Hlavní navigace

Technologičtí inovátoři, kteří nás opustili v roce 2018 (3)

1. 1. 2019

Sdílet

 Autor: Computerworld/Reuters: Yonathan Weitzman
Byli zakladateli firem zvučných jmen, jako Atari nebo Microsoft. Postavili hardwarový a softwarový základ pro internet. Byli průkopníky strojové řeči. Následujících 13 mužů a žen si zaslouží svoje místo v učebnicích dějepisu. A všichni nás opustili v roce 2018.

Předchozí díl

 

Už v roce 1966, kdy Hawking obdržel doktorát v oblasti teoretické fyziky a aplikované matematiky, mu byla diagnostikována amyotrofní laterální skleróza. Což mu nezabránilo ve zkoumání původu vesmíru a povahy černých děr. Hawkingovy objevy vedly k tomu, že po něm bylo pojmenováno množství teorémů a efektů, včetně Hawkingova záření, které (teoreticky) vyzařují černé díry. Mnoho jeho knih včetně Stručné historie času tyto teorie zpopularizovalo jazykem přístupným laikům. Se svou dcerou Lucy napsal i čtyři dětské knihy týkající se těchto stejných vědeckých principů.

Hawking se nebál ani jiných mainstreamových médií: objevil se v několika epizodách seriálů Simpsonovi, Futurama nebo Teorie velkého třesku, přátelsky se popichoval s komikem Johnem Oliverem a byl jediný, kdo si zahrál sám sebe ve Star Treku.

Nikdy se však neodchýlil od své kosmologické kariéry a posouval hranice lidského chápání, zatímco učil novou generaci vědců. Mezi lety 1979 a 2009 Hawking působil jako pedagog a badatel na Cambridgeské univerzitě v Anglii – na pozici, kterou před ním vykonávali i Sir Isaac Newton nebo Charles Babbage.

Hawking se dožil 76 let. Byl prvním člověkem pohřbeným ve Westminsterském opatství od roku 1940. Leží zde mezi Sirem Isaacem Newtonem a Charlesem Darwinem.

Bob Braden: Velký „spojovatel“

skoleni

„V srpnu roku 1947 jsem listoval jedním číslem časopisu Proceedings a narazil jsem na článek o počítači ENIAC, který mi připadal velmi fascinující,“ řekl Bob Braden v roce 2014 v rozhovoru s Institutem Charlese Babbageho. Článek ho zaujal, a tak svou kariéru zasvětil počítačům a sítím, které byly ještě více fascinující.

Pokračování

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).