Hlavní navigace

Srovnávací test 24-palcových monitorů

11. 6. 2009

Sdílet

Otestovali jsme pětici čtyřiadvacetipalcových monitorů. Ty už dnes rozhodně nejsou nedostupným zbožím, ale stále častější součástí kancelářských i domácích sestav.

Srovnávací test 24-palcových monitorů

 

Pryč jsou časy, kdy velké množství místa na stolní ploše zabíraly nevzhledné CRT monitory. Dnes patří LCD displeje k mnohdy výstavním kouskům, které by na správném pracovním stole rozhodně chybět neměly. A doba už je dokonce tak daleko, že jsme při zvažování koupe nového LCD monitoru překročili dvacetipalcovou hranici, a to poměrně dalece. Dnes už skutečně není třeba sahat hluboko do kapsy kvůli dvaadvacetipalcovému displeji. Velmi dostupnými už se staly také 24 palcové modely. Právě na několik z nich se podíváme v našem podrobném testu.

Oproti široce rozšířeným 22-palcovým monitorům mají ty 24-palcové jednu velkou výhodu. Nabízejí rozlišení 1920x1200, což je od 1680x1080 poměrně velký skok, mající za následek větší, přehlednější a detailnější pracovní plochu. Navíc se jedná o rozlišení, v němž se dají přehrávat HD filmy skutečně bez kompromisů. Výhody větších monitorů jsou nepopiratelné například při zpracování složitějších dat v Excelu nebo když potřebujete pracovat zároveň s internetovým prohlížečem a emailovým klientem.

 

Technologie

Důležitým rozhodovacím momentem při výběru nového LCD monitoru této třídy je jeho výrobní technologie. Starší a jednodušší technologie se nazývá Twisted Nematic (TN). Její výhodou jsou krátké reakční doby při změně barevné palety ze světlé na temnou a obráceně. Nevýhodou je však relativně malý pozorovací úhel, ve kterém monitor nabízí očím korektní zobrazení. Současné TN přístroje jsou ale o poznání lepší než ty z minulosti. Například takový BenQ G2400WD nabízí opravdu vysokou kvalitu obrazu.

Novějších výrobních technologií existuje hned několik - žádný ustálený standard se však zatím neprosadil. Jedná se o tyto technologie: In-Plane-Switching (IPS), Patterned Vertical Alignment (PVA) oder Multi-Domain Vertical Alignment (MVA). Jejich schopnost zobrazovat kontrastnější obrázky je jasná na první pohled, problémy s úhlem pohledu  zde takřka odpadávají. Typickými zástupci moderní doby v tomto testu jsou Samsung Syncmaster 245T a Eizo Flexscan S2431W. Oba disponují S-PVA panelem.

 

Kontrast a jas

Pro dobrý dojem z obrazu a syté barvy jsou nejdůležitějšími parametry kontrast a jas. Pro delší práci s monitorem se doporučuje hodnota jasu někde mezi 180 a 220 kandelami na metr čtvereční (cd/m2) a kontrast 800:1.

Jak už jsme zmínili výše, v případě pohledů z úhlu ze všeho nejvíce záleží na technologii daného monitoru. Pokud z nějakého důvodu potřebujete sledovat obrazovku ze širšího spektra úhlu, velmi doporučujeme monitor s IPS, PVA nebo MVA technologií. Například Samsung Syncmaster 245T vykazuje velice dobrý obraz i z většího úhlu. Pro běžnou práci ovšem stále bohatě stačí TN technologie.

 

Podsvícení

Některé moderní monitory používají k podsvícení displeje LED diody - výhody jsou zde dvě: homogennější podsvícení a nižší spotřeba energie. Nevýhodou je naopak poněkud vyšší cena těchto monitorů. V našem testu disponoval LED diodami pouze Eizo EV2411-WH a na kvalitě obrazu i spotřebě to bylo v pozitivním smyslu znát.

