Hlavní navigace

Steam šidí evropské zákazníky

24. 12. 2008

Sdílet

Kupujete si počítačové hry přes platformu Steam od Valve? Jistě jste ji už všimli, že Steam začal hry prodávat v eurech namísto v dřívě běžných amerických dolarech.

skoleni

Valve však celý přechod vzalo s vcelku klidným přístupem - jednoduše zaměnilo dolary za eura! Tedy ne tak úplně, protože v ceně hry je už alespoň automaticky započítaná daň, kterou jste předtím museli platit samostatně. Jenže směnný kurz za jedno euro se dnes pohybuje okolo 26 korun, dolar koupíte přibližně za 19 korun. DPH je v České Republice 19 % a jistě si každý z vás dokáže spočítat, že hry jsou po převodu měny na Steamu dražší o více než 40 %! Dalších 20 % je tedy platba do kapsy Valve. Výrazný a zároveň „nenápadně“ provedený příplatek.

V praxi to znamená jen to, že hry se ze Steamu už prostě nevyplatí kupovat. Zatímco v létě byly díky extrémně levnému dolaru více než výhodné, po zvednutí ceny dolaru už se ceny v našich obchodech a na Steamu sblížily, leč stále rozdíl stále byl ve prospěch Steamu. Jenže změna měny dělá ze Steamu velmi nevýhodný obchod.

Zákazníci se proto oprávněně ptají, co to má znamenat. Toto chování je totiž bez debat sprosté a na Steamu už se vytvořily komunity, které požadují férovější přístup k zákazníkům. Mimochodem, Steam není první on-line obchod s hrami, který podobně neférový přístup uplatňuje. Již velmi dlouho tak činí například méně známý gamersgate.com.

- - Tomáš Šulc