefony, chybí však podpora Flash animací. Jinak je displej dobře čitelný s jasnými barvami, naštěstí však ne s nepřirozeně přesycenými. V jasném denním světle se zdá být jeho čitelnost horší, ale totéž platí prakticky u všech telefonů na současném trhu.

Možná až příliš malé velikosti X10 mini si nakonec je vědom i sám výrobce, ten už proto ohlásil Xperii X8 s větším 3“ displejem a rozlišením 480x320 bodů. Ten vypadá jako zajímavá alternativa k X10 mini, velikostně přijatelná pro většinu uživatelů, nedostatkem X8 je však slabší fotoaparát bez přisvětlovací diody.

Samotné rozlišení displeje (320x240) také není příliš slavné, nicméně pokud je pro něj uživatelské prostředí navrženo, a tak jej lze označit za poměrně použitelné.  Sony Ericsson prostředí menu upravil tak, že v uživatel přechází mezi třemi základními ovládacími obrazovkami s odkazy na základní funkce (jejich obsah lze přizpůsobit) a dále na neomezený počet stránek s odkazy na aplikace a widgety. Hlavní obrazovka přitom obsahuje čtyři odkazy v rozích, na které si lze prolinkovat zvolené aplikace (přehrávač, zprávy...). Sony Ericsson se zde evidentně snažil a díky dobře navrženému systému mnoha svižně reagujících obrazovek se do jisté míry skrývají omezené možnosti malého displeje.

Xperia X10 Mini

 

Jedna z obrazovek obsahuje i Timescape, což je prostředí Sony Ericsson, kdy obrazovka umí koncentrovat různé události ze sociálních sítí (Facebook, Twitter) i zmeškané hovory a SMS a MMS zprávy. Podobně to má řešená i plná X10, i když tam je použitelnost vyšší vzhledem k mnohem větší obrazovce.

Malý displej se promítá i do absence plné softwarové klávesnice, místo toho nabízí telefon jen omezenou telefonní klávesnici, na níž se píše jako na klasickém mobilu. Jako zajímavou alternativu k X10 Mini hodnotíme X10 Mini Pro, tedy její verzi s výsuvnou klávesnicí. Ta nabízí výhody plné klávesnice pro rychlé psaní i snadnější ovládání programů a her.

I přes svou velikost si X10 Mini zachovává výhody operačního systému Android, tedy svižnost, nastavitelnost a mimo jiné velké množství aplikací přístupné přes internetový Android market. Tam se nachází jak řada placených, tak ale i spousta zdarma poskytovaných programů, jež lze do mobilu snadno nahrát. Za pochvalu stojí taskbar se zprávami, k dispozici je i automatická synchronizace s Google services. Android je verze 1.6, nicméně výrobce slíbil na konec třetího čtvrtletí update na 2.1, a to i aktualizovaným uživatelským rozhraním.

Esteticky je telefon působivý, dobře padne do dlaně a prohnutá zadní strana dodává X10 Mini punc exkluzivity. Zde Sony Ericsson dokazuje, co umí výborně, tedy design mobilních telefonů, učit by se v tomto ohledu mohl například Samsung, který je někdy schopen umístit výkonný hardware a propracovaný software do fádních a nenápaditých hranatých černých leštěných plastů. Standardní zadní kryt představuje matný černý plast, který je na omak velmi příjemný a neulpívají na něm nečistoty. Uživatelé mají také možnost ho vyměnit za stříbrnou, žluto-zelenou, růžovou i další barvy, celkem jich je v nabídce sedm. Pochvalu zaslouží i samotné provedení, které se jeví jako pečlivé, pevné, bez vrzajících plastů či jakýchkoli nedodělků.

Xperia X10 Mini

O něco horší je to s čistotou u přední strany, která je celá z leštěného plastu. Vzhledem ke kapacitnímu displeji, který je nutné ovládat přímo prsty (ani nehet, ani klasický stylus nefungují), se zašpiní poměrně rychle. Ale to je nepříliš často zmiňovaný problém všech nových kapacitních displejů.

Co se ovládání týče, neškodil by dle našeho názoru centrální ovládací joystick, namísto toho jsou na čelní straně k dispozici jen tlačítka pro přijetí a odmítnutí hovoru a jedno pro zobrazené kontextového menu. Na horní hraně se nachází tlačítko pro odemykání telefonu, na pravé pak tlačítko fotoaparátu a dvě pro změnu hlasitosti. Zde si SE rozhodně zaslouží pochvalu za to, že nezapomněl na tlačítko pro focení, což dnes naneštěstí mnozí výrobci dělají k velké nelibosti zákazníků (například HTC, ať jsme konkrétní). Pro někoho může být zklamáním, že X10 Mini nepodporuje multi-touch ovládání, i když u tak malého displeje by i tak mělo jen omezené využití.

Integrovaný fotoaparát na nás působil poměrně dobrým dojmem. Nabízí 5megapixelové fotografie, automatické zaostřování a výkonnou přisvětlovací diodu, fotí rychle a barevné podání fotografií je na velmi dobré úrovni, výtka však směřuje k tomu, že příliš často jsou snímky rozostřené - zde mluvíme o focení při slabším či umělém osvětlení, při dostatečném denním světle jsou snímky dobré. Video není s maximálním rozlišením 640x480 bodů (VGA) žádný zázrak, ale na občasná ta humorná videa to stačí.

