Hlavní navigace

Super rychlé NAND paměti od Intelu

4. 2. 2008

Sdílet

Společnost IM Flash Technologies oznámila, že se jí podařilo vyvinout nové NAND flash paměti, které se používají v Solid State discích, zvládající rychlosti až 200MB/s.

MIF21

IM Flash Technologies je společnost, kterou vlastní dvojice Intel - Micron, a podle této společnosti zvládají nové paměti rychlosti okolo 200MB/s čtení a 100MB/s zápis. Paměti splňují všechny specifikace ONFI 2.0 a mají tak velkou šanci stát se novým highendem v oblasti SSD.

Čipy mají kapacitu 8Gb, jsou vyrobené 50nm procesem a podle IM Flash Technologies se první Solid State disky s těmito čipy objeví na trhu ve druhé polovině tohoto roku.

Tato novinka se tak stává jednou z mnoha těch, které pomalu ale jistě oznamují konec klasických elektromagnetických pevných disků jako rychlých paměťových zařízení. SSD mají již teď obrovskou výhodu v nulové hlučnosti, přístupových dobách či spotřebě. Pokud se k tomu přidá ještě vyšší rychlost, mají klasické pevné disky své dny přečtené a do budoucna budou sloužit už jen jako zásobárny dat z důvodu vysoké ceny a (zatím) nízké kapacity NAND flash pamětí.

- - Tomáš Šulc