Hlavní navigace

Tajné funkce ukryté v běžně používaných programech - 3. díl

11. 8. 2010

Sdílet

V tomto článku vám předkládáme 55 naprosto neznámých parametrů, utajovaných klávesových zkratek, dobře ukrytých funkcí či možností, které vám pomohou dokonale ovládnout běžně používané programy.

Programy, které na počítači používáte nejčastěji, jsou daleko výkonnější a schopnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Máme tím na mysli třeba váš internetový prohlížeč, různé nástroje pro optimalizaci výkonu počítače, správce médií, samotná Windows a další nástroje dodávané s tímto operačním systémem. Všechny tyto aplikace často disponují nikde nepublikovanými parametry, jež usnadňují vaši práci s počítačem, reagují na velmi efektivní klávesové zkratky, o nichž jste nikdy neslyšeli, či podporují takové doplňky a zásuvné moduly, které vám ušetří každý den drahocenné minuty či hodiny vašeho vzácného času.

Na tyto utajené funkce a možnosti se dá obvykle přijít pouze velmi pečlivým studiem zaprášených manuálů nebo podrobným procházením položek nápovědy. Přitom řada z těch nejužitečnějších tipů patří mezi ty, o nichž byste si nikdy nepomysleli, že je třeba se na ně zaměřit především. V této chvíli naštěstí nemusíte hledat vůbec nic - všechnu tuto práci jsme provedli za vás. Přečtěte si obsah hlavního zdroje obsahujícího nevídané funkce aplikací, které jsou vhodné nejen pro profesionály.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/tajne-funkce-ukryte-v-bezne-pouzivanych-programech-i-11158

2. díl článku: http://pcworld.cz/software/tajne-funkce-ukryte-v-bezne-pouzivanych-programech-ii-11160

 

Triky a skripty pro internetové prohlížeče

Stejně nenápadně jako vybuchující kuličkové pero či laserové hodinky, které byly vidět ve filmu s nejslavnějším agentem Jamesem Bondem, může působit i váš prohlížeč. I přes jeho nenápadnost v sobě může skrývat netušené možnosti. Je přitom úplně jedno, zda jste si oblíbili Firefox nebo patříte ke stoupencům Internet Exploreru – pro vyladění a zdokonalení vašich zkušeností při práci s webem existuje takřka nepřeberná paleta všech možných doplňků.

Když využijete všech možností tipů, které vám nabízíme v této části, pak už nikdy nebudete muset přestát ztracený komentář nebo příspěvek na diskusním fóru, nebudete muset ztrácet čas odstraňováním nežádoucího formátování u kopírovaného a následně vkládaného textu či plýtvat papírem pokaždé, když se budete pokoušet vytisknout obsah nějaké internetové stránky. Následující doplňky jsou velmi praktické a operační systém zatěžují jen minimálně, takže se vůbec nemusíte obávat jejich používání.

Všimněte si, že řada těch nejlepších doplňků pro internetové prohlížeče zmiňovaných v této části patří mezi uživatelem vytvořené skripty psané původně pro Greasemonkey – doplněk pro Firefox, jenž umožňuje psaní zásuvných modulů pomocí Javaskriptu, jež zřejmě radikálně změní způsob, jakým budete využívat své oblíbené internetové stránky. Většina skriptů je umístěna na webu Userscripts.org. Existují ovšem i způsoby, jakými lze tyto skripty rozběhat i na jiných prohlížečích, jako je Internet Explorer, Chrome či Safari.

Pouze pro uživatele Firefoxu

Využívejte Gmail na maximum: Použijte Better Gmail 2 (http://ginatrapani.org), což je soubor skriptů a doplňků vyvinutý za účelem opravy některých drobných nepříjemností při práci s touto aplikací. Tak například Better Gmail 2 zajistí, že je po přejetí myší přes e-mail se tento zvýrazní, počet nepřečtených zpráv v okně Gmailu se zobrazuje jako první (tak, aby se spojení nepřerušilo, pokud je otevřeno v záložce), přílohy se zobrazují v podobě seznamu, a řada dalších vylepšení. Mezitím se první verze Better Gmailu objevila v podobě doplňku pro prohlížeč Chrome.

Nikdy neztraťte žádný příspěvek z diskusního fóra: Doplněk Lazarus určený pro Firefox (http://lazarus.interclue.com/) dokáže uložit všechno, co zapíšete do internetového formuláře, a to pro případ, kdy by došlo k nečekanému pádu počítače. S vidinou toho, že již nikdy nepřijdete o nic, co sáhodlouze zapisujete do formuláře, se vám bude psát daleko příjemněji.


Lazarus

 

Odstranění přebytečného formátování: Dalším běžným doplňkem pro Firefox je doplněk Copy Plain Text (http://mozmonkey.com/). Jedná se o doplněk, který dokáže odstranit veškeré nepěkné a nepředvídatelně se chovající formátování u textu, který chcete kopírovat z internetové stránky a poté vkládat jinam.

Tipy pro každý prohlížeč

Ušetřete při psaní internetové adresy URL osm úderů na klávesnici: Už nikdy nebudete muset u většiny internetových adres psát ani „www.“, ani „.com“. Namísto toho stačí do panelu Adresa zapsat pouze název domény webu, který chcete navštívit – například pcworld, a stisknout klávesovou zkratku Ctrl+Enter. Váš prohlížeč pak již výrazy „www.“ a „.com“ do internetové adresy doplní automaticky.

Klepnutím na prostřední tlačítko se otevře odkaz v nové záložce: Klepnutím prostředním tlačítkem na odkaz (tj. klepnutím pomocí kolečka myši) se odkaz otevře v nové záložce. Pokud takto klepnete na složku obsahující vícero záložek, pak se tyto všechny otevřou v nových záložkách.

Vylepšení možností tisku internetových stránek na tiskárně: U většiny internetových stránek jsou jejich verze pro tisk doslova příšerné. Zaměřte se proto na web PrintWhatYouLike.com, kde si můžete naprosto přesně vybrat, které prvky internetové stránky se mají při tisku na papíře objevit.


Tisk internetových stránek

 

Povinné doplňky

Zachycení snímku obrazovky s celou internetovou stránkou: Také jste někdy potřebovali získat snímek obrazovky obsahující veškerý obsah dané internetové stránky? Pak zkuste využít následující tři utility – každá je určena pro jiný internetový prohlížeč. Jedná se o nástroj Screengrab určený pro Firefox (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1146/), IE Screenshot pro Internet Explorer (http://www.browsertweaks.com/screenshot.html) a Talon pro Google Chrome (http://aviary.com/launch/talon). Každý z nich je pro daný prohlížeč takřka ideálním nástrojem.

Vyzkoušejte Internet Explorer v záložkách jiného prohlížeče: I přesto, že nepatříte mezi uživatele Internet Exploreru, možná byste přivítali, pokud byste jej někdy měli pro určité případy k dispozici. Třeba budete potřebovat vidět, jak váš web funguje právě v Internet Exploreru nebo budete prohlížet web, který jiné prohlížeče nepodporuje. Pro maximální pohodlnost můžete použít IE Tab pro Firefox (http://ietab.mozdev.org/) či IE Tab pro Google Chrome (https://chrome.google.com/extensions/detail/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd). Pak budete mít Internet Explorer v záložce Firefoxu či Chromu, a nebudete muset složitě manipulovat s více prohlížeči současně.

Organizace oblíbených položek: Pokud už jste při používání jednoduchých oblíbených položek vyšli takříkajíc ze cviku, protože synchronizace různých sad oblíbených položek byla pro vás stále obtížnější, pak si nainstalujte doplněk Xmarks (http://www.xmarks.com/). Tento doplněk vám umožní synchronizovat oblíbené položky mezi různými počítači a různými prohlížeči.

Ověřte si důvěryhodnost webu: Na internetu se samozřejmě vyskytují i poměrně nebezpečná místa, nicméně doplněk Web of Trust (http://www.mywot.com/cs) slibuje, že se pokusí o to, aby vaše brouzdání po internetu bylo bezpečnější. Jde o to, že vám prozradí, jak je na tom vámi navštěvovaná stránka z hlediska ochrany soukromí, spolehlivosti vlastníka webu a ochrany dětí.

Chrome a Google Apps

Vylepšete si svůj účet na Gmailu: Přešli jste na Gmail, u něhož postrádáte způsob, jakým Outlook upozorňuje na nové zprávy? Pak použijte Google Mail Checker Plus (https://chrome.google.com/extensions/detail/gffjhibehnempbkeheiccaincokdjbfe), který se vám ozve ve chvíli, kdy dostanete novou zprávu. Zároveň vám u této příchozí zprávy zobrazí předmět zprávy, a když klepnete na odkaz mailto:, pak vám otevře nové okno Gmailu pro psaní nové zprávy.

Kontrolujte svůj Google Kalendář: Pokud potřebujete často prohlížet svůj Google Kalendář, pak použijte DayHiker (https://chrome.google.com/extensions/detail/emambmpgicpidmncfacjkeicobamadod), a budete jej mít k dispozici, aniž byste museli otevírat novou záložku nebo odcházet v prohlížeči z právě prohlížené stránky.

skoleni

Provádění okamžitého hledání na serveru YouTube: Už nikdy nebudete muset psát internetovou adresu www.youtube.com. Díky rozšíření Fast YouTube Search budete moci prohledávat videa na serveru YouTube přímo z hlavního okna internetového prohlížeče.

Snadné vkládání kanálů RSS do Google Readeru: Pokud pro sledování kanálů RSS používáte pro sledování kanálů RSS Google Reader, pak určitě oceníte rozšíření RSS Subscription Extension, které zobrazuje ikonku RSS kanálu v panelu Adresa vždy, když se ocitnete na internetové stránce, která kanál RSS poskytuje. Stačí klepnutí na ikonku, a již máte bez jakýchkoli problémů přidaný kanál do seznamu odebíraných kanálů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).