Hlavní navigace

Téměř dokonalý

1. 12. 2006

Sdílet

Corel Paint Shop Pro Photo XI a Corel Snapfire V tomto článku vám představíme novou verzi kdysi střídmého, pozd...


Corel Paint Shop Pro Photo XI a Corel Snapfire


V tomto článku vám představíme novou verzi kdysi střídmého, později však z hlediska množství nejrozličnějších nástrojů a efektů rozrostlého bitmapového programu. Název obohacený o slůvko "Photo" naznačuje hlavní orientaci na ohromně rostoucí segment vlastníků digitálních fotoaparátů a jistě se pěkně podílí na objemu prodeje. Program je určen k úpravám fotografií a toto jméno mu tedy sluší. Začněme však aplikací, která byla k Corel Paint Shop Pro Photo doplněna.

Corel Snapfire

K pěknému fotoaparátu jistě patří dobrý program pro zpracování a archivaci fotografii. Zatímco první roli hraje Corel Paint Shop Pro Photo, druhá úloha náleží programu Corel Snaphire. Ten se ve free verzi objevil jako přídavek na CD. Po zaplacení ho lze změnit na plnohodnotnou verzi "Plus" (viz samostatnou recenzi vpravo). Otázkou je, zda za to nárůst hodnoty stojí: Corel Snaphire má značnou konkurenci v množství sharewarových i freewarových programů. Existuje také v samostatné krabicové verzi a i když jeho cena není vysoká, najde si uživatele spíše mezi těmi, kteří oceňují spolupráci aplikací a jednotné ovládání, zatímco jiní uživatelé preferují nízkou cenu (a nebo platí méně tvrdou měnou než jsou americké dolary).
Disponuje ovšem řadou funkcí, které bych od programu pro domácí archiv očekával. Díky aplikaci Photo Downloader neschází automatické načítání z fotoaparátu. Středem programu je Organizer, okno s náhledy. Ty se velmi rychle přizpůsobují požadované velikosti. V levé části jsou roztříděné v panelech snadno dostupné funkce pro posílání fotografií, tisk, hledání, prohlížení, rotaci, automatické úpravy barev, odstranění červených očí, výřez a spuštění Paint Shop Pro Photo pro náročnější úpravy. Nicméně nejdůležitější funkce slideshow obrázků mi připadá poněkud těžkopádná. Jsem zvyklý obrázky střídat rychleji než za dvě vteřiny a hlavně je netrpělivě popoháním pomocí klávesnice. Přechodové efekty byly sice pěkné, ale pokud se jich chcete zbavit, chvilku to bude trvat. Scházela mi rovněž pokročilejší práce s metadaty obrázků, která by měla být u takovéhoto programu povinná. Přístup k metadatům (EXIF) lze však najít v Corel Paint Shop Pro Photo XI.

Pracovní plocha

Corel Paint Shop Pro Photo XI disponuje dostatečnými funkcemi pro práci s digitálními obrázky. Dobrým nápadem je i zde okno Organizeru (na obrázku dole) s adresářovou strukturou, kalendářem a rychle zoomovatelnými náhledy. Také zde Preview poslouží spíše pro rodinnou sešlost při kávě než pro rychlé proběhnutí archivem během jeho přebírání, mazání, dobarvování a otáčení. Střední část zaujímá pracovní okno, které lze velmi dobře zoomovat kolečkem myši. Začínající uživatelé ocení interaktivní nápovědu (na obrázku vlevo, v anglickém jazyce).

Funkce a nástroje

Program nabízí standardní sadu nástrojů pro úpravy bitmapových obrázků, s celou řadou drobných, ale příjemných a užitečných vylepšení a nápadů. Některé jsou určeny speciálně pro fotografie. Například výřez (Crop) umožňuje vybrat si z připravených formátů. Množství korekčních nástrojů je také vyladěno právě na úpravu fotografií. Filtry (plošně aplikované efekty) umožňují současně měnit více parametrů, což hodně usnadňuje práci. Skvělá je přebarvovací konvička (barvu za barvu), která nabízí nejen nastavení tolerance, ale též měkkosti hranice rozlévající se barvy. Změna tolerance, neboli "Edge Softness", se okamžitě projeví na vylité barvě na snímku! S pomocí tohoto nástroje lze jemně dokreslovat oblasti stínů či světel, podle libosti. Velmi pěkně fungují i filtry na odstranění šumu (aniž by došlo k znatelnému rozostření). Jen je třeba počítat s delším časem a větším výkonem procesoru. Program nabízí i opačný efekt simulaci historických fotografií.
Z hlediska uživatelského rozhraní je Corel Paint Shop Pro Photo XI pro úpravy digitálních fotografií naprosto profesionálně laděný a téměř dokonalý. Spolupráce s okolním světem (export a import) je rovněž na dobré úrovni (včetně přesného formátu RAW). Ne zcela absolutní stabilita programu nemusí být u úprav fotografií tak kritická jako u DTP aplikací (kde nad tvorbou jednoho díla strávíte více času), ale někdy je těžké najít jinou cestu. Silným nástrojem pro efektivní práci je pak aplikace hotových a tvorba nových skriptů, užitečná je i funkce hromadného přejmenování obrázků.

Corel PaintShop Pro Photo XI

množství efektů
orientace na digitální fotografii
užitečnost efektů a nástrojů
přístup k začínajícím uživatelům
náhledy
stabilita
K recenzi poskytla firma: Corel Corp.
apps.corel.com/int/cz/
Cena: 100 USD
Corel Snapfire
nenáročnost ovládání
náhledy
práce s metadaty
těžkopádnost slideshow
stabilita