Hlavní navigace

Tato tři rozšíření pro Chrome vám usnadní šifrování - 2.díl

21. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
Jedním z nejpopulárnějších opatření, jak zabránit přístupu neoprávněných osob k našim datům, je šifrování. Až dosud nebylo šifrování e-mailů, souborů či komunikace pro každého. Tato rozšíření pro Chrome to změní!

Po odhalení špionážních praktik vlády USA se začala ne nevýznamná část uživatelů zajímat o nástroje pro šifrování e-mailů, počítačových souborů či komunikace prostřednictvím programů pro okamžité zasílání zpráv (instant messaging). V této souvislosti nedávno prohlásila firma Yahoo, že do své služby Yahoo Mail integrovala možnost šifrování a něco podobného plánuje i Google u své služby Gmail. Znamená to, že se konečně objevily nástroje, díky nimž se šifrování veškeré komunikace stane samozřejmostí?

 

Předchozí díl

 

Cryptocat

Spouštěcí obrazovka programu Cryptocat

Cryptocat je nástroj pro šifrování, který bude momentálně pravděpodobně nejsnáze použitelný. Jedná se o program pro okamžité posílání zpráv vytvořený montrealským programátorem Nadimem Kobeissi.

Cryptocat je možné použít pro chatování buď s jedním uživatelem, nebo se skupinou uživatelů. Pokud jej chcete vyzkoušet, pak si nejprve z tržiště webových nástrojů pro Chrome Cryptocat stáhněte a pak si jej buď spusťte v internetovém prohlížeči Chrome přes záložku se všemi aplikacemi, nebo jej spusťte ve Windows z Hlavního panelu pomocí speciálního spouštěče rozšíření Chrome – samozřejmě pokud máte tento spouštěč nainstalovaný.

V prohlížeči Chrome se nyní objeví nová záložka. Do formuláře doplňte název používaný při konverzaci a libovolnou přezdívku. Následně stiskněte tlačítko Connect. Nyní máte vytvořenu vlastní místnost pro chatování, která umožňuje šifrovanou komunikaci. Pokud chcete, aby si s vámi někdo povídal, pak mu přidělte název pro konverzaci a dejte mu vědět, aby se připojil stejně jako vy. Cryptocat funguje i s funkcí chatu, která je k dispozici na Facebooku.

Cryptocat je skutečně velmi oblíbeným softwarem pro šifrované posílání okamžitých zpráv, nicméně stejně jako žádný software není ani tento bez chyby. V červenci roku 2013 se objevil v programu problém, který by mohl umožnit dešifrování konverzace probíhající v programu Cryptocat. Problém byl sice okamžitě vyřešen, nicméně ukazuje, že při používání těchto programů je stejně třeba se mít na pozoru.

Kobeissi předem varuje všechny uživatele, že by v žádném případě nikdy neměli svěřovat svůj život žádnému softwaru. Cryptocat navíc nedokáže maskovat vaši IP adresu, přičemž tato adresa se dá použít k odhalení místa, odkud komunikujete. Stejně tak vás nedokáže Cryptocat ochránit před škodlivým softwarem, který zaznamenává stisky kláves na vaší klávesnici.

Cryptocat existuje ve verzi pro Chrome, Firefox, Operu, Safari, OS X a iOS.

cloud21

 

Pokračování