Výkonově je X10 mini zcela dostačující. Používá dnes již poněkud starší 600MHz procesor Qualcomm MSM7227, který nemá takový výkon jako pověstný 1GHz Qualcomm QSD8250 Snapdragon, nicméně vzhledem k poměrně malému rozlišení displeje to stačí a všechny běžné aplikace na mobilu fungují svižně bez čekání, obrazovka vykresluje bez zádrhelů.

X10 Mini je i přes svou velikost dobře vybavený přístroj, nabízí GPS navigaci, přičemž fotografie mohou obsahovat údaj o místě pořízení, digitální kompas i akcelerometr (čili digitální vodováhu), který v kompatibilních aplikacích otáčí obrazovku podle aktuálního natočení přístroje. Velkou pochvalu zaslouží použití klasického 3,5mm audio konektoru i microUSB datového připojení, přes něž lze mobil i dobíjet. Oba tyto konektory jsou na dolní straně přístroje, microUSB se pak nachází pod krytkou.

Datové přenosy zahrnují jak vysokorychlostní 3G sítě, tak bezdrátové Wi-Fi. Interní paměť je 128 MB a lze ji rozšířit microSD kartou. Baterie má poměrně slušnou výdrž, nakonec displej není z těch, které by spotřebovávaly spoustu energie, nicméně ji bohužel nelze snadno vyměnit, neboť je umístěna napevno v přístroji.

Verdikt:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini je designově zajímavý, svižný a dobře vybavený malý mobilní telefon s moderním operačním systémem Android. Zajímavý design s výměnnými kryty doplňuje široká nabídka konektorů, tlačítek a funkcí včetně GPS navigace, standardních konektorů a akcelerometru. Miniaturní velikost může zejména pro mužskou ruku představovat problémy a nějaké ten centimetr navíc by zřejmě neuškodil, nicméně pokud se vám designově X10 Mini zamlouvá, tak si tento mobil s doporučenou cenou 7000 korun přinejmenším vyzkoušejte, například v prodejně operátora či přímo u Sony Ericssonu. Za zvážení stojí i verze X10 Mini Pro s výsuvnou klávesnicí.

Hodnocení: 70%

Cena: cca 7000 Kč

Xperia X10 Mini

Xperia X10 Mini

Xperia X10 Mini

Xperia X10 Mini

Xperia X10 Mini

Xperia X10 Mini

SE Xperia X10 Mini, HTC Kaiser a SE Satio

skoleni

 

 

Fotoaparát

Pětimegapixelový fotoaparát

Automatické zaostřování

Geo tagging

Přesvětlení obrazu a videa

Aplikace Sony Ericsson Album

Nahrávání videa

Hudba

Bluetooth stereo (A2DP)

Přehrávač médií

PlayNow

Funkce rozpoznání hudby TrackID

Internet

 

Záložky

Pan & Zoom

Internetový prohlížeč WebKit

Komunikace

Aplikace Sony Ericsson Timescape s:

-          Facebook- aktualizace statusů, fotografie přátel, doručené zprávy, požadavky přátel

-          Twitter - tweety, odpovědi a zprávy

-          Doručené SMS a MMS zprávy

-          Zmeškané hovory

Zprávy

E-mail

Rychlé zasílání zpráv

Microsoft Exchange ActiveSync

Zprávy MMS

Predikativní vkládání textu

Zprávy SMS

Design

 

Automatické otočení

Obrázkové tapety

Dotykový displej

Zábava

Tlačítko pro snadné zobrazení veškeré komunikace

Hra Quadrapop

Sony Ericsson rádio FM

Streaming videa

Přehrávání videa

Organizér

Kalendář

Režim letadlo

Adresář

Úkoly

Widgety

Funkce lokalizace

A-GPS

Google Maps

Připojení

 

3,5mm audio jack

Technologie Bluetooth

Micro USB konektor

Aplikace pro skenování čárových kódů NeoReader

Sony Ericsson Sync

Velkokapacitní přenos USB

Podpora USB

Wi-Fi

Služby Google

Android Market

Gmail

Google Maps se Street View

Google Search Widget

Google Talk

Google Voice Search

YouTube

Displej

16 777 216 barev

Dotykový LCD

2,55 palce

240 x 320 pixelů (QVGA)

Odolný proti poškrábání

Příslušenství

V balení:

  • Sony Ericsson Xperia X10 mini / Xperia X10 mini pro
  • Baterie
  • Kabel Micro USB pro nabíjení, synchronizaci s PC a přenos souborů
  • Stereofonní přenosná souprava s handsfree
  • 2GB paměťová karta microSD
  • Uživatelská příručka

 

Dostupné příslušenství:

  • Kapesní stereo reproduktory MS450
  • Hi-Fi sluchátka MH810 s dálkovým ovládáním

Parametry

Rozměry: 83 x 50 x 16 mm

Hmotnost: 88 g

 

Paměť telefonu: až 128 MB

Podpora paměťových karet: SanDisk microSD, až 16 GB

Paměťová karta v balení: 2GB

 

Operační systém: Google Android 1.6

Procesor: 600 MHz Qualcomm MSM 7227

 

Doba hovoru GSM/GPRS: až 4 hodiny

Pohotovostní doba GSM/GPRS: až 285 hodin

 

Doba hovoru UMTS: až 3,5 hodiny

Pohotovostní doba UMTS: až 360 hodin

Dostupnost a verze

Sítě

UMTS HSPA 900/2100

GSM GPRS/EDGE 850/900/1800/1900

 

UMTS HSPA 850/1900/2100

GSM GPRS/EDGE 850/900/1800/1900

Barvy

Xperia X10 mini:

Black

Pearl White

Lime

Pink

Red

Silver