Moderní monitory jsou o mnoho úspornější než jejich předchůdci, kteří se často vyznačovali až neskutečnou spotřebou. Stále však platí, že je to právě monitor, který na pracovišti odebere jedno z největších množství energie ze všech přístrojů či komponent. Platí přitom jednoduché pravidlo: čím vyšší jas, tím vyšší spotřeba. Náš test toto pravidlo potvrdil. Dva monitory s komparativně nejnižším jasem - Iiyama B2403WS a BenQ G2400WD potřebovaly  k provozu pouze 40 Wattů.

 

Závěr

Při koupi LCD monitoru se dnes nedá zkazit příliš mnoho věcí. Kvalita obrazu i u těch nejlevnějších čtyřiadvacetipalcových monitorů postavených na TN technologii dostačuje běžnému použití, ať už domácímu nebo pracovnímu. To prokazuje zejména monitor BenQ G2400WD, kterému jsme v testu přiřkli titul za nejlepší poměr ceny a výkonu. Pod osm tisíc korun lepší monitor v této kategorii nenajdete. Ukázalo se naopak, že modernější přístroje jako Eizo EV2411-WH se hodí zejména pro speciální příležitosti.

 

Samsung Syncmaster 245T

Vítězem našeho testu se stal Samsung Syncmaster 245T, rozhodně jeden z nejlepších čtyřiadvacetipalcových monitorů, které si dnes můžete koupit. Na první pohled je jednoduchý a oplývá velmi úzkým panelem. Důležitější je ale kvalita obrazu, kterou bychom charakterizovali jedním slovem jako špičkovou. Obraz je ostrý, barvy sedí přesně a kontrast si těžko představit lepší. Díky výbavě se dá použít také jako televize, což prokázalo i naše testování. Obraz neškobrtal ani neztrácel na kvalitě i při rychlých pohybech kamery. Nechybí ani čtyři USB porty pro připojení externích zařízení. Jedinou vadou na kráse je tak příliš vysoká spotřeba - za normálního provozu si monitor řekne o 94 wattů, ve standby módu je to potom stále dost vysokých 8 Wattů.

BenQ G2400WD

Opravdu kvalitní monitor pro široké masy, které zaujme nejen svými objektivními přednostmi, ale především příjemnou cenou. Za tu dostanete skutečně maximum, a to jak při kancelářské práci, tak při sledování videí a filmů. S obrazem jsme nezaznamenali žádný vážnější problém. Někomu by možná nemusel vyhovovat nižší jas monitoru, kontrast je ale v nejlepším pořádku. Spotřeba je se 43 Watty skutečně nízká.

Eizo Flexscan S2431W

Tento monitor je na první pohled velice pěkný, ale také poměrně drahý. V testu vykazoval stabilně jeden z nejlepších obrazů, za což vděčí pokročilé S-PVA technologii, jež slaví úspěchy i v širokém úhlu pohledů, které na monitor umožňuje, aniž by se to projevilo na zkreslení vizuálních vjemů. Také kontrast je nejlepší v celém testu. Zvolená technologie vykazuje určité nedostatky pouze v průměrné reakční době.

Samsung Syncmaster T240

Druhý monitor od Samsungu v tomto testu se před svým vyspělejším kolegou musí sklonit. Přesto ale méně náročné uživatele zaujme nadprůměrnými hodnotami prakticky všech aspektů a příznivou cenou. Jas je v pořádku, kontrast dokonce velmi dobrý. Pouze rovnoměrnost podsvícení na monitoru by mohla být lepší. Díky relativně nízké reakční době lze na monitoru sledovat také filmy, i když Syncmaster 245T je z tohoto pohledu zajímavější.

Eizo EV2411-WH

Tento monitor zvolí pravděpodobně jen příznivci značky Eizo, případně ti, kdo potřebují jeho největší specialitu, a sice podsvícení pomocí LED diod. Díky tomu vykazuje monitor opravdu kvalitní a homogenní obraz. K jeho nevýhodám však patří v testu nejdelší reakční doba, což z něj nečiní úplně nejlepšího adepta na sledování filmů. A nepotěší ani TN technologie omezující úhel pohledu. Naopak spotřeba energie je s 35 Watty v testu vůbec nejnižší, za tuto vlastnost si ale připlatíte.

MIF22

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).