Hlavní navigace

Tabula Rasa - sci-fi MMORPG

20. 1. 2008

Sdílet

Vítejte v řadách AFS! Zkontrolujte zbraně, doplňte zásobu granátů... a hurá do akce! Čeká vás sci-fi svět plný dotěrných mimozemšťanů, které je potřeba urychleně odkázat do patřičných mezí.

Pokud si v současné době chcete zahrát nějaké MMORPG, ale už byste rádi vyměnili máchání mečem a metání fireballů za střelbu z laserových pušek, moc možností nemáte. Za poslední dva tři roky nevyšla vlastně žádná pořádná on-linovka z žánru sci-fi, a možná i proto se mnoho hráčů těšilo na titul Tabula Rasa. Dalším důvodem vysokých očekávání byl také fakt, že pod hrou je podepsán Richard Garriot, duchovní otec legendární hry Ultima Online, babičky všech MMO her.

Matička Země je napadena agresivní mimozemskou rasou Bane, která pomocí obrovské vesmírně lodě zamoří planetu smrtícími organismy a infekcí. Lidstvo však není ztraceno – jeho zbytky prchají červími dírami, o jejichž existenci původně vědělo jen několik málo vyvolených jedinců. Mezi těmito uprchlíky jste samozřejmě i vy; a stáváte se členem AFS, vojenské organizace, která pokračuje v boji s mimozemskými nepřáteli i na dalších planetách...

„Většina exteriérů, do kterých zavítáte, se spojuje v jedno velké bojiště.“

Když si vytvoříte svého hrdinu nebo hrdinku a skočíte do hry, projdete si krátkým výcvikem, během kterého se naučíte vše potřebné o herních mechanismech. Pak se ocitáte v prvním vojenském táboře a můžete se vydat na průzkum okolí, lov nepřátel nebo se vrhnout do plnění mnoha úkolů, které na vás čekají. Vcelku klasicky jste za ně odměňováni zkušenostmi, platebními kredity a nějakým tím vybavením – to ovšem můžete získat i z padlých nepřátel, u obchodníků nebo u beden poschovávaných na různých místech. Je jasné, že vás čeká postup na vyšší a vyšší úrovně, vylepšování základních vlastností a učení různých zajímavých schopností. Na prvních pěti úrovních jsou si všechny postavy více méně rovny, jde o zelenáče, rekruty. Na páté úrovni vás čeká volba mezi cestou vojáka a specialisty, a tyto cesty se dále (na patnáctém a třicátém levelu) rozdvojují. Na posledním stupni je tedy k dispozici osm specializací, od čistě bojově zaměřených přes špióna, odstřelovače a demoličního experta až po medika a exobiologa, který umí dočasně oživit mrtvé nepřátele a použít je ke své ochraně.

Povolání se postupně stávají poměrně rozmanitými, a liší se zejména přístupnými dovednostmi. Každá profese nabízí jiný výcvik se zbraněmi a brněním, a samozřejmě spoustu specialit, jako jsou různé drtivé útoky, časované výbuchy nebo třeba léčení spojenců. Zvláště v pozdějších fázích jsou rozdíly dost značné, což je zajímavé zejména při plnění náročných úkolů v týmech. Ty vytvoříte hlavně při výpravách do tzv. instancí, tedy lokací, kde se pohybujete jen vy a vaše družina. Většina exteriérů, do kterých zavítáte, se spojuje v jedno velké bojiště. A nejde jen o bitvy hráčů a počítačem řízených nepřátel, ale do přestřelek se zhusta zapojují i spřátelená NPC; v podstatě skoro všude se něco děje, u základen přistávají nepřátelské lodě a vysazují své vojáky, do těch pálí obránci – hráči i NPC – a obranné věže... a uprostřed téhle vřavy jste vy a můžete také přiložit ruku k dílu.

Hra nabízí spoustu možností, jak se vyřádit, a ukrývá nepřeberné možnosti a vychytávky, které ovšem odhalíte postupně. K našemu zklamání zatím příliš nefunguje výroba předmětů a ekonomika mezi hráči; vyrábět se prostě moc nevyplatí. Naopak zajímavý je systém starobylých run (tzv. Logos), jejichž postupné nacházení vám zpřístupní různé speciální schopnosti, chtělo by se říci jakousi obdobu magie. Tabula Rasa nabízí i režim PvP (hráč proti hráči), ale není na něj kladen takový důraz, jako v některých jiných MMORPG. Grafické zpracování sice není převratné, ale máte-li slušný počítač, užijete si zajímavý, a hlavně velice živý svět. Samozřejmě musíte mít kvalitní připojení k internetu; a tady musíme upozornit na jeden velký kámen úrazu. Z naší zkušenosti, ale i z ohlasů dalších hráčů – jak našich osobních známých, tak v internetových fórech –, bohužel vyplývá, že v současné době (začátek prosince, pozn. redakce) představuje obrovský problém hraní přes UPC. Nejde o rychlost, ale o nepříjemné a velice časté vypadávání spojení a odlogování z herních serverů; provider přitom na stížnosti zákazníků zatím nereaguje. Snad se tento problém podaří brzy vyřešit – Tabula Rasa je totiž fajn on-linovka, kterou by si fanoušci sci-fi měli minimálně vyzkoušet.

Jiří Sládek (autor je manažerem magazínů portálu Centrum.cz)

Hodnocení: 8,0
Žánr: sci-fi MMORPG
Výrobce: Destination Games
Vydavatel: NC Soft
Distributor pro ČR: CD Projekt
Lokalizace: není
Cena: 1299 Kč + měsíční poplatky (cca 400 Kč)
Multiplayer: ano (pouze multiplayer)
Internet: www.tabularasa.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).