Hlavní navigace

Tak koho žalovat dnes – třeba Nokii

3. 5. 2007

Sdílet

Nokia mobilizuje své právníky pro soudní bitvu s novozélandskou společností Michael S. Sutton, která ji žaluje kvůli neoprávněnému používání patentově chráněné technologie v mobilních telefonech.

MIF21

Jak tomu v podobných případech bývá, žaloba byla podána u soudu v USA. Předmětem sporu je technologie, která v mobilních telefonech připravuje textové pakety k datovému přenosu. Podle žalující strany toto Nokia nezákonně využívá v mnoha mobilních aplikacích, zejména pro posílání SMS (Short Message Service), MMS (Multimedia Messaging Service) a Nokia WAP (Wireless Application Protocol).


Mluvčí Nokie tvrdí, že Michael S. Sutton již dříve společnost žaloval, ale žalobu dobrovolně stáhl.

Jak si jistě nejeden pozorný čtenář PC Worldu všiml, nejrůznější patentové sporty se v posledních letech objevují čím dál častěji. Ty týkající se mobilních komunikací jsou zvláště oblíbené, již dříve soudy rozhodovaly například ve sporech o GSM (Global System for Mobile Communications) a WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access). Důvod je jednoduchý, i když ne vždy je šance na úspěch velká, potenciální vysouzené odškodné dosahuje astronomických hodnot.

Nokia je bohatá společnost, jako taková se stává terčem žalob více společností. V dubnu ji u soudu obvinila hnedle ve dvou žalobách firma Qualcomm z porušování hned pěti jejích patentů. Tatáž společnost tvrdí, že má řadu patentů týkajících se mobilních sítí čtvrté generace (4G), takže při jejich spuštění lze očekávat další nával žalob.

Foto: Nokia

- - Alexandr Radecký