Hlavní navigace

Superrychlý čipset od IBM

27. 3. 2007

Sdílet

Výzkumné oddělení společnosti IBM představilo veřejnosti prototyp nového optického vysílače/přijímače, jehož plný název zní: „160Gb/s, 16-channel, full-duplex, single-chip CMOS optical transceiver“.

MIF21


Ten by měl poskytnout stahování a odesílání dat až osmkrát rychlejší, než jak to dokážou současné elektronické technologie. Konkrétně bylo zmíněno stahování filmů a on-line sdílení dat, prezentující vědci tak přesně vědí, k čemu je dnes internetové spojení používáno nejintenzivněji :) V poslední době se objevuje čím dál více zpráv lamentujících nad potenciálně nedostatečnou přenosovou kapacitou internetu či místního datového připojení. Poptávka po rychlejších technologiích tu je a kde je poptávka, tam se obvykle dříve či později objeví i nabídka. Kde již elektronika s elektrony nestačí, nastupuje optronika s fotony.

Optická čipová sada přenáší data rychlostí 160 Gbit za sekundu a to díky tomu, že jsou ve formě světla místo tradičních elektronů, tedy elektrických impulsů. Nejedná se jen o vynález pro úzký okruh zájemců, podle předpokladů IBM by mohlo být optický přeno dat běžně dostupný firmám i domácnostem již kolem roku 2010.

IBM je mezi společnostmi hledajícími řešení, jedním z jich je právě tento optický čipset. Optický vysílač/přijímač je postaven kombinací standardní CMOS technologií (complementary metal oxide semiconductor) a optických částí vytvořených z neobvyklých materiálů jako jsou foshid indinitý (InP) a arsenid galitý (GaAs). Výsledkem je zařízení o rozměrech 3,25 x 5,25 mm, tedy dost malé, aby se dalo integrovat na desku s tištěnými obvody.

Tato technologie je již připravena dnes, ale vzhledem k výjimečnosti použitých materiálů a součástek bude zřejmě trvat další tři roky, než bude mít IBM dost dodavatelů schopných uspokojit poptávku za tržně přijatelnou cenu. Jakmile se tak však stane, bude to mít okamžitý dopad na mnoho oborů přenosů dat od sdílených vědeckých výpočtů po komunikace a zábavu. Doba potřebná pro stažení filmu se s tímto optickým obvodem zkrátí z 30 minut na několik sekund.

IBM není jedinou společností bádající na tomto poli, i další se snaží využít optických obvodů pro zrychlení datových přenosů. V září se nechali slyšet výzkumníci z Intelu, že přišli na způsob, jak vytvořit levné „laserové čipy“, které přenášejí data mnohem rychleji než nynější součástky s měděnými dráty. To by mělo pomoci odstranit úzké hrdlo, které vzniká při předávání dat procesoru. Ty jsou sice stále rychlejší, ale může být problém jim vůbec dodat dostatek dat ke zpracování. IBM se v prosinci blýskla zprávou, že přišla na to, jak „zpomalit“ fotony tak, aby se v nich daly ukládat data podobně, jako se nyní data ukládají v podobě elektrických impulsů.

Vývoj optického čipsetu financovalo ministerstvo obrany spojených států skrze Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Další podrobnosti budou sděleny 29. března na konferenci o optických vláknech v Anageimu v Kalifornii.

Foto: IBM

- - Alexandr Radecký