Hlavní navigace

Talk Now!

1. 9. 2006

Sdílet

Základní principy cizích jazyků v přívětivém balení Výuka jazyků patří mezi vděčná témata, často zp...


Základní principy cizích jazyků v přívětivém baleníVýuka jazyků patří mezi vděčná témata, často zpracovávaná softwarovými vývojáři. Některé programy jsou určeny pro procvičení gramatiky, jiné pro nácvik speciálních situací například při obchodních jednáních, ale najdou se i produkty, které mají za cíl "pouze" zasvětit naprosté začátečníky do základů zvoleného jazyka. Mezi takové produkty patří i série Talk Now! od společnosti EuroTalk Interactive, kterou v České Republice distribuuje společnost Terasoft multimedia. Produkty z této série jsou určeny pro studenty, kteří si chtějí rychle osvojit úplné základy a naučit se základní slovíčka a fráze, jež využijí v základních životních situacích. Autoři se snažili klást důraz na odlehčené pojetí a do značné míry se jim to podařilo. Uživatel není zahlcen velkým množstvím informací v textové podobě, celý program je naopak zpracován s důrazem na grafiku.
V hlavním menu si student může vybrat hned z devíti kapitol. V části první najde základní výrazy jako pozdravy, souhlas a nesouhlas, dopravní prostředky, fráze typu: "Kde je banka?" a podobně. Dalším okruhem je jídlo, studenti se seznámí s názvoslovím potravin a souvisejícími výrazy. V jiných oddílech si uživatelé mohou osvojit slovní zásobu související s barvami, lidským tělem a čísly. Jiná kapitola přináší přehled nejpoužívanějších frází, jako například "mluvte pomaleji, prosím" nebo "mohu si od vás zatelefonovat?" Nechybí ani části věnované určení času a názvům různých států. Poslední kapitola je věnována nakupování, respektive slovní zásobě zahrnující označení různých spotřebních předmětů, jako jsou oděvy či kosmetika.
Každá kapitola obsahuje čtyři části. V té základní se student učí slovíčka z dané lekce, a to jak textově zobrazená (v případě ruštiny samozřejmě v azbuce), tak namluvená. Další část umožňuje po připojení mikrofonu k počítači zobrazované výrazy namluvit a porovnávat je s originální výslovností. K procvičení znalostí slouží další dvě podkapitoly lehké hry a těžké hry. Jedná se většinou o poznávací cvičení, nicméně zpracované líbivou formou; student má obvykle za úkol vybrat správný obrázek z několika možností, podle namluvené nápovědy. Vedle čtyř zmíněných částí je v každé lekci přístupná také funkce pro vytištění obrázkového slovníku, ze kterého se lze naučit základní slovíčka i mimo dosah počítače. Kromě jednotlivých tematických kapitol je z hlavního menu přístupné ještě speciální kasíno. I to vlastně představuje jakési procvičování získaných znalostí animovaný krupiér studentovi postupně odkrývá různé možnosti a požaduje správnou odpověď podle zadání. Jedná se vlastně o zábavnější formu běžného zkoušení slovíček.
Celá aplikace je velice přívětivě zpracovaná, jak již bylo řečeno, s důrazem na příjemné grafické provedení. Všemi částmi programu provázejí studenta dva průvodci, přičemž lze zvolit, zda se bude jednat o digitalizované herce nebo o animované postavičky. Navigace v menu i v jednotlivých kapitolách je velmi snadná a zvládne ji začátečník nejen lingvistický, ale i počítačový. K dispozici je několik verzí pro jednotlivé jazyky princip programu je ale ve všech stejný. Momentálně je na trhu varianta pro britskou angličtinu, americkou angličtinu, ruštinu, španělštinu, italštinu a francouzštinu. Pro cizince je pak určena mutace s výukou češtiny. Software může být solidní pomůckou pro ovládnutí úplných základů cizího jazyka, pro hlubší osvojení gramatiky a získání širší slovní zásoby však nestačí. Není to ovšem ani jeho cílem.

Talk Now!

příjemná výuka, user-friendly zpracování, hry, cena
malý rozsah učiva
K recenzi poskytla firma: Terasoft multimedia, s. r. o., www.terasoft.cz
Cena: 599 Kč (vč. DPH)

Autor článku