Hlavní navigace

Stále dobrý antivirus

1. 1. 2006

Sdílet

Norton AntiVirus 2006 CZ přesně to, na co jste zvyklí V zaběhnutém kolotoči antivirových programů zaujímá p...


Norton AntiVirus 2006 CZ přesně to, na co jste zvyklíV zaběhnutém kolotoči antivirových programů zaujímá pevnou pozici tradiční produkt společnosti Symantec, jehož noví uživatelé už asi stěží rozpoznávají, odkud že se vzalo to jméno Norton... Legendární značka i tentokráte přináší jemné inovace.
Od samotné koncepce antiviru v zásadě asi nelze očekávat převratné změny. Tomu odpovídá i vývoj tohoto softwaru, jenž je u nejznámějších výrobců dosti podobný. Symantec používá svůj antivirus jako základní kámen pro mozaiku dalších aplikací, a toto se v nové verzi projevilo hned v několika směrech.
V první řadě podléhá neustálému vývoji grafické uživatelské rozhraní. Jakýmsi hlavním vstupním bodem je Norton Protection Center, jehož ovladatelnost a přehlednost se v posledních verzích stále zlepšovala. S jistotou lze říci, že zde uživatel vidí opravdu důležitá upozornění a podružné informace jsou potlačeny. Na druhou stranu, pokud si zákazník koupí jen antivirus, možná jej bude trochu mrzet, že některé volby jsou nedostupné, neboť mu chybí další kus skládačky.
Další plíživou proměnou je prorůstání funkcí antiviru s ochranou operačního systému. Symantec se pokusil přenést odpovědnost za automatické aktualizace i do ovládacího rozhraní svého bezpečnostního centra. Koneckonců, proč ne: antiviru uživatelé většinou věří, operačnímu systému často méně, tak proč to nevyřešit takto?
Z hlediska funkcionality je Norton AntiVirus tím, na co jsou uživatelé zvyklí. V první řadě automatickou ochranou za běhu, o níž pečuje funkce Auto-Protect, posilována je ale postupně obrana před špionážním softwarem a různými červy. Standardem je pak kontrola poštovních zpráv přicházejících i odeslaných. K jemnému, ale přece jen postupnému zlepšování dochází v oblasti konfiguračních možností. Řadu parametrů dříve nebylo možné ovlivnit. Pokud máte třeba potíže s abnormálně důslednou aktivitou antiviru, potěší vás dobře propracovaný systém zavádění výjimek, díky nimž můžete ochránit jinak potřebné soubory před nelítostnou likvidační procedurou. Počítáte-li se mezi pokročilé uživatele, oceníte jistě při objevení se hrozby možnost vyčkat na vaše rozhodnutí o osudu podezřelého kódu.
Potěšující také je, že Symantec nadále pokračuje v ochraně aplikací pro zasílání rychlých zpráv, ačkoliv nabídka tří položek, mezi nimiž chybí ICQ, není nejobsáhlejší. Mezi velice pěkně zpracované části pak patří plánování kontroly na požádání. Ačkoliv zde nedochází k nijak výrazným změnám, jedná se určitě o nadprůměrně dobře ovladatelnou komponentu. Vytvořit nové, přehledné úlohy je snadné, rozhraní je pochopitelné a uživatel si bez obtíží sestaví vlastní harmonogram.
Podíváme-li se na Norton AntiVirus zevnitř, pak evolucí prochází i technologie, nazývaná Bloodhound. Jejím úkolem je provádět kvalifikované odhady, které podezřelé soubory by mohly být dosud neznámým červem či jinou hrozbou. Analýza zohledňuje řadu parametrů a je škoda, že uživatel může pouze vybrat jednu ze tří úrovní citlivosti tohoto mechanismu.
Norton AntiVirus je v zásadě tím, za co se vydává: spolehlivým antivirem, podporovaným dobře fungujícími aktualizacemi, s přístupným a použitelným ovládáním a dobře zpracovanou nápovědou. A v neposlední řadě je rovněž zázemím, třeba v podobě internetové databáze informací.


Norton AntiVirus 2006 CZ

přehledné ovládání
spolehlivost
plánování akcí
protokol činnosti
místy stále malé možnosti konfigurace
K recenzi poskytla firma: Symantec, www.symantec.cz
Cena: 1 390 Kč (bez DPH)0712

